Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Niinistö huolissaan venäläisten maakaupoista: Valtiolla oltava oikeus pakkolunastaa maa-alueitaan

04.03.2015 |10:15

Venäläisten Suomessa harjoittamat epäilyttävät kiinteistö- ja tonttikaupat ovat viime aikoina huolestuttaneet monia. Puolustusministeri Carl Haglund (r.) ehdotti maanpuolustuskurssin avajaisissa maanantaina, että Suomen lainsäädäntöä tulisi muuttaa siten, että valtio voisi tarvittaessa estää kiinteistö- ja maakauppoja tai pakkolunastaa strategisesti merkittäviä alueita.

Tänä aamuna asiasta olivat Ylen aamu-tv:ssä keskustelemassa puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps.), varapuheenjohtaja Seppo Kääriäinen (kesk.) ja jäsen Pekka Haavisto (vihr.).

Niinistö ja muutkin keskustelijat olivat yhtä mieltä puolustusministerin kanssa siitä, että lakimuutokselle on aihetta; ei pelkästään venäläisten, vaan yleensäkin ulkomaalaisten Suomessa harjoittamien kiinteistö- ja tonttikauppojen estämiseksi, jos ne uhkaavat Suomelle turvallisuuspoliittisesti merkittäviä strategisia kohteita.

– Yksityiskohtiin ei tässä kannata mennä minkälaisista kohteista on kysymys, mutta julkisuudessakin on viime aikoina ollut tietoja esimerkiksi linkkimastojen tai puolustusvoimien varikkoalueiden läheisyydessä suoritetuista ostoista, joita ei voi selittää pelkällä virkistyskäytöllä, Niinistö valotti asiaa.

Paniikkia ei pidä lietsoa

Suomessa on jo olemassa valmiuslaki, joka mahdollistaa alueiden pakkolunastukset kriisin edellä, kun puolustusvalmiutta aletaan nostaa. Nyt esiin nousseessa keskustelussa on kuitenkin kyse jo rauhan aikana tapahtuvasta ennakoivasta toiminnasta.

– Kyllä valtiolla pitää olla oikeus pakkolunastaa alueitaan, jos viranomaisten mielestä kysymys on kansallista turvallisuutta uhkaavasta toiminnasta, Niinistö totesi.

Viranomaisilla on jonkinlainen käsitys siitä, ketkä ja missä kiinteistökauppoja Suomessa ovat harjoittaneet. Kokonaiskuva kuitenkin puuttuu, sillä omistussuhteita on erilaisilla järjestelyillä pystytty häivyttämään, mutta esimerkiksi puolustusvoimissa tiedetään varsin hyvin sotilasalueiden ympäristössä tapahtuneista epäilyttävistä maakaupoista.

– Mitään syytä paniikkiin ei ole. Ylivoimaisesti suurin osa venäläisten Suomessa harjoittamista kiinteistö- ja maakaupoista on täysin viatonta toimintaa. Esille tulleissa tapauksissa on kiitettävä kansalaisaktivismia, jonka ansiosta niitä on tullut viranomaisten tietoon, Niinistö rauhoitteli.

Ukrainan kriisi herättänyt päättäjät

Puolustusministeri Haglundin tarkoittamassa lakimuutoksessa lienee kyse lähinnä Suomelle alueisiinsa ulotettavasta etuosto-oikeudesta. Se vaatii vielä lainsäädäntötyötä. Niinistö painottaa, viranomaisten on syytä jatkaa selvitystyötään ja uuden hallituksen seuraavalla hallituskaudella korjata lainsäädännössä olevat puutteet.

– Olemme olleet sinisilmäisiä. Ukrainan kriisi on herättänyt päättäjät ja suhtaudumme näihin asioihin nyt suuremmalla vakavuudella kuin esimerkiksi vielä pari vuotta sitten, Niinistö totesi lopuksi.

MIKA MÄNNISTÖ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
10.
Suomen uutiset logo

Huhtasaari kyseenalaistaa Ylen toimitusjohtajan palkan: ”Presidenttikin saa vähemmän”

18.03.2026 |16:13

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää