

LEHTIKUVA
Päätoimittajalta: Kun poliitikko puhuu, sanat tarkoittavat päinvastaista
Mitä kiivaammin suomalaiset poliitikot vakuuttelevat olevansa kansanvallan asialla, sen todennäköisemmin he vaalivaikuttavat ankarasti. Päätoimittaja Matias Turkkila avaa kirjoituksessaan maailman ”vähiten korruptoituneen maan” rujompia puolia.
Valtuustoihin rynnii huima määrä perussuomalaisia, ja suunnilleen saman verran eri sortin sosialisteja poistuu alta. PS-valtuutettujen määrä lähes tuplaantui. Ei hullumpaa.
Mediaa seuratessa välittyy kuva, että perussuomalaiset olisivat kärsineet ankaran vaalitappion, ja paikkoja menettäneet puolueet olisivat suuria voittajia. On toki totta, että PS ei yltänyt kaikkein huimimpiin ennusteisiin, mutta miksi ennuste olisi tärkeämpi kuin varsinainen vaalitulos? Ei kai Suomi-Ruotsi-kiekkomatsin voittoakaan arvioida jälkikäteen sillä perusteella, kenellä oli makoisimmat vedonlyöntikertoimet, vaan sillä perusteella, kumpi voitti tekemällä enemmän maaleja.
Helsingin apulaispormestari Nasima Razmyar (sdp.) twiittasi: ”Yön yli nukuttua vaalivoitto tuntuu entistä paremmalta.” Hmm. SDP menetti 248 paikkaa, peräti 15 % valtuutetuistaan. Kaikkien aikojen surkein tulos, Tampereen pormestarin menetys, pääministeri Sanna Marinin kasvojen menetys. Toivotaan lisää vastaavia voittoja.
Vihreä puheenjohtaja Maria Ohisalo uskaltautui lopulta johdattamaan joukkonsa ensimmäisiin vaaleihin, ja huonostihan siinä kävi, joka viides paikoista katosi. Edessä on itsetutkiskelua: jatkavatko entistä kiivaammin mahdottomissa haavekuvitelmissa vai pitäisikö puuhastella jotain muuta? Koska vihreät on pitkälti totalitaristinen fanaatikkoliike, arvaan heidän turvautuvan kolmanteen vaihtoehtoon: kieltämään kilpailijoiden toiminnan.
Lähetetään nyt silti Ohisalon poliittiselle osastolle terveisiä: ilmastohysteria on ennen kaikkea varakkaiden harrastus. Jos samaan aikaan sekä köyhdyttää kansakuntaa että vaatii suomalaisilta lisäuhrauksia, ei kannata odottaa kovinkaan kummoista tulosta vaaleissa.
Kiistattomia vaalivoittajia ovat PS, kokoomus ja erityisesti RKP-oikeusministeri Anna-Maja Henriksson, joka väitti pelastavansa äänestysaktiivisuuden siirtämällä vaalit ajankohtaan, jossa äänestysaktiivisuus on alhaisin mahdollinen – kesäsunnuntaille. Henriksson perusteli siirtoa tuulesta temmatulla 11200 päivittäisellä koronatartunnalla. Luku oli noin satakertaisesti pielessä, mutta kerrankos sitä oikeusministeri valehtelee, jotta saa äänestysaktiivisuuden minimiin. Siirto hyödytti suuresti puolueita, jotka siirron junailivat ja haittasi PS:ää, joka siirtoa vastusti.
Tätä kirjoittaessa otsikoissa ovat jälleen valtiontalouden tarkastusviraston Tytti Yli-Viikarin törttöilyt. Arvon johtaja on pannut viidessä vuodessa haisemaan pelkkiin matkakuluihin yli 187 000 euroa. Hänen palkka- ja matkakulunsa on viidessä vuodessa pitkälti toista miljoonaa.
Yhden Yli-Viikarin viisivuotismälläyksen rahoittamiseen tarvitaan 47 keskituloisen suomalaisen vuosiverokertymä. Ja me siis puhumme nyt henkilöstä, jonka pitäisi valvoa koko julkisen koneiston tuhlaamista. Jos tämä vaikuttaa järjettömältä, olet väärässä. Kuvio on erinomaisen järkevä niiden poliitikkojen mielestä, joita olisi tarkoitus valvoa. Ylimmäksi kirstunvartijaksi on nimenomaan haluttu henkilö, jonka toiminnan tarkoitus ei ole estää poliitikkojen sikailua vaan päinvastoin mahdollistaa se. Suomessa ei ole korruptiota.
Toki Yli-Viikari toimi taitamattomasti. Ensinnäkin hän jäi kiinni, ja toisekseen hän ei eronnut riittävän nopeasti.
Valtioneuvoston kanslian Päivi Anttikoski erosi. Hän kompastui Marinin aamiaiseen, puhui höpöjä ja ajoi itsensä umpikujaan. Entä mitä yhteistä on Yli-Viikarilla ja Anttikoskella? Molemmat ovat jääneet rysän päältä kiinni Iltalehden tutkivan toimittajan Jarno Liskin ansiosta. Liski on muuten se Juha Sipilän (kesk.) törttöilystä raportoinut jymyuutisten paljastaja, jonka uurastuksen Yle palkitsi sanoilla: ”työsopimustasi ei jatketa”.
Luotettavuus oli joskus muinoin Ylen korkein arvo. Nykyjohto on määrätietoisesti politisoinut Ylen ja savustanut väärää mieltä olevat joko sivuraiteelle tai ulos talosta. Tulipunaiset aktivistit täyttävät ohjelmakartan, ja lopputuloksena sen kaikki kanavat saarnaavat maailmanloppua yötä päivää. Siinä sivussa peräänkuulutetaan medialukutaitoa, joka tarkoittaa suomeksi sitä, ettei pidä erehtyä itse ajattelemaan. Tämän ääneen toteamisella on hintansa, sillä kukaan ei ole niin pitkävihainen kostaja kuin loukattu toimittaja. Mediakritiikkiä kannattaa harjoittaa vain, mikäli saa itse viestinsä julkisuuteen.
Yle manipuloi vaaleja jälleen. Tällä kertaa Yle poisti vaalikoneestaan kysymyksiä, jotka olisivat suosineet liiaksi kirkasjärkisiä puolueita. Pois jäivät kohdat: ”Soteuudistuksessa syntyville maakunnille pitää antaa oikeus kerätä veroa” ja ”Poliitikon velvollisuus on ennen kaikkea ajaa omien äänestäjiensä etuja”. Päätös on osa pitkää vaalivaikuttamisen jatkumoa. Missä Yle, siellä vaalimanipulaatio.
Suomessa kouluissa opetetaan suomea, ruotsia, englantia saksaa, ranskaa ja muita kieliä. Pitäisiköhän niissä opettaa politiikka-kieltä? Siis sitä, missä asiat maalaillaan kielen keinoin päinvastaiseksi kuin mitä ne oikeasti ovat. Politiikan kielessä voitto tarkoittaa tappiota, tarkastaminen tuhlaamista ja vihreys betonihelvettiä.
Koska elämme suurta politisoitumisen aikaa, näin ei tietenkään tapahdu. Sen sijaan että paljastettaisiin politiikkojen huijausmenetelmiä, tehdään päinvastoin. Poliittinen punakaarti valtaa opetushallituksen, joka kirjoittaa poliittisen opetussuunnitelman, joka sitten jalkautetaan kouluihin. Lopputuloksena pilttejä aivopestään kuvittelemaan itseään siirtomaariistäjiksi, joiden sukupuoli ja seksuaalisuus on kaikkea muuta paitsi itsestäänselvyys.
Lisäys 17.6.2021 klo 16:40 täsmennetty Yli-Viikari-laskelmaa.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Päivi Anttikoski Tytti Yli-Viikari Jarno Liski Anna-Maja Henriksson Maria Ohisalo Nasima Razmyar Sanna Marin Juha Sipilä Matias Turkkila
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












