

LEHTIKUVA
Packalén penää Marinin vastuuta maskisekoilusta: ”Johtajana kokematon pääministerimme ei antanut viranomaisten toimia kriisiorganisaationa”
Kansanedustaja Tom Packalén ruotii Huoltovarmuuskeskuksen entisen toimitusjohtajan Tomi Louneman rumia potkuja ja hallituksen olematonta vastuunkantoa maskisekoilussa.
Esitutkinnassa on selvinnyt, ettei syypää maskisotkuun ollut Tomi Lounema.
– Vastuunkantaja on löydyttävä, vaikka viime kädessä hallituksesta. Jos työministeri Tuula Haataisella on osuutta asiaan, se on selvitettävä, Tom Packalén vaatii.
– On muistettava, että lopulta koko maskijupakka kiertyy kuitenkin takaisin Sanna Mariniin. Johtajana kokematon pääministerimme ei antanut viranomaisten toimia kriisiorganisaationa. Marin päätti itse toimia kriisin yleisjohtajana. Koronakriisin kaltaisessa tilanteessa järjestely oli kummallinen, sillä viranomaisilla on pitkä kokemus yhteistyöstä yli organisaatiorajojen, ja myös poikkeuslaki olisi mahdollistanut kriisiorganisaation perustamisen.
Anteeksipyyntö olisi paikallaan
Packalén vaatii Lounemalle anteeksipyyntöä hallituksen suunnalta.
– Maskisekoilun saatua suuremmat mittakaavat, Marin heitti syyttömän Louneman bussin alle. Loistava virkakuntamme ansaitsee parempaa käytöstä ja edes kohtuullista vastuunkantoa hallituksemme ministereiltä, Packalén sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vastuunkanto maskisekoilu kriisiorganisaatio Tomi Lounema Huoltovarmuuskeskus Tuula Haatainen Sanna Marin Tom Packalén hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Ministeriöiden ja viranomaisten keskinäinen riitely kertoo päätöksenteon siiloutumisesta – ”Taustalla osaamattomuutta, joka voi liittyä poliittiseen virkanimityskulttuuriin”

Packalén huoltovarmuuskeskusjupakasta: ”Tietojeni mukaan tavaraa on ollut vakiintuneilta toimittajilta saatavilla” – tavara on ollut aitoa ja hinnaltaan vain murto-osa nyt maksetusta

Tuula Haatainen ilmoitti Huoltovarmuuskeskuksen johtajan erosta, muttei vielä omastaan

Hallitus tuputti myyttitarinoita, todellisuus oli toista – suojavarusteiden skandaalihankinta ei ole yksittäinen virhe vaan jo pitkään jatkuneen virhesarjan käännepiste

Ruotsalaistuomio pääministeri Marinin kohuviikonlopulle: ”Tollojen vonkaaminen se vasta onkin kyseenalaista käytöstä”
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii koko hallitusta tulemaan perussuomalaisten linjalle ja antamaan yksiselitteisen viestin. Vaatimus syntyi sen jälkeen, kun MTV Uutisten Ceutassa vieraillut toimittaja kertoi laittomasti rajan ylittäneiden siirtolaisten tiedustelevan leirillä, saako Suomesta helposti turvapaikan. Toimittajan mukaan siirtolaiset esittivät kysymyksen toiveikkaaseen sävyyn.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Vigelius: Rikollisille ulkomaalaisille automaattinen karkotus ilman viranomaisten harkintaa
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius esittää rikollisille ulkomaalaisille karkotusautomaattia esimerkkinä toimista, joilla maahanmuuttopolitiikkaa voitaisiin entisestään tiukentaa.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt
Liiton omistama osakeyhtiö on myynyt valtion tuella rakennetut kohtuuhintaiset nuorisoasunnot asuntosijoittajille 20 vuotta ennen kuin niiden käyttörajoitusten oli määrä päättyä. Osakeyhtiön valtakunnallisiin jäsenjärjestöihin kuuluvat neljän eduskuntapuolueen nuorisojärjestöt. Samat puolueet ovat vaatineet valtiolta lisää panostusta kohtuuhintaiseen asuntotuotantoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














