

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Köyhä Järnbrott on ruotsidemokraattien teräslinnake monikulttuurisessa Göteborgissa: ”Töitä tehdään ja muita autetaan, räyhääjät voivat painua takaisin kotimaahansa”
Vaalit ovat Ruotsissa viikonloppuna ja ruotsidemokraattien nousujohteinen kannatus ei osoita laantumisen merkkejä. Väkivalta ja sen uhka saavat äänestäjät miettimään valintojaan myös perinteisissä, Göteborgin kaltaisissa punavihreissä linnakkeissa. Ruotsidemokraatit ovat oikealla asialla.
Sosialidemokraattien kannatus on pudonnut suurkaupunki Göteborgissa kolme prosenttiyksikköä 23,3 prosenttiin juuri sunnuntain vaalien alla. Vasemmistopuolueen kannatus on runsaassa 16 prosentissa, tuplasti valtakunnallista enemmän. Vihreiden kannatus on sekin suurempaa kuin keskimäärin koko maassa eli 5,9 prosenttia ja moderaatit ovat samalla tasolla kuin valtkunnallisestikin.
Ruotsidemokraattien kannatus on noussut samassa mittauksessa monikulttuurisella alueella historialliseen 11,1 prosenttiin.
Koko perhe äänestää ruotsidemokraatteja
Edellisissä, vuoden 2018 vaaleissa ruotsidemokraattien kannatuksen kehto Göteborgissa oli Järnbrottin lähiö, jossa joka neljäs äänestäjä veti viivan muutoksen puolesta. Nyt tunnelmat puolueen kannattajien piirissä ovat vieläkin korkeammalla.
– Haluan hallituksen ottavan kovat keinot käyttöön, joku järjestys tähän maahan on saatava. Räyhääjien on paras palata kotimaahansa, heille ei ole täällä sijaa. Meidän pitää tehdä kädet savessa työtä leipämme eteen ja muita on autettava. Se on minun juttuni, sanoo maahanmuuttajana Ruotsiin tullut Merced Modig.
– Olen ollut töissä Göteborgin kaupungilla 39 vuotta. Tiedän monia, jotka eivät halua tehdä työtä vaan elävät tukien varassa. Eihän se ole mitään elämää, jäät vaan yhteiskunnan ulkopuolelle. Kyllä, äänestän ruotsidemokraatteja ja koko perheeni tekee niin.
Ampumiset herättävät pelkoa kaikkialla
Järnbrottin lähiössä useimmat asuvat vuokralla ja ansiot ovat keskimääräistä pienemmät. Valtiopäivävaaleissa vuonna 2018 ruotsidemokraatteja äänesti Järnbrott Östran vaalipiirissä 24 prosenttia. Kunnallisvaaleissa puolueen kannatus oli 19,2 prosenttia.
Mielipidetiedusteluiden mukaan ruotsidemokraattien kannatus nousee valtakunnallisesti ja sama kehitys heijastuu myös Göteborgiin. Huoli on kautta maan kaikilla sama.
– Kaikki nämä ampumiset, pelkään henkeni edestä. Jonain päivänä satumme olemaan väärässä paikassa väärään aikaan ja saamme luodin päähämme, toteaa lähiöasukas Göteborgs Postenille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tukien varassa eläminen keskiansio Merced Modig gallupkannatus mielipidetiedustelut Järnbrott Moderaatit muutos laki ja järjestys valtiopäivävaalit 2022 vasemmistopuolue ampumiset rikollisjengit Jengirikollisuus Göteborg maahanmuuttajat Ruotsidemokraatit Köyhyys Ruotsi kunnallisvaalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin vaaleissa muhii jättiyllätys: Ruotsidemokraattien nousu jatkuu – oikeistoblokki jo vihervasemmistoa suurempi

Ruotsidemokraattien vaatimus vaalien loppusuoralla: 20 miljardia kruunua vuodessa kansalaisten turvallisuuteen

Ruotsissa asuu moderaattien mukaan 700 000 ulkomailla syntynyttä työikäistä, jotka eivät pysty elättämään itseään – huomattava osa heistä äänestää vasemmistoa

Sisäministeri Mikkonen: Maahanmuutolla ei ole mitään tekemistä maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kanssa

“I’m 17 and I can prove it” – hallitus haluaa lisää ankkurilapsia

Ovi demareista ruotsidemokraatteihin on Ruotsin ammattiliitoissa apposen auki: ”On aivan päätöntä, että Metalli tunkee jäsenten rahat demareiden kampanjoihin”

Ruotsidemokraattien äänestysaktiivisuus ratkaisee valtiopäivävaalit – oikeisto- ja vasemmistoblokit tasoissa juuri vaalien alla

Älä äänestä oikeistoa, kehottaa Skandinavian suurimpiin kuuluva sanomalehti ja hyökkää ruotsidemokraatteja vastaan
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää