Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Oleskeluluvan hakijoiden toimeentulorajat nousevat – nykyiset rajat eivät enää vastaa elinkustannuksia

03.09.2024 |13:01

Maahanmuuttoviraston määrittämät toimeentulorajat nousevat marraskuun alussa. Toimeentulorajoja nostetaan, koska ne on päivitetty viimeksi vuonna 2013 eivätkä enää vastaa nykyisiä elinkustannuksia.

Useimmiten oleskelulupa voidaan myöntää vain siinä tapauksessa, että hakijan toimeentulo on turvattu. Turvattu toimeentulo tarkoittaa, että hakijalla on riittävät varat Suomessa elämiseen. Ulkomaalaislain mukaan toimeentulo katsotaan turvatuksi, kun oleskeluluvan hakijan ei voida olettaa joutuvan nostamaan toimeentulotukea.

Nykyiset toimeentulorajat ovat pienemmät kuin tulot, jotka toimeentulotuen saajilla on keskimäärin. Siten nykyisten toimeentulorajojen ei voida katsoa täyttävän lain edellyttämää toimeentuloedellytystä.

Perheen koko kasvattaa toimeentulorajaa

Marraskuun alusta toimeentulorajat nousevat siten, että esimerkiksi yhdeltä oleskeluluvan hakijalta edellytettävä tuhannen euron vähimmäisvaatimus kuukaudessa nousee 1 210 euroon. Samaan perheeseen kuuluvat aikuiset ja lapset nostavat toimeentulorajaa. Esimerkiksi viisilapsisen perheen toimeentulovaatimus on jo 3 990 euroa kuukaudessa.

Opiskelijan toimeentuloraja on nykyään 560 euroa kuukaudessa. Marraskuun alusta lähtien opiskelijan toimeentuloraja on 800 euroa kuukaudessa. Opiskelijoiden perheenjäsenten toimeentulorajat nousevat samalla tavalla kuin muillakin hakijoilla.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää