

LEHTIKUVA
Pakolais- ja turvapaikanhakijatulvan miljardimenot suivaannuttavat Saksassa – kustannukset leikkuriin ja palautuksiin vauhtia
Saksa ottaa vastaan eniten pakolaisia ja turvapaikanhakijoita koko Euroopassa. Tulijapaineen dramaattisesti kasvaessa alkaa maksajan osa hirvittää Saksassakin. Kuluja on leikattava ja mahdollisuuksia on toki useampia.
Saksassa on pitkälle yli miljoona tilapäistä suojelua tarvitsevaa Ukrainan pakolaista. Turvapaikkaa haki viime vuonna 218 000 henkilöä. Tämän vuoden neljän ensimmäisen kuukauden aikana maahan on saapunut 102 000 turvapaikanhakijaa Euroopan ulkopuolelta eli 78 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Saksan talousministeri Christian Lindner esitteli äskettäin Deutsche Welle-sivustolla laskelman, jonka mukaan valtio käytti viime vuonna turvapaikanhakijoiden sekä pakolaisten palveluihin 29,84 miljardia euroa. Kuluvan vuoden maahanmuuttomenoihin on korvamerkitty 26,65 miljardia euroa.
Turvapaikanhakijan kulut 2 000 €/kk
Saksan liittotasavalta on maksanut pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden kustannuksista niinkin vähän kuin 20 prosenttia. Loput ovat tulleet 16 osavaltion omista budjeteista. Nyt osavaltiot vaativat tähän muutosta eli kulujen tasaamista.
Osavaltiot vaativat, että kustannukset jyvitetään ja hyvitetään realistisesti henkilömäärän mukaan, per capita. Vuodeta 2015 vuoteen 2021 liittovaltio hyvitti osavaltiolle jokaisesta turvapaikanhakijasta 670 euroa kuussa. Nyt osavaltiot vaativat tuon summan nostamista 1 000 euroon kuukaudessa.
Kustannuksia leikattava
Kustannusten noustessa Saksassa esiintyy yhä jyrkempiä vaatimuksia toimista, joilla pakolais- ja maahanmuuttomenoja pystyttäisiin pudottamaan. Eräänä keinona on tullut esiin maahan otettavien pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden kokonaismäärän leikkaaminen.
Hallituksella on mielessään myös päätösprosessien tehostaminen, joka nopeuttaisi turvapaikanhakijoiden palauttamista lähtömaihinsa. Turvapaikanhakijat haluttaisiin pitää myös säilössä koko käsittelyprosessin ajan, joka sekin nopeuttaisi mahdollista palautusta.
Kehitysapu sidottava palautusten sujuvuuteen
Turvapaikanhakijoiden sijoittaminen Euroopan ulkopuolelle EU:n yhteishankkeena odottamaan asiansa käsittelyä saa sekin kannatusta.
Myös lähtömaiden turvallisuustilannetta pitäisi tarkastella kriittisesti, joka sekin laskisi turvapaikanhakijoiden määrää. Ehdotusten mukaan ainakin Georgia, Moldova ja jotkin pohjoisen Afrikan maat voitaisiin lisätä turvallisten maiden listalle.
Ilmoille on heitetty myös ehdotus kehitysavun leikkaamisesta sellaisilta valtioilta, jotka eivät suostu ottamaan vastaan Saksasta palautettavaksi määrättyjä omia kansalaisiaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Saksan liittotasavalta Saksan osavaltiot käsittelyprosessi säilö maahanmuuton muutot pakolaispalvelut pakolaispaine Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Georgia Moldova turvattomat maat Pohjois-Afrikka palautukset Turvalliset maat Christian Lindner leikkaukset Turvapaikanhakijat pakolaiset Saksa kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitusneuvottelujen neljäs viikko käynnistyi – Purra: Maahanmuutto- ja ilmastopolitiikan tulee edistyä tällä viikolla

Euroopan turvapaikkapolitiikka tappaa ihmishenkiä enemmän kuin pelastaa – yhteiskuntatieteilijä Ruud Koopmansin ”Turvapaikkalotto” esittää vakavaa kritiikkiä nykyistä turvapaikkajärjestelmää kohtaan

Jimmie Åkessonin tyrmää yhteisen pakolaispolitiikan ja uhkaa hallituskriisillä: Euroopan unionista on tulossa Ruotsille pakkopaita

Siirtolaisruuhka pahenee Italiassa, vaikka merimatkasta joutuu maksamaan ihmissalakuljettajille keskimäärin 6 000 euroa – Lampedusan saaren tilanne jo kestämätön

Tanska ja Ruotsi tiivistävät yhteistyötään haittamaahanmuuton rajoittamiseksi – perussuomalaiset haluavat Suomen samaan seuraan

Enemmistö saksalaisista ei usko pakolaisten kotouttamisen onnistuvan – vuonna 2015 tulleista puolet yhä toimeentulotuen varassa

Purra: Perussuomalaisille on tärkeää, että hallitus, joka sopeuttaa paljon, leikkaa runsaasti maan ulkopuolelle menevistä miljardeista

EU:n yhteinen maahanmuutto- ja turvapaikkasopimus nytkähti eteenpäin – Italian kanta ratkaisi

EU:n turvapaikkasopu mietityttää Välimeren etelärannalla: Kuka maksaa EU:n ulkorajalta palautettavien ihmisten kulut?
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











