Artikkeli kuva

Orpo: Suomi nostaa valmiuttaan Moskovan iskun takia

23.03.2024 |12:27

Ylen Ykkösaamussa vieraillut pääministeri Petteri Orpo kertoo Suomen ja muiden Euroopan maiden nostavan valmiuttaan eilen Moskovassa tapahtuneen terrori-iskun takia.

Asemiehet surmasivat eilen yli 90 ihmistä moskovalaisessa konserttitalossa. Loukkaantuneita on tämänhetkisten tietojen mukaan 145.

Toimittaja kysyy, vaikuttaako terrori-isku jotenkin Suomen turvallisuustilanteeseen tai siihen, miten Suomi varautuu mahdolliseen terrori-iskuun?

Orpo vastaa:

– Suomalaiset viranomaiset ovat hyvin valppaana terrorismin suhteen. Ovat olleet jo vuosia. Me saamme tasaisin väliajoin muun muassa suojelupoliisilta uhka-arvion siitä, missä mennään. Se päivittyy koko ajan. On aivan selvää, että jos Venäjällä tapahtuu tällainen isku, ja jos se on – niinkuin ilmoitusten perusteella nyt näyttää – Isisin tekemä, niin kyllä välittömästi silloin myöskin valmiutta muualla Euroopassa ja Suomessakin viranomaiset nostavat.

– Suomeen ei ole kohdistunut välitöntä terrorismin uhkaa, mutta uhka-arvio on ollut koko ajan koholla. Tämä on liittynyt pitkään lännen ja islamistien väliseen taisteluun, Syyrian sotaan, Isisin vastaiseen taisteluun.

– Minusta ei ole akuutisti mitään huolta, mutta viranomaiset varmasti nyt lisäävät valppauttaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
10.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää