Kreikan pääministeri pyytää apua USA:lta

07.08.2013 |14:35

Kreikan pääministeri Antonis Samaras matkustaa pian Washingtoniin tapaamaan presidentti Barack Obamaa, kertoo Kathimerini. http://www.ekathimerini.com/

Kreikka vetää nyt henkeä tiukkojen, kansaa kaduille vetäneiden leikkausten jälkeen. Uusia leikkauksia ei pitäisi olla hetkeen luvassa, mutta kansa pelkää EU:n juonivan uusia päähänpistojaan. Myös Kreikan hallitus haluaisi takeita siitä, ettei uusia leikkauksia vaadittaisi.
Hallinnon uudistamisesta vastaavan ministerin Kyriakos Mitsotakisin mukaan Samarasin pitäisi pyytää USA:n presidentiltä tukea uusien säästötoimien loppumiseen.
– Säästökuri on viety liian pitkälle. Tämä on yksi pääministerimme pääviesteistä, kun hän tapaa Barack Obaman tässä kuussa, hän sanoo. Asiasta kertoi Suomessa ensin Talouselämä.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari

29.04.2026 |10:42
5.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää