

LEHTIKUVA
Mitä demaripoliitikko ”Husu” sanoi perussuomalaisista sipoolaiskoulussa? Kiistää haukkuneensa rasisteiksi – levittänyt väärää tietoa ennenkin
Syö paskaa ja kuole pois -someviestistään tunnettu monikulttuurivaikuttaja, demaripoliitikko Abdirahim ”Husu” Hussein on käynyt Sipoossa kouluvierailuilla, joiden väitetään edistäneen moninaisuutta.
Eduskuntavaalikampanjaa käynnistellyt Hussein on jostain syystä vieraillut loppuvuoden aikana usein Sipoossa. Hän on muun muassa ollut vieraillut sipoolaisopettajien koulutuspäivässä sekä heittänyt puhekeikkoja alakoululaisille.
Hussein esiintyminen pari viikkoa sitten Lukkarin alakoulussa on herättänyt keskustelua sosiaalisessa mediassa. Husseinin sanotaan julistaneen oppilaille poliittisia näkemyksiään ja tässä yhteydessä muun muassa väittäneen perussuomalaisia rasisteiksi. Koululaisten vanhemmat ovat kuulleet Husseinin esiintymisestä jälkikäteen lapsiltaan.
Solvannut usein perussuomalaisia
Ennen Husseinin puhekeikkaa Lukkarin koulussa osalle oppilaista oli tiettävästi näytetty videotaltiointi demaripoliitikon puheesta Meillä on unelma -mielenosoituksesta vuodelta 2015.
– Suomen somalialaisiin on viime aikoina kohdistunut vihamielisyyttä niin paljon, että somalialaiset ovat alkaneet pelätä. Emme voi katsoa sivusta, kun puolueet luovat pelkoa ja vihamielisyyttä toisiaan kohtaan. Tänään monikulttuurinen Suomi yhdistää voimansa, Hussein meuhkaa videolla.
Kolmen vuoden takaisella videolla Hussein on sitä mieltä, että ihmisten kokema pelko ja myös monet muut ikävät asiat ovat perussuomalaisten syytä. Hän myös mainitsee erikseen perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon ja kansanedustaja Olli Immosen nimet.
Miksei vanhemmille kerrottu etukäteen?
Eräät koululaiset olivat kertoneet vanhemmilleen, että Hussein oli puhetilaisuudessa erikseen luonnehtinut perussuomalaisia hyvin kielteisesti. Tämä oli yllättänyt vanhemmat, joilla ei ollut etukäteen mitään tietoa siitä, että demaripoliitikko edes esiintyy puhujana lapsille.
Yleensä perusopetuksessa koulu tiedottaa aktiivisesti lasten vanhemmille, millaisia tilaisuuksia kouluissa järjestetään ja mikä niiden sisältö on ollut.
Lukkarin koulun rehtorin Rauno Monosen mukaan Husseinin kouluvierailussa oli oppilashuollollinen teema, joka liittyy moninaisuuden kohtaamiseen. Puhekeikka kesti noin tunnin ja sitä seuraamassa olivat kaikki koulun oppilaat.
– Husun kanssa oli sovittu siitä, mistä hän puhuu, eli arvostavasta kohtaamisesta. Hän vastasi tilaisuudessa lasten ennakkokysymyksiin, Mononen sanoo.
Levitti väärää tietoa muslimipuukotuksesta
Suomen Uutisten tavoittama eduskuntavaaliehdokas Hussein kiistää, että olisi sanonut koulussa mitään perussuomalaisista.
– Ei pidä paikkaansa, Hussein lausuu, mutta ei halua vastata tarkentaviin kysymyksiin.
Aikoinaan Ylen toimittajana työskennellyt Hussein tunnetaan muun muassa someviestistä, jossa hän toteaa: ”Syö paskaa ja kuole pois!”. Kommentti oli tarkoitettu vastaukseksi yksityishenkilön viestiin.
Syksyllä 2017 Hussein myönsi blogissaan levittäneensä väärää tietoa niin sanotusta Vantaan muslimipuukotuksesta.
Hussein on toiminut aiemmin keskustassa, mutta liittyi SDP:n riveihin 2016 ja hänet valittiin seuraavana vuonna Helsingin kaupunginvaltuustoon. Nyt hän on pyrkimässä eduskuntaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- somalialaiset Meillä on unelma oppilaat vanhemmat rasisti Abdirahim Husu Hussein Sipoo perussuomalaiset SDP Olli Immonen Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Somaliliiton tuet nousseet vuosi vuodelta – ”Tätä ei ole jostain syystä listattu hallitusyhteistyön saavutuksiin”

SDP:n eduskuntavaaliehdokas ”Husu” tienannut Sipoon kouluvierailuista jo 5 316 euroa

Pakkosyöttikö rehtori omia arvojaan kokkolalaislukion oppilaille? – Ronkainen: Homoeroottiset elokuvat eivät kuulu kouluihin

Immonen: Politikointi kouluissa ja päiväkodeissa lopettava – ”Opettajat pelottelevat lapsia ja nuoria järjestelmällisesti ilmastokatastrofilla”

Mäkynen: Lasten ilmastolakko on opetusresurssien väärinkäyttöä – ”Mihin ideologiaan opettajat aikovat manipuloida lapsia seuraavaksi?”

Saksan yleisradioyhtiö perustelee taaperoille, miksi vaihtoehtopuoluetta syrjitään

Baltzar-pedagogiikasta kaavailtiin koulutusvientituotetta – opetusministeriö mukana

Sdp:n kuntavaaliehdokkaalle yli kolmen vuoden vankeustuomio: Raiskasi naisen rikoskumppaninsa kanssa vain pari viikkoa ennen vaaleja – käytti hyväksi väkivaltaa ja uhrin pelkoa

Juvonen: Husseinin lausunnot ovat loukanneet monia äänestäjiä – ”Kannattaisi kiertää maata ja tutustua suomalaisiin”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.