

LEHTIKUVA
Lindström: maksamme hallitusvastuusta todella kovaa hintaa, mutta onnistumisiakin on
Oikeusministeri Jari Lindström (ps.) pohtii blogissaan hallitusvastuun taakkaa ja toteaa, että perussuomalaiset ovat joutuneet hyväksymään vaikeita asioita. Toisaalta hän muistuttaa, että hallitus on uskaltanut ryhtyä rakenteellisiin uudistuksiin. Julkista taloutta on lykitty kasvu-uralle, ja leikkaukset on – vaaliohjelman mukaisesti – aloitettu maahanmuutosta ja kehitysavusta.
– Kaikkea tavoitteita/lupauksia emme ole pystyneet lunastamaan, se pitää rehellisesti tunnustaa. Olemme joutuneet, hallitusvastuun vuoksi, hyväksymään meille vaikeita asioita. Niin ovat joutuneet muutkin hallituspuolueet. Hallitusohjelma on aina kompromissi, Lindström kirjoittaa.
Lindström muistuttaa perussuomalaisten vaaliohjelmasta, jossa todetaan: ”Julkinen talous kestävälle pohjalle: Seuraavan hallituksen on jatkettava julkisen sektorin kestävyysvajeen umpeen kuromista. Tarvittavat leikkaukset on aloitettava maahanmuuton ja kehitysavun tapaisista maailmanparannusmenoista. Pelkät leikkaukset eivät kuitenkaan riitä, vaan myös taloutemme ja työllisyytemme on saatava kasvu-uralle”.
– Kun tuon lukee, niin tuota tässä on nimenomaisesti ryhdytty tekemään. On puututtu tiukasti maahanmuuttoon ja leikattu kehitysavusta. Kuten tavoittelimme.
– Eli yksi keskeisimmistä tavoitteistamme oli ja on talouden saattaminen kestävälle pohjalle. Julkisen sektorin kestävyysvajeen umpeen kurominen on siinä aivan olennaista. Nyt kun sitten teemme kuten tavoittelimme, tuo se mukanaan myös niitä ikäviä päätöksiä. Leikkaukset eivät ole koskaan mukavia. Mutta 10 miljardia euroa, josta 4 mrd. vaalikauden aikana on niin valtava määrä rahaa, että sitä ei vaan löydy ”helposti”. Sen löytäminen oli itse asiassa hallitusneuvotteluiden vaikeimpia haasteita. Taisi olla peräti se kaikkein vaikein.
– Jos joku puolue antaa siis sellaisen kuvan, että miljardien eurojen sopeuttaminen onnistuu ilman puuttumista myös eläkeläisten, opiskelijoiden, työttömien ja muiden vähempiosaisten etuihin, se on melkoisen mahdotonta. No, jos ottaa vaan lisää velkaa, kuten Vasemmistoliitto, niin se on toki eri asia. Mutta jos puolue on edellyttänyt ja sitoutunut vaaliohjelmassaan miljardien eurojen sopeuttamiseen, niin se ei onnistu uskottavasti ilman puuttumista myös edellä kerrottujen ryhmien etuihin. Tätä ristiriitaa pitää ihmisten penätä opposition vaihtoehdoista. Opposition pitää pystyä kertomaan myös kipeät leikkauskohteet rehellisesti.
Lindström listaa myös onnistumisia. Niiden joukkoon kuuluvat perussuomalasiten esittämät turvapaikkapoliittinen ohjelma, ministerien palkkojen lasku ja puoluetuen lasku kahdesti. Myös sote, aluehallintouudistus ja työttömyysturvan käyttöalan laajennus ovat positiivisella puolella.
– Kun vastuu päätettiin siis ottaa ja lähteä mukaan hallitukseen, niin se vastuu pitää nyt uskaltaa kantaa. Eikä lähteä karkuun kun tulee vaikeaa. Kyllä, gallupit näyttävät surkeita lukuja ja maksamme hallitusvastuusta todella kovaa hintaa, mutta se ei ollut ainakaan itselleni mikään yllätys. ”Tuomio” tulee vaaleissa ja sitten on aika tehdä johtopäätöksiä. Itse olen enemmän huolissani siitä miten Suomen käy jollei laivaa saada käännetyksi. Vaalien pelko ei saa estää ikävienkään päätösten tekemistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Bergbom: Velkarahoitteinen kehitysapu on tiensä päässä – rahat on Suomesta loppu
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom vaatii järeitä toimia Suomen julkisen talouden pelastamiseksi valtiovarainministeriön tänään julkistamien kehysehdotusten jälkeen.















