

Hallitustunnustelija Antti Rinne kättelee vasemmistoliiton puheenjohtajaa Li Anderssonia eduskunnassa Helsingissä 6. toukokuuta 2019. Pikkukuvassa Dan Koivulaakso. / LEHTIKUVA
Li Andersson ei pidä Dan Koivulaakson ”taktista väkivaltaa” peräänkuuluttaneita viestejä ongelmallisina, antaa tämän jatkaa Turvallinen oikeusvaltio -työryhmän johdossa
Meneillään olevien hallitusneuvotteluiden Oikeusvaltion kehittäminen -alatyöryhmän puheenjohtaja Dan Koivulaakso (vas.) on myöntänyt, että Suomen Uutisten julkisuuteen nostamat kuvakaappaukset hänen aiemmista kirjoituksistaan ovat aitoja. Vasemmistonuorten keskustelufoorumilta otettujen kuvakaappausten tekstit ovat Koivulaakson mukaan hänen kirjoittamiaan.
Dan Koivulaakso myönsi Lännen Median toimittajalle kirjoittaneensa kyseiset viestit.
– Viestit ovat minun kirjoittamiani, mutta Suomen Uutisten tulkinta viesteistä on harhaanjohtava, Koivulaakso sanoo Kaleva-lehdessä.
Viesteissään Koivulaakso kutsui poliiseja sioiksi ja pasifismia vakavaksi mielenhäiriöksi. Hän peräänkuulutti ”erittäin brutaalia antifasistista toimintaa” ja ”taktista väkivaltaa” ja oli huolissaan siitä, että ”räikeästi rasistinen” poliisi ”suojelee natseja”.
Kalevan jutussa Koivulaakso ei täsmennä, millä tavoin Suomen Uutisten ”tulkinta viesteistä on harhaanjohtava”. Dan Koivulaakson alkuperäiset viestit ovat kaikkien luettavissa Suomen Uutisten aiemmassa jutussa, joten jokainen voi tehdä niistä omat tulkintansa.
Nyt Koivulaakso sanoo pahoittelevansa silloin käyttämäänsä kieltä.
– Olen pahoillani, että käytin asiatonta kieltä 10–12 vuotta vanhoissa foorumikeskusteluissa. Kirjoitukseni eivät edusta ajatteluani ja toivon, että voimme vanhojen pohdintojen sijaan keskittyä tähän päivään ja viranomaisten resurssien turvaamiseen, oikeusvaltion vahvistamiseen sekä Suomen hyvinvoinnin kehittämiseen, Koivulaakso sanoo Kaleva-lehdelle.
Dan Koivulaakso ei kuitenkaan kerro julkisesti, miksi hänen mielipiteensä esimerkiksi poliittisen väkivallan tarpeellisuudesta tai poliisin rasistisuudesta ovat muuttuneet. Tai mitä hän näistä asioista nykyään ajattelee.
Epäselvää on sekin, miksi hän on vielä 2017 hehkuttanut NoG20-kokousta, jossa vasemmistotaustaiset räyhääjät tuhosivat urakalla Hampuria. Sitä, mitä Koivulaakso kutsuu ”mahtavaksi tunnelmaksi”, kutsutaan mediassa ”kaoottiseksi mellakoinniksi”. Lähes viidensadan poliisin loukkaantumiseen johtaneen mellakoinnin tunnelmia voi katsella vaikkapa täältä.
Koivulaakso ei aio luopua Oikeusvaltion kehittäminen -alatyöryhmän puheenjohtajuudestaan hallitusneuvotteluissa.
Iltalehden keskiviikkona haastattelema vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson ei pitänyt Koivulaakson kirjoituksia ongelmallisina.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Faktat eivät maistuneet Vasemmistoliitolle – Dan Koivulaakso painostaa Vihreää Lankaa vaikenemaan toimittajien omista kokemuksista

Miten siitä Touko Aallon söheltämisestä ei tule loppua? Fanittaa Dan Koivulaakson äärimmäisen ylimielistä vihapuhetta

PS-Nuoret: Dan Koivulaakso poistettava hallitusneuvotteluista

Onko tämä vitsi? Poliiseja sioiksi kutsuva Dan Koivulaakso johtaa hallitusneuvottelujen oikeusvaltiotyöryhmää

Äärivasemmistolaiset iskivät junaliikenteeseen – Berliinin punavihreä senaatti ei tuomitse iskuja

Leipzig tarjoaa 100 000 euron palkkion äärivasemmistolaisista – naisen pahoinpitely oli liikaa

Äärivasemmisto iskee ilmaston varjolla kapitalismia vastaan

Junnila: Kommunisti-Kontulan rajaloukkaus oli ”kirjakoijaus”

Perussuomalaiset Naiset: Vasemmiston hiljainen hyväksyntä kannustaa valtiovihamielisiin asenteisiin
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













