

Malesiassa pidätetyllä Timo Valtosella vakava sydänsairaus – Niikko: ”Montaa päivää ei ole aikaa odottaa”
Vakavasta sydänsairaudesta kärsivän Timo Valtosen tilanne on edelleen hämärän peitossa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko on yrittänyt kaikin käytettävissä olevin keinoin selvittää Malesiassa kristillisen materiaalin jakamisen vuoksi pidätetyn ystävänsä ja vaalipäällikkönsä Timo Valtosen ja kristillistä lähetystyötä tehneen suomalaisryhmän tilannetta.
Ennen kaikkea huolena on, onko ryhmän terveydenhoito kunnossa.
– Timollahan on vakava sydänsairaus, joka vaatii hyvin tarkan ja huolellisen lääkityksen. Samoin yhdellä toisella ryhmän jäsenellä on jatkuvaa lääkitystä vaativa sairaus. Sehän tässä on huolena, että jos kaikki lääkkeet on takavarikoitu, mikä on heidän vointinsa nyt? kysyy Niikko.
Tiedonsaantia rajoitettu
Suurlähetystöllä on ollut vaikeuksia hoitaa asiaa riittävän nopeasti ja oikeiden tahojen löytäminen on ollut haasteellista. Malesian viranomaiset päättävät jatkotoimista seitsemän päivän sisällä, mutta se tieto puuttuu, miten asia etenee ja missä kunnossa pidätetyt ovat.
– Kyllä tämä pitää mahdollisimman nopeasti hoitaa, montaa päivää ei ole aikaa odottaa. Tämän päivän aikana toivon saavani tietää lisää. Toiveena on, että joku kansainvälinen taho pystyisi käymään paikan päällä tarkistamassa pidätettyjen terveydentilan, jos Suomen ulkoministeriö ei sinne pääse.
– Tiedonsaantioikeutta on haluttu rajoittaa. Tässä vaiheessa on vain luotettava siihen prosessiin, että ulkoministeriö pystyy viemään asian maaliin saakka, Niikko sanoo.
Kristityt maailmalla vainottu ryhmä
Valtosen tapana on aina ollut kertoa avoimesti uskostaan ja hän on tehnyt paljon evankelioimistyötä myös Suomessa, koska se on hänen kuten Niikonkin mielestä paras tapa saada aikaan pysyvää muutosta yhteiskunnassa.
Niikko lähti ajamaan Valtosen asiaa ei vain ystävänä, vaan myös koska Malesian tapahtumat ovat osa paljon laajempaa kokonaisuutta.
– Kristityt ovat maailmalla hyvin vainottu ihmisryhmä pääosin islaminuskoisten taholta. Nyt on hyvä asia, että on tullut globaalisti esiin, kuinka suvaitsemattomia islaminuskoiset ovat. Jos he käyttäytyvät näin suvaitsemattomasti ulkomaalaisia kohtaan, voi vain kuvitella, miten suvaitsemattomia he ovat maissaan asuvia kristittyjä vähemmistöjä kohtaan. Ihmisiä vainotaan, kidutetaan ja tapetaan joka päivä, Niikko kertoo.
Islam ei ole rauhan uskonto
Niikon mielestä islam ei ole rauhan uskonto vaan valloittava uskonto, joka haluaa alistaa kaikki muut valtansa alle.
– Tästä on olemassa paljon faktaa, vaikka valtamedia Suomessa ei ole halunnut tuoda asiaa esille. Meidän olisi aika pikkuhiljaa havaita se, että islamisaatiota ei Euroopassa pysäytä mikään muu kuin järkevä lainsäädäntö tai Raamatun evankeliumi.
– Koska Euroopassa järkevää lainsäädäntöä ei ole välittömässä näköpiirissä, olisi toivottavaa, että kristilliset seurakunnat julistaisivat enemmän evankeliumia Raamatun Jumalasta, joka ainoastaan voi luoda rauhan eri ihmisryhmien välille, sanoo Niikko.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin yliopisto aloittaa islamilaisen teologian opetuksen – Halla-aho on huolissaan sivistysyliopiston heikentymisestä

Journalistiliitto ja Helsingin Sanomat lobbaavat sharia-lakia länsimaihin – perussuomalaisilta täystyrmäys: “Aivan sairasta ja absurdia vouhotusta”

Jussi Halla-aho ihmettelee, miksi muslimit loukkaantuisivat Suvivirrestä: Sanoissa kiitetään Jumalaa, jonka väitetään olevan kristityillä ja muslimeilla sama
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.