

LEHTIKUVA
Ministeri Purran terveiset Brysselistä: Suomi on tarkkailuluokalla – sopeutustoimia on tehtävä
EU-maat eivät päässeet vieläkään sopuun unionin velkaa ja alijäämää koskevasta sääntöuudistuksesta. Suomi on komission ”tarkkailuluokalla” ja sopeutustoimet ovat välttämättömiä. Siinä lyhykäisyydessään ministeri Purran terveiset EU:n valtiovarainministerikokouksesta Brysselissä.
Kolme tärkeintä avoinna olevaa asiaa finanssipoliittisissa säännöissä liittyvät valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan alijäämämenettelyyn, velkaa ja alijäämää koskeviin turvalausekkeisiin sekä julkisen talouden investointeihin. Sopu säännöistä saattaa kuitenkin syntyä vielä tämän vuoden puolella.
– Saksa yleisesti on sitä mieltä, että EDP:n pitää pysyä ennallaan ja Suomi kuuluu tähän samaan rintamaan, Purra totesi tiedotustilaisuudessa Brysselissä perjantaina iltapäivällä.
– Asiassa olisi löytymässä jonkinlainen kompromissi niin, että liiallisen alijäämämenettelyssä olevaa jäsenvaltiota koskevat julkisen talouden korjaamisen vaateet pysyisivät pitkälti ennallaan, mutta vastineeksi tälle pöydällä on mukana ehdotus, jossa näistä sopeutusvaatimuksista voitaisiin väliaikaisesti tässä uusien sääntöjen alkuvaiheessa poiketa.
”Poliittisesti toteuttamiskelpoiset” säännöt
Sopeutustoimien tulee olla riittävän vaativia ja sääntöjen riittävän tiukat mutta kuitenkin toteuttamiskelpoiset. Tavoite on, että sääntöjä kyetään myös noudattamaan. Purran mukaan on ajateltava siis sitä, että säännöt ovat ”poliittisesti toteuttamiskelpoisia”.
– Tavoittelemme edelleen vaativaa mutta toteuttamiskelpoista, alenevaan velkauraan johtavaa polkua niin, että saavutetaan säännöt, jotka edistävät vastuullista taloudenpitoa koko EU:ssa.
Julkisen talouden tila huolestuttava
Euroopan komissio on todennut Suomen olevan ensi vuoden osalta ”riskissä” poiketa annetuista taloudenpitoon liittyvistä suosituksista julkisten menojen kasvuun liittyen. Komissio on kehottanut Suomen ryhtymään ”korjaaviin toimiin”.
– Olemme sillä tarkkailuluokalla. Julkisen talouden tila on Suomessa hyvin huolestuttava.
– Tämän kehityksen pysäyttämiseksi tarvitsemme uusia sopeutustoimia.
Virkamiestyöryhmä pohtii sopeutustoimia
Sopeutustoimia pohtii parhaillaan valtiovarainministeriön virkamiestyöryhmä, joka tuottaa ehdotuksia hyvinkin nopealla aikataululla. Tammikuussa alkavat poliittiset keskustelut – ja mahdollisia päätöksiäkin on tiedossa tuolloin.
– Tämä ei tule olemaan helppo homma – hallitusneuvotteluita muistaen – mutta se on täysin välttämätöntä. Hallitusohjelmassa on kirjaukset siitä, mitä tavoittelemme ja mikäli näyttää siltä, että emme tavoitteisiin pääse, niin meidän on kyettävä suuntaamaan kurssia uudelleen.
Verotuskin esillä
Keskusteluita tarvittavista toimista ei ole virallisesti käyty, mutta Purra on tuonut huolensa esille ja korostanut ”tarvetta lisätoimille”. Euroopasta tai maailmalta ei ole tulossa vetoapua Suomelle, joten voidaan olettaa, että ”kaikki menee tällä hetkellä huonompaan suuntaan”.
Tiedotustilaisuudessa kysyttiin myös sopeutustoimien vaatimista mahdollisista veronkorotuksista. Purran mukaan ”kaikki mahdollisuudet pitää olla käytössä ja verotukselliset ratkaisut ovat niistä yksi”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- verotukselliset ratkaisut aleneva velkaura tarkkailuluokka julkisen talouden investoinnit turvalauseke alijäämämenettely EU:n valtiovarainministerikokous Ecofin sopeutustoimet valtiovarainministeri Valtiovarainministeriö Julkinen talous Riikka Purra Bryssel Alijäämä Hallitusohjelma velka finanssipolitiikka verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Julkisen talouden tasapainottaminen vaatii kaksi vaalikautta – ”Suomella ei ole varaa siihen, että neljän vuoden jälkeen vaihdettaisiin taas velkavetoiseen kulutusjuhlaan”

Valtiovarainministeri Purra: Oppositio jatkaa rajattomien resurssien väärillä profetioilla

Suomen on pakko tasapainottaa julkinen talous – ilman hallitusohjelman toteuttamista se ei onnistu

Talouden tilanne kääntynyt jälleen heikompaan suuntaan: ”Suomen julkinen talous on tienhaarassa”

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Teeskentelyn ja itsepetoksen aika on ohi – ylimitoitettu sosiaalivaltion malli on tulossa tiensä päähän

Hallitus siivoaa sosiaalidemokraattien ja keskustan sotkuja – ”Suomalaisen hyvinvointivaltion turvaaminen edellyttää säästöjä ja sopeuttamista”

Vahva ja terve valtiontalous on köyhän paras turva – hyvinvointi syntyy työstä

Saksan maataloustuottajien protesti veti vesiperän – valtiovarainministeri ei luvannut perua tukiaisten leikkauksia
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












