MTV3: Soini vaatii ryhmäkuria homoliitoista päätettäessä

26.09.2013 |13:13

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini vaatii kansanedustajiltaan ryhmäkuria, kun aloitetta tasa-arvoisesta avioliittolaista käsitellään eduskunnassa. Soini kertoi kannastaan MTV3:n 45 minuuttia -ohjelmassa.

– Edellytän, että perussuomalaiset kansanedustajat noudattavat puolueen vaaliohjelmaa, joka ennen vaaleja on kansalle kerrottu, Soini linjasi ohjelmassa keskiviikkoiltana.

Varapuheenjohtaja Jussi Niinistö vahvistaa Soinin kannan MTV3:n Huomenta Suomessa.

– Mitä tähän homoliittolakiin tulee, niin jokainen perussuomalaisten kansanedustajaehdokkaaksi ryhtynyt viime vaaleissa allekirjoitti tämän meidän vaaliohjelmamme, ettei tämä sen kummoisempi asia ole, he ovat hyväksyneet tämän, Niinistö totesi.

Vaalien yhteydessä kansanedustaja Arja Juvonen ilmoitti kannattavansa avioliitto-oikeutta homoille. Lakivaliokunnan käsittelyssä keväällä hän äänesti ryhmän kannan mukaisesti avioliitto-oikeutta vastaan. Nyt hän ei halua sanoa, aikooko hän äänestää puoluesta vai vastaan, MTV3 kertoo.

Kansalaisaloite keräsi noin 164 000 allekirjoitusta. Se toimitetaan eduskuntaan vasta lähikuukausina ja mahdolliseen äänestykseen se päätyy vasta ensi vuoden puolella.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
8.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
10.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää