
Muslimijohtaja: länsimaisten poliitikkojen tulisi lakata teeskentelemästä, ettei terrorismilla ole mitään tekemistä islamin kanssa
Viidenkymmenen miljoonan muslimin organisaatiota Indonesiassa johtava pääsihteeri Yahya Cholil Staquf ryöpyttää Frankfurter Allgemeine Zeitungin ja Time-lehden haastattelussa radikaalille islamille antautuneita läntisiä poliitikkoja. Staqufin mielestä islamin kritiikkiä ei pidä kutsua islamofobiaksi – hän on samoilla kriteereillä itsekin islamofobi.
Indonesian merkittävimpiin uskonnollisiin vaikuttajiin kuuluva Yahya Cholil Staquf johtaa noin 50 miljoonan maltillisen muslimin organisaatiota. Islamin traditionaalista tulkintaa hän kritisoi tavalla, joka voisi Euroopassa johtaa islamofobia-leimakirveen käyttöön tai vihapuhekäräjille.
– Läntisten poliitikkojen tulisi lakata teeskentelemästä, että ääriajattelulla ja terrorismilla ei ole mitään tekemistä islamin kanssa. On selkeä yhteys fundamentalismin, terrorismin ja puhdasoppisen islamin perustavien olettamusten välillä. Niin kauan kuin meiltä puuttuu konsensus tästä asiasta, emme voi voittaa fundamentalistista väkivaltaa islamin sisällä.
Perinteisen islamin perusolettamuksista ongelmallisia ovat Staqufin mukaan ainakin muslimien ja ei-muslimien välinen suhde, muslimien suhde valtioon ja muslimien suhde vallitseviin lakijärjestelmiin siellä, missä he elävät.
– Klassisessa traditiossa muslimien ja ei-muslimien suhteen oletetaan perustuvan erotteluun ja vihanpitoon.
Islamilaisessa perinteessä valtio on yksi, universaali toimija, joka yhdistää kaikki muslimit yhden johtajan hallintaan ei-muslimimaailmaa vastaan, Staqufi selittää.
Tällainen valtiofilosofia on ilmennyt esimerkiksi Isisin pyrkimyksessä ylläpitää kalifaattia Syyrian ja Irakin alueella. Staqufi on aivan eri mieltä kuin ne läntiset kommentaattorit, jotka väittävät Isisin pyrkimyksiä kalifaatin perustamiseksi epäislamilaisina.
– Isisin pyrkimys globaaliin kalifaattiin on selkeästi ortodoksisen islamilaisen tradition piirissä.
Indonesiassa on perinteisesti ollut vallalla maltillinen islamintulkinta, joka on ristiriidassa islamin pyhien kirjoituksien kanssa. Maltilinen kehitys kohti maallisempaa yhteiskuntaa näytti 1970-luvulle asti toteutuvan myös muualla maailmassa.
Viime aikoina puhdasoppinen islam on kuitenkin saanut jalansijaa niin Indonesiassa, Lähi-idässä kuin muslimien diasporissa länsimaissa.
Siitä Staqufi syyttää ennen kaikkea Saudi-Arabiaa, mutta myös läntisiä johtajia.
– Viimeisten 50 vuoden aikana Saudi-Arabia ja muut Persianlahden maat ovat käyttäneet massiivisesti resursseja levittääkseen heidän ultrakonservatiivista versiotaan islamista kaikkialle maailmaan. Kun tämän on annettu tapahtua vuosikymmeniä, on lännen viimein painostettava saudeja voimakkaasti lopettamaan tällaisen käyttäytymisen, Staqufi sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












