

MATTI MATIKAINEN
Meri: Kuuleeko eduskunta kansaa?
Lainsäädännön ja päätösten pitää vastata kansan oikeustajua ja erityisesti sen enemmistön oikeustajua. Suomalaisista enemmistö, lähes 60 %, ottaisi kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat heti säilöön odottamaan palautusta.
Suomalaisista vain 18 % antaisi käännytyspäätöksen saaneiden kulkea vapaasti maassamme. Tämä ilmenee TNS-gallupin reilu viikko sitten tekemästä tutkimuksesta. Vihreiden kannattajastakin pikaista säilöönottoa kannatti lähes puolet.
– Eikö siis kaiken lainsäädännön tule vastata kansan tahtoa ja varsinkin sen enemmistön? Perussuomalaisten mielestä kansaa pitää kuulla, painottaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri.
Muidenkin kannattajat samoilla linjoilla
Perussuomalaiset on ainoana puolueena esittänyt jo usean vuoden ajan, että käännytyspäätöksen saaneet otetaan säilöön. PS on korostanut turvallisuutta ja kritisoinut käännytyspäätöksen saaneiden laitonta maassa oleskelua.
– Kun muut puolueet vastustavat perussuomalaisten esitystä säilöönotosta, ne eivät näytä joko tietävän tai ymmärtävän, että niiden omatkin kannattajat ovat varsin kriittisiä vapaata maassa oleskelua kohtaan, kun kielteinen päätös on tullut, Meri korostaa.
Terho lupasi, Sipilä tyrmäsi
Ministeri Terho sanoi 31.8. Turun terroritapahtuman jälkeen hallituksen tiedotustilaisuudessa, että säilöönottoa tullaa tehostamaan, jos turvapaikanhakija on saanut kielteisen päätöksen. Sipilä vastasi Terhon ehdotuksiin pari päivää myöhemmin (IS 3.9.): ”En antaisi niille liian paljoa painoarvoa, turvapaikkakysymyksillä politikoidaan.”
– Toivottavasti eduskunta kuitenkin toteuttaa sen, mitä suuri osa kansasta haluaa, Meri toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väkivaltaa, sylkemistä ja huutamista – pakkopalautuksia vastustetaan entistä rajummin keinoin

Meri ihmettelee paperittomille haluttavia palveluita: ”Kielteisen päätöksen saaneiden poistuttava maasta – absurdia, ettei kaikkien tarvitse noudattaa lakia”

Lehto: EU:n salassapitodirektiivillä yritetään leipoa laittomista laillisia – hallituksella ja vihervasemmistolla yhteinen arvopohja

Hakkarainen ministeri Mattilalle: Mikä maksaa maahanmuuton kulujen selvittämisessä? – ”Kertokaa nyt rehellisesti”

Perussuomalaiset tyrmää työvoiman tarveharkinnan poiston: Suomessa jo nyt valtava määrä työttömiä maahanmuuttajia

Meri: Hallitus on voimaton, jos Helsinki lisää vetovoimatekijöitä turvapaikanhakijoille

Videoillaan miljoonayleisön tavoittava Mauri Peltokangas: Suomessa terrori-iskuja vastaan taistellaan paapomalla, selittelemällä ja voivottelemalla

Perussuomalaiset: Laittoman oleskelun avustaminen karkaamassa käsistä -”Nämä auttajat eivät maksa loppulaskua”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Rasinkangas ja Elomaa vaativat halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa: ”Eläinten hyvinvointi ei voi riippua teurastajan uskonnosta”
Perussuomalaisten kansanedustajat Merja Rasinkangas ja Kike Elomaa vaativat toimenpidealoitteessaan halal-lihan tuotannon, tuonnin ja myynnin kieltämistä Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














