

PS ARKISTO
Vigelius: SDP voisi ottaa maahanmuuttopolitiikassa oppia Tanskan sosialidemokraateilta
Perussuomalaisten uusi kansanedustaja Joakim Vigelius sanoo, että tulevissa hallitustunnusteluissa ja hallitusneuvotteluissa tulisi jo siirtyä abstraktista arvopohjapuheesta tosiasioihin ja siihen, mitä suomalaisten hyväksi voidaan tehdä.
Tunnustelut Suomen seuraavan hallituksen muodostamiseksi alkavat pääsiäisen jälkeen kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon johdolla.
Perussuomalaiset on valmis hallitusyhteistyöhön, mikäli perussuomalaisille tärkeiden asioiden edistäminen, kuten maahanmuuttopolitiikan kiristäminen, onnistuu.
Duunarille palkasta enemmän käteen
SDP on jo etukäteen ilmoittanut, että hallitusyhteistyö perussuomalaisten kanssa ei onnistu.
Perussuomalaisten uusi kansanedustaja Joakim Vigelius ihmettelee, miten demarit voisivat hallituksessa onnistua kokoomuksen kanssa yhtään paremmin, koska puolueiden talouslinjaukset ovat niin kaukana toisistaan.
– Sen kun tietäisi, miksi SDP on ilmoittanut, että yhteistyö nimenomaan perussuomalaisten kanssa ei käy. Tosiasiassa me olemme joissain asioissa täysin samalla linjalla SDP:n kanssa, kuten siinä, että duunarilla pitää jäädä palkasta enemmän käteen. Näissä asioissa yhteistä säveltäkin voisi löytyä, Vigelius sanoi eilen MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa.
Arvopohjaa ja poliittista heikkalaatikkopeliä
Perussuomalaisille kynnyskysymys on puuttuminen humanitaarisen maahanmuuton edellytyksiin. Vigelius toivookin Suomeen tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa ja talouskuria. Hän esittää että SDP maahanmuuttopolitiikassa ottaisi oppia Tanskan sosialidemokraateilta.
– Näkisin, että yhteistyö myös SDP:n kanssa voisi olla mahdollista, mutta se vaatisi kompromisseja myös perussuomalaisten suuntaan. Jostain syystä toistaiseksi ei ole näytetty kyvykkyyttä tulla missään kysymyksessä meitä vastaan. Sen sijaan on puhuttu vain abstraktista arvopohjasta. Mielestäni se on vain retorista politiikan hiekkalaatikkopeliä.
Maahanmuuttoon pohjoismaiset kiristykset
Tanskan ohella myös Ruotsissa on äskettäin kiristetty maahanmuuttopolitiikkaa, ja työperäiselle maahanmuutolle on valmisteltu toimeentulorajat. Perussuomalaiset tavoitteleekin Suomeen yleisesti samaa maahanmuuttopolitiikan kiristettyä tasoa kuin muissa Pohjoismaissa.
– Työperäinen maahanmuutto ei voi perustua siihen, että työperäisten tulijoiden toimeentulosta merkittävä osa nojaa tulonsiirtoihin valtion varoista. Tulijan on siis Suomessa tultava toimeen omalla työllään, Vigelius sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Joakim Vigelius hallituksen muodostaminen Tanskan sosiaalidemokraatit Kynnyskysymykset duunarit yhteistyö palkka Pohjoismaat Arvopohja Petteri Orpo perussuomalaiset SDP Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kantar selvitti: Suuri enemmistö suomalaisista haluaa ennemmin kohtuuhintaista energiaa kuin pitäytyä ylikireissä ilmastotavoitteissa

Perussuomalaiset haluaa viedä suomalaista maahanmuuttopolitiikkaa Tanskan mallin suuntaan – ”Tavoitteena nolla turvapaikanhakijaa”

Leena Meri: Toimivaa hyvinvointiyhteiskuntaa ei voi olla, jos talous ei ole terveellä pohjalla

Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: ”Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.