Pakolaisvyöryn uhka kasvaa jälleen, varoittaa YK

07.06.2018 |22:15

YK:n pakolaisjärjestö UNHCR varoittaa pakolaismäärien kasvusta Euroopan rajoilla. Vanhat reitit on jälleen otettu käyttöön Turkista Kreikkaan ja sieltä eteenpäin. Turkista tullaan Eurooppaan sekä maitse että meren yli. Pakolaisten selviytyminen Välimeren ylitse Italiaan riippuu taas paljon siitä, kuinka paljon Italian viranomaiset satsaavat pelastustoimiin merellä.


– Kasvu alkoi vuodenvaihteessa. Turkin puolelta koilliseen Kreikkaan tuli koko viime vuoden aikana 5 500 pakolaista. Nyt ensimmäisten viiden kuukauden aikana tulijoiden määrä on jo 6 800, sanoo UNHCR:n asiantuntija Leo Dobbs. Hän pitää kehitystä huolestuttavana.

Suurin osa pakolaisista on Dagens Nyheter -lehden (maksumuuri) mukaan lähtöisin Syyriasta ja Afganistanista. Meren yli Kreikan saarille on alkuvuonna tullut runsaat 10 000 ihmistä. Muualle EU:n alueelle, lähinnä Italiaan on tullut Välimereltä alkuvuonna 20 000 pakolaista.

– Ehkä ihmiset seuraavat sosiaalista mediaa ja luulevat, että tie Eurooppaan on taas auki. Tai sitten salakuljettajat ovat huomanneet, että rajoja ei tosiaankaan vahdita niin tarkasti kuin vielä jokin aika sitten, Dobbs arvelee.

Välimeren ylitys Libyasta Italiaan on käynyt kaiken aikaa vaarallisemmaksi – johtuen siitä, että ihmissalakuljettajat ottavat käyttöön yhä huonompia veneitä. Ja se on seurausta siitä, että EU:n viranomaiset ovat tuhonneet paremman kaluston. On myös mahdollista, että pakolaisten oma kunto on heikompi kuin ennen.

Välimeren ylityksessä on kuollut alkuvuonna 700 pakolaista. Kuolleiden lukumäärä riippuu tulevaisuudessakin paljolti siitä, kuinka paljon Italian viranomaiset satsaavat pelastustoimiin merellä. Pakolaistilanne on jälleen kerran esillä EU:n huippukokouksessa kesäkuun lopulla.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
6.
Suomen uutiset logo

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”

18.08.2025 |14:51
8.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
9.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää