

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Myös tähän on varauduttava: Uusi pakolaiskriisi tietää yhteiskunnalle miljardien lisämenoja
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on aiheuttanut suunnatonta inhimillistä kärsimystä ja suurimman pakolaisaallon Euroopassa toisen maailmansodan jälkeen. Sotaan pakoon lähteneet tarvitsevat turvaa ja apua. Se voi tarkoittaa suomalaisillekin miljardien lisämenoja.
Ukrainasta on lähtenyt Venäjän hyökkäystä pakoon jo yli kolme miljoonaa ihmistä. Pahiten sodasta kärsineillä alueilla asui YK:n pakolaisjärjestö UNHCR:n mukaan ennen Venäjän hyökkäystä 13 miljoonaa ukrainalaista, joten pakolaisvirta jatkuu kaiken aikaa sodan pitkittyessä.
Suurin osa pakolaisista suuntaa ensin Puolaan, Romaniaan, Slovakiaan, Unkariin tai Moldovaan. Moni jatkaa matkaansa eteenpäin Eurooppaan, erityisesti Saksaan, Tšekkiin ja Itävaltaan. Ajan myötä pakolaisia saapuu yhä enemmän myös Ruotsiin, Norjaan ja Suomeen.
Suomeen voi tulla 100 000 Ukrainan pakolaista
Vuoden 2015 pakolaisaallossa EU:n alueelle saapui yli 1, 2 miljoonaa turvapaikanhakijaa. Suomeen heistä tuli runsaat 32 000. Venäjän hyökkäyksen seurauksena Ukrainasta saattaa lähteä pakolaiseksi jopa viisi miljoonaa ihmistä. Samalla matematiikalla Suomesta hakisi turvaa jopa yli 120 000 ukrainalaista (yksi prosentti viidestä miljoonasta tarkoittaa 50 000 ihmistä).
Ruotsin Maahanmuuttovirasto on tehnyt kolme erilaista arviota Ukrainan pakolaistilanteen vaikutuksista. Korkeimman arvion mukaan Ukrainasta saapuisi Ruotsiin 212 000 pakolaista kesäkuun loppuun mennessä.
Ekonomisti Joakim Ruist on laskenut pakolaisuuden yhteiskunnalle aiheuttamia kustannuksia toteutuneista kuluista peräisin olevan datan perusteella. Hänen mukaansa yhden pakolaisen nettokulut ensimmäisen vuoden aikana ovat yhteiskunnalle noin 200 000 kruunua (19 218 euroa).
Sodan kesto ratkaisee laskun suuruuden
Jos Suomeen saapuu Ukrainan kriisin seurauksena 100 000 pakolaista, se maksaisi yhteiskunnalle ensimmäisen vuoden aikana Ruistin matematiikalla runsaat 1,9 miljardia euroa. Venäjän hyökkäyksen aiheuttamien muiden satojen miljoonien lisäkulujen päälle.
Pakolaisten aiheuttamat menot riippuvat olennaisesti siitä, kuinka nopeasti he pystyvät huolehtimaan itsestään ja omista kuluistaan. Ekonomisti Ruistin mukaan ukrainalaisilla on paremmat lähtökohdat hakeutua eurooppalaisille työmarkkinoille kuin viime vuosikymmenten aiemmilla pakolaisryhmillä. Kyse on ensisijaisesti ukrainalaisten paremmasta koulutuksesta sekä kielitaidosta.
Tutkija kuitenkin muistuttaa, että kaikissa laskelmissa on erittäin suuria epävarmuustekijöitä, koska sodan kestosta ei kenelläkään ole tietoa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- epävarmuustekijä pakolaisuuden kulut Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Moldova Joakim Ruist pakolainen kielitaito Työmarkkinat Tšekki Itävalta Unkari Slovakia Pakolaiskriisi Puola Norja Suomi Romania Turvapaikanhakija Ruotsi Saksa koulutus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraatit: Porttikielto muille kuin Ukrainan pakolaisille

Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

Yle näkee ”rakenteellista rasismia” Ukrainan pakolaisten kohtelussa

PS-Naiset: Ukrainalaiset naiset ja lapset nopeasti osaksi yhteiskuntaa

Jopa puolet Ukrainan pakolaisista saattaa olla lapsia – ensimmäiset aloittaneet jo koulunkäynnin

Puisto: Suomen on varauduttava monenlaisiin turvallisuusuhkiin – Nato-jäsenyys toisi vahvaa puolustuspoliittista selkänojaa

Ukrainassa kylvetään nyt vain vihaa: ”Vehnäsato tulee romahtamaan kolmannekseen tai neljännekseen normaalista”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.