Nordealta uhkaavat talousnäkymät Suomelle

05.09.2014 |12:59

Nordean syyskuun talousennusteessa puhutaan kylmästi jo lama-Suomesta. Nordea ennakoi Suomen tämän vuoden talouskasvulukemiksi -0,5 prosenttia, sekä ensi vuoden kasvuennustetta on pudotettu 0,3 prosenttiin. Lisäksi pankki huomauttaa, että Suomi on vain yhden sokin päässä neljännestä peräkkäisestä taantumavuodesta, luottoluokitusten laskusta  ja deflaatiosta.

Suomen ankean näkymän taustalla on lähestyvät eduskuntavaalit, jolloin epäsuosittuihin rakenneuudistuksiin ei ole halua. Nordea pitää nykyhallitusta toimintakyvyttömänä.

Veroja ei pankin mielestä voida enää kiristää, ja reaalipalkkojen kasvun pysähdys, sekä jo toteutetut veronkiristykset hillitsevät myös kotimarkkinoita. Pankki näkeekin työttömyyden jatkavan kasvuaan.

Talousnäkymissä huomautetaan, ettei edes 1990-luvun lamavuosina nähty neljää peräkkäistä laskuvuotta. Euromaana Suomi ei voi kuitenkaan toteuttaa niitä toimia, joita käytettiin silloin talouden kääntämistä kasvuun.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää