

Maailmanpankin selvitys: Kehitysapuna annettua rahaa siirtyy veroparatiiseihin
Kehitysapuun liittyvä välistäveto on ollut jo vuosia yleisesti tiedossa. Avun väärinkäyttöä ei ole juurikaan saatu suitsittua, vaan se on edennyt uudelle tasolle. Korruptoituneimmista ja köyhimmistä avunasaajamaista tehtiin suurimmat talletukset veroparatiiseihin.
Kehitystaloustutkijat selvittivät Maailmapankin avustusten käyttöä. Tutkijat analysoivat, mihin kehityshankkeisiin myönnetyt avustukset ja suora budjettiin kohdennettu raha päätyvät. He tutkivat Kansainvälisen järjestelypankin (BIS) tietoja rahansiirroista.
Tutkijat seurasivat rahavirtoja veroparatiiseina tunnettuihin paikkoihin sekä valtioihin, jotka kuuluvat korkean pankkisalaisuuden piiriin. Näitä ovat esimerkiksi Sveitsi, Luxemburg ja Caymansaaret. Tutkimukseen otettiin vertailumaiksi esimerkiksi Ruotsi, Ranska ja Saksa, jotka ovat verotukseltaan tavallisia valtioita.
Kun avun määrä kasvaa, talletukset lisääntyvät
Mukana olleet 22 maata kuuluvat suurimpiin kehitysavun saajiin. Ne saavat keskimäärin apua 2,2 prosenttia bkt:stä. Tutkimuksen mukaan avusta virtaa veroparatiisitalletuksiin noin 7,5 prosenttia. Köyhimpien maiden kohdalla, joissa avun osuus on kolme prosenttia bkt:sta, avusta katoaa veroparatiiseihin peräti 15 prosenttia.
Tutkimusryhmä havaitsi väärinkäytön olevan kaavamaista. Niinä vuosineljänneksinä, kun köyhät maat saivat paljon apua, rahavirrat veroparatiiseihin aktivoituivat. Kansalaisten talletukset veroparatiiseihin kasvoivat 3,4 prosentilla, kun maa sai lisää apua prosentin verran bruttokansantuotteestaan.
Talletukset veroparatiiseihin kohdentuivat tarkasti niihin vuosineljänneksiin, joina apua jaettiin paljon. Sen sijaan muissa ulkomaisissa talletuksissa, jotka kohdistuvat tavallisen pankkisäätelyn maihin, ei havaittu eroa.
Köyhillä ei ole pankkitilejä veroparatiiseissa
Tutkijat eivät osaa sanoa, keitä tallettajat ovat. He päättelevät, että väärinkäyttäjät kuuluvat taloudelliseen ja poliittiseen etupiiriin.
Jos talouden etupiiri tallettaisi rehellisesti ansaittuja rahoja, miksi he tallettaisivat niitä vain veroparatiiseihin? Yksi loppupäätelmä oli se, että apua saavien maiden köyhillä ei monesti ole pankkitiliä edes kotimaassaan, joten tuskin heillä on sellaista Caymansaarillakaan.
Tutkimuksessa mukana olleet ja kehitysapua eniten saneet valtiot ovat Afganistan, Armenia, Burkina Faso, Burundi, Eritrea, Etiopia, Ghana, Guinea-Bissau, Guyana, Kirgisia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauritania, Mosambik, Niger, Ruanda, Sambia, São Tomé ja Príncipe, Sierra Leone, Tansania ja Uganda.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pankkisalaisuus Kansainvälinen järjestelypankki kehityshankkeet Maailmanpankki kehitysmaat rahansiirrot avustukset Väärinkäytökset veroparatiisit kehitysapu korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministerin valtiosihteerin mukaan Suomen itärajan aitaaminen maksaisi saman kuin kehitysapu vuodessa

Perussuomalaiset vastusti ulkoasianvaliokunnassa yksin huimaa kehitysavun korotusta: ”Kehitysapua pitäisi maksaa vain budjetin ylijäämästä”

Kehitysapu ylläpitää korruptiota ja tappaa talouden kehittymisen mahdollisuudet – Koponen: ”Kukaan ei tunnu oikeasti tietävän, mihin nämä valtavat rahavirrat käytetään”

Suomen kehitysapurahoista veroparatiiseihin jopa 191 miljoona euroa vuodessa – ”Miksi tätä hulluutta jatketaan?”

Perussuomalaiset ei hyväksy tavoitetta kehitysyhteistyömäärärahojen nostamisesta – ”Avusta vuotaa veroparatiiseihin jo 15 prosenttia”

Suomi lähettää miljoonien eurojen rahasäkkejä YK:ssa Venäjää tukeville maille – veronmaksajilta Etiopian ilmatieteilyyn lähes 7,4 miljoonaa euroa

Suomessa asuvan sierraleonelaismiehen sotarikossyytetutkinnan käsittelykulut puhututtavat – oikeus matkustaa jo toisen kerran Liberiaan
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.