

LEHTIKUVA
Ovi Ruotsiin selällään: 122 000 uutta oleskelulupaa vuonna 2019
Kuluvasta vuodesta on jälleen tulossa ennätyksellinen, kun Ruotsi myöntää oleskeluluvan 122 000 hakijalle. Heistä noin 47 000 on turvapaikanhakijoita ja heidän omaisiaan. Olot kansankodissa ovat ilmeisen lokoisat, sillä kotimaahansa palaavia turvapaikanhakijoita on joulukuuhun mennessä löytynyt 423 henkilöä.
Ruotsin maahanmuuttoviraston tilastot kertovat, että marraskuun loppuun mennessä oli myönnetty oleskeluluvat 111 364 turvapaikanhakijalle. Luvista vajaa puolet oli myönnetty perheenyhdistämisen nojalla. Lupia on kirjoitettu erityisen paljon vuodesta 2016 lähtien.
Hallintokulut katossa
”Yhteiskunnallisesta keskustelusta saa sen käsityksen, että Ruotsi olisi sulkenut ovensa maahanmuuttajilta. Mikään ei voi olla enemmän päin seiniä ja fake news. Maahanmuuttovirasto heittelee rahaa ulos ovista ja ikkunoista”, kirjoittaa ruotsidemokraatteja lähellä oleva Samtiden-julkaisu.
Kotimaahansa palaava turvapaikanhakija voi saada Ruotsin valtiolta ”paluuetabloitusmistukea” maksimissaan 75 000 kruunua (7 190 euroa) koko perheelle. Tukea kotimatkaan oli saanut marraskuun loppuun mennessä 423 henkilöä, alle puolet viimevuotisesta määrästä. Tuen myöntämisen hallintokulut per henkilö ovat SVT:n mukaan sen sijaan viisinkertaistuneet.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin turvallisuuspoliisi: Maassa jo nyt tuhansia radikalisoituneita – Isis-palaajat vain osa ongelmaa

Isis-vaimoja kadonnut al-Holin leiriltä – viranomaiset vaikenevat Ruotsissa

Kansalaisten avustushuijaukset ja vierastyövoimaan liittyvät yritysten väärinkäytökset maksavat Ruotsin veronmaksajille miljardeja

Halla-aho: Muut puolueet haluavat toistaa kaikki Ruotsin virheet

Isis-veteraanit kaitsevat edelleen lapsia ruotsalaisessa muslimikoulussa

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Ongelmalähiöiden valvontaan satoja uusia kameroita Ruotsissa – poliisille myös oikeus murtaa rikollisten salattu viestiliikenne
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.