Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Lastensuojelun nykytila ja tulevaisuus huolestuttavat: ”Valitettavasti läheskään kaikki lasten kokemat ikävät asiat eivät koskaan edes tule julkisuuteen”

27.02.2024 |17:55

Kansanedustaja Minna Reijonen on tehnyt keskustelualoitteen eduskunnan puhemiehelle lastensuojelun nykytilasta ja tulevaisuudennäkymistä.

Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen pitää perheiden ja lasten hyvinvointia tärkeänä asiana. Viime aikoina varsinkin lastensuojelun tilanne on huolestuttanut ympäri maata.

– Ajoittain julkisuuteen on noussut surullisia ja ikäviä tapauksia, viimeisimpänä 4-vuotiaan kokemat kauheudet ja hänen kuolemansa. Valitettavasti läheskään kaikki lasten kokemat ikävät asiat eivät koskaan edes tule julkisuuteen, Reijonen kertoo.

Lastensuojelun pitää toimia

Eduskunnan puhemiehelle asiasta keskustelualoitteen jättänyt Reijonen painottaa, että lastensuojelun toimivuus on tärkeää nyt ja tulevaisuudessa.

– Sen takia eduskunnassa on ajankohtaista keskustella lastensuojelun nykytilasta ja tulevaisuudennäkymistä, Reijonen toteaa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää