Nordealta uhkaavat talousnäkymät Suomelle

05.09.2014 |12:59

Nordean syyskuun talousennusteessa puhutaan kylmästi jo lama-Suomesta. Nordea ennakoi Suomen tämän vuoden talouskasvulukemiksi -0,5 prosenttia, sekä ensi vuoden kasvuennustetta on pudotettu 0,3 prosenttiin. Lisäksi pankki huomauttaa, että Suomi on vain yhden sokin päässä neljännestä peräkkäisestä taantumavuodesta, luottoluokitusten laskusta  ja deflaatiosta.

Suomen ankean näkymän taustalla on lähestyvät eduskuntavaalit, jolloin epäsuosittuihin rakenneuudistuksiin ei ole halua. Nordea pitää nykyhallitusta toimintakyvyttömänä.

Veroja ei pankin mielestä voida enää kiristää, ja reaalipalkkojen kasvun pysähdys, sekä jo toteutetut veronkiristykset hillitsevät myös kotimarkkinoita. Pankki näkeekin työttömyyden jatkavan kasvuaan.

Talousnäkymissä huomautetaan, ettei edes 1990-luvun lamavuosina nähty neljää peräkkäistä laskuvuotta. Euromaana Suomi ei voi kuitenkaan toteuttaa niitä toimia, joita käytettiin silloin talouden kääntämistä kasvuun.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29
2.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää