

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Nyans-puolue haluaa muslimien ääneksi Ruotsissa – ensin kumotaan Skurupin huivikielto ja sitten poltetaan Lars Vilksin taideteokset
Ruotsin uusi muslimipuolue Nyans haluaa herättää vähemmistöväen ja marssittaa heidät sekä perustajansa vallan kammareihin. Jopa uskonveljet ja -sisaret katsovat karsaasti puolueen ”überpopulistista” touhua. Puolueen mahdolliset taustavoimat herättävät nekin kysymyksiä.
Mikail Yüksel saapui Turkista Ruotsiin 20 vuotta sitten. Aluksi hän teki töitä tiskaajana sekä pizzanpaistajana. Tutuksi tulivat myös taksikuskin ja varastomiehen työt. Kymmenen vuoden ajan hän eli oman kertomansa mukaan turkkilaisessa kuplassa ja seurasi maailman menoa ainoastaan turkkilaisten tiedotusvälineiden kautta.
Saatuaan poliittisen herätyksen Yüksel liittyi keskustapuolueeseen ja oli ehdolla jopa valtiopäiville. Keskustapuolue hankkiutui eroon turkkilaistähdestään vuonna 2018, kun kävi ilmi, että tämä oli hyvää pataa turkkilaisen Harmaat sudet -äärijärjestön kanssa.
Huutavan ääni ongelmalähiöstä
Jouduttuaan poliittisesti kodittomaksi Yüksel pohti hetken ja katsoi taakseen – ja päätti sitten yrittää omillaan. Nyans-puolueen syntysanat mainittiin ensimmäisen kerran Aftonbladetin mielipideartikkelissa elokuussa 2019 otsikolla ”Nyt aloittaa maamme esikaupunkien puolue”.
– Olemme lähiöiden puolue ja juuremme ovat siellä. Olen itse Biskopsgårdenista (Göteborgin ongelmalähiö).
– Meitä voi aivan hyvin kutsua myös tyytymättömyyspuolueeksi, emmekä kuulu oikeistoon tai vasemmistoon. Perinteiset puolueet ovat hylänneet maahanmuuttajat ja vähemmistöt, Yüksel sanoo Dagens Nyheterissä.
Nyans on siis identiteettipoliittinen puolue. Työmarkkinoilla se vaatii ihmisille erityiskohtelua rodun ja etnisyyden perusteella. Puolue on Palestiinan ystävä ja Israelin ei. Valtion pitää rakentaa asuntoja heille, joilla ei ole varaa omaan asuntoon.
”Nyans on überpopulistinen puolue”
– Nyans on mielestäni überpopulistinen puolue, sanoo ympäristöpuolue vihreiden valtiopäiväedustaja ja puoluehallituksen jäsen Leila Ali Elmi.
– Olen hyvin huolissani, sillä Nyans voi viedä kannatusta vasemmistopuolueilta. Uskoakseni he pääsevät valtuustoon Göteborgissa ja muuallakin valtakunnassa.
Nyans on nyt kampanjoinut kahden vuoden ajan ahkerasti verkossa, pitänyt kokouksia ja värvännyt kannattajia sekä loikkareita erityisesti Göteborgin, Malmön ja Tukholman ongelmalähiöissä. Tähtäimessä ovat valtuustojen lisäksi ensi syyskuun valtiopäivävaalit.
Puolueen lentolehtisiä on jaettu erityisesti perjantaisin moskeijoiden ulkopuolella perjantairukouksen jälkeen.
Näyttää peukkua Erdoganille
Nyans kohdistaa sanomansa paljolti ruotsidemokraatteja vastaan ja pyrkii näin aktivoimaan kannattajia omiin riveihinsä. Tyypillinen esimerkki on Skurupin kunta, jossa ruotsidemokraateilla on valtuustossa selkeä enemmistö.
Kunnassa on huivikielto, jonka Nyans haluaa nyt kumota. Samoin lähistöllä sijaitseva taiteilija Lars Vilksin taideteos pitäisi tuikata tuleen lääninhallituksen päätöksellä. Koska taideteos on Yükselin mielestä ”islamofobinen”.
Erityisen kysymyksiä herättävä on Yükselin suhde Turkkiin ja sen nykyjohtoon. Hänet kasvatettiin Turkissa nationalistipuolue MHP:n hengessä. Ruotsissa Yüksel on tiettävästi ollut perustamassa Harmaiden susien paikallista nuoriso-osastoa, vaikka itse ei asiaa noin muistakaan.
”Militantiksi fasistiryhmäksikin” kutsuttu Harmaat sudet on lähellä MHP-puoluetta ja presidentti Recep Tayyip Erdoganin AKP:tä.
– En pidä Erdogania diktaattorina, Yüksel linjaa.
– Turkkilaisten enemmistö pitää häntä hyvänä johtajana. Eivät he muuten olisi häntä äänestäneet.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- AKP MHP Harmaat sudet Leila Ali Elmi. esikaupungit Nyans-puolue Mikail Yüksel etniset vähemmistöt vähemmistöt Keskustapuolue Recep Tayyip Erdoğan ongelmalähiöt Malmö muslimit Ympäristöpuolue vihreät Lähiöt Göteborg Tukholma Lars Vilks Ruotsidemokraatit Turkki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Muslimien erityiskohtelu varusmiespalveluksessa ihmetyttää: oma jääkaappi, mikroaaltouuni, tupa…

Göteborgilaiskoulun ex-rehtori syytteessä: Koululaisille tarkoitetut veronmaksajien rahat päätyivät islamistipuolueelle Somaliaan

Sharia-lakia soveltava lautamies hyllytettiin Göteborgissa: ”Tietty väkivalta naisia kohtaan on oikeutettua symbolisena toimenpiteenä”

Halla-aho: Normaali valtio pyrkii suojelemaan itseään ja kansalaisiaan huonolta maahanmuutolta, ei mahdollistamaan ja lisäämään sitä

Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla

Lars Vilks haudattiin nimettömään hautaan islamistisen ilkivallan pelossa

Nuorisojengi veti hätäjarrusta Göteborgin ongelmalähiössä – lähtiäisiksi vielä puukko bussikuskin kylkeen

Bussikuskit paniikissa Göteborgin puukotuksen jälkeen – kuljettajan murhayrityksestä epäilty poika pidätetty

Koirat, kissat ja kanit pannaan Iranissa – vanhoillinen papisto haluaa eroon lemmikeistä
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.