

Hallitustunnustelija Antti Rinne kättelee vasemmistoliiton puheenjohtajaa Li Anderssonia eduskunnassa Helsingissä 6. toukokuuta 2019. Pikkukuvassa Dan Koivulaakso. / LEHTIKUVA
Li Andersson ei pidä Dan Koivulaakson ”taktista väkivaltaa” peräänkuuluttaneita viestejä ongelmallisina, antaa tämän jatkaa Turvallinen oikeusvaltio -työryhmän johdossa
Meneillään olevien hallitusneuvotteluiden Oikeusvaltion kehittäminen -alatyöryhmän puheenjohtaja Dan Koivulaakso (vas.) on myöntänyt, että Suomen Uutisten julkisuuteen nostamat kuvakaappaukset hänen aiemmista kirjoituksistaan ovat aitoja. Vasemmistonuorten keskustelufoorumilta otettujen kuvakaappausten tekstit ovat Koivulaakson mukaan hänen kirjoittamiaan.
Dan Koivulaakso myönsi Lännen Median toimittajalle kirjoittaneensa kyseiset viestit.
– Viestit ovat minun kirjoittamiani, mutta Suomen Uutisten tulkinta viesteistä on harhaanjohtava, Koivulaakso sanoo Kaleva-lehdessä.
Viesteissään Koivulaakso kutsui poliiseja sioiksi ja pasifismia vakavaksi mielenhäiriöksi. Hän peräänkuulutti ”erittäin brutaalia antifasistista toimintaa” ja ”taktista väkivaltaa” ja oli huolissaan siitä, että ”räikeästi rasistinen” poliisi ”suojelee natseja”.
Kalevan jutussa Koivulaakso ei täsmennä, millä tavoin Suomen Uutisten ”tulkinta viesteistä on harhaanjohtava”. Dan Koivulaakson alkuperäiset viestit ovat kaikkien luettavissa Suomen Uutisten aiemmassa jutussa, joten jokainen voi tehdä niistä omat tulkintansa.
Nyt Koivulaakso sanoo pahoittelevansa silloin käyttämäänsä kieltä.
– Olen pahoillani, että käytin asiatonta kieltä 10–12 vuotta vanhoissa foorumikeskusteluissa. Kirjoitukseni eivät edusta ajatteluani ja toivon, että voimme vanhojen pohdintojen sijaan keskittyä tähän päivään ja viranomaisten resurssien turvaamiseen, oikeusvaltion vahvistamiseen sekä Suomen hyvinvoinnin kehittämiseen, Koivulaakso sanoo Kaleva-lehdelle.
Dan Koivulaakso ei kuitenkaan kerro julkisesti, miksi hänen mielipiteensä esimerkiksi poliittisen väkivallan tarpeellisuudesta tai poliisin rasistisuudesta ovat muuttuneet. Tai mitä hän näistä asioista nykyään ajattelee.
Epäselvää on sekin, miksi hän on vielä 2017 hehkuttanut NoG20-kokousta, jossa vasemmistotaustaiset räyhääjät tuhosivat urakalla Hampuria. Sitä, mitä Koivulaakso kutsuu ”mahtavaksi tunnelmaksi”, kutsutaan mediassa ”kaoottiseksi mellakoinniksi”. Lähes viidensadan poliisin loukkaantumiseen johtaneen mellakoinnin tunnelmia voi katsella vaikkapa täältä.
Koivulaakso ei aio luopua Oikeusvaltion kehittäminen -alatyöryhmän puheenjohtajuudestaan hallitusneuvotteluissa.
Iltalehden keskiviikkona haastattelema vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson ei pitänyt Koivulaakson kirjoituksia ongelmallisina.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Faktat eivät maistuneet Vasemmistoliitolle – Dan Koivulaakso painostaa Vihreää Lankaa vaikenemaan toimittajien omista kokemuksista

Miten siitä Touko Aallon söheltämisestä ei tule loppua? Fanittaa Dan Koivulaakson äärimmäisen ylimielistä vihapuhetta

PS-Nuoret: Dan Koivulaakso poistettava hallitusneuvotteluista

Onko tämä vitsi? Poliiseja sioiksi kutsuva Dan Koivulaakso johtaa hallitusneuvottelujen oikeusvaltiotyöryhmää

Äärivasemmistolaiset iskivät junaliikenteeseen – Berliinin punavihreä senaatti ei tuomitse iskuja

Leipzig tarjoaa 100 000 euron palkkion äärivasemmistolaisista – naisen pahoinpitely oli liikaa

Äärivasemmisto iskee ilmaston varjolla kapitalismia vastaan

Junnila: Kommunisti-Kontulan rajaloukkaus oli ”kirjakoijaus”

Perussuomalaiset Naiset: Vasemmiston hiljainen hyväksyntä kannustaa valtiovihamielisiin asenteisiin
Viikon suosituimmat

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













