Pakotteista huolimatta venäläisaseet pullistelevat länsimaista tekniikkaa

10.08.2022 |22:10

Sanktioista huolimatta Venäjän sotakone pyörii hämmästyttävän länsivetoisesti. Ukrainan taistelua hyökkääjää vastaan voidaan auttaa tehokkaasti laittamalla vienti Venäjälle nykyistä kovempaan syyniin. Tämä osoitetaan ajatuspajan raportissa.

– Venäjän tapa käydä sotaa perustuu paljolti kohteen seurantaan. Ensin etsitään maali ja sen jälkeen kohde eliminoidaan massiivisella tulenkäytöllä. Lähes jokainen lenkki tässä ketjussa perustuu länsimaisiin komponentteihin, toteaa Royal United Services Institute -ajatuspajan tutkija Jack Watling BBC:lle.

Raportin tekijät ovat viime kuukausien aikana analysoineet 27 ukrainalaisten käsiin joutunutta venäläistä asejärjestelmää, pitkän kantaman ohjuksista ilmatorjuntajärjestelmiin. Asejärjestelmistä löytyi ainakin 450 ulkomaista komponenttia.

Venäläisillä ei kotimaista vaihtoehtoa

Löydökset olivat muun muassa erilaisia mikropiirejä, sensoreita sekä kameroiden kennoja. Joukossa oli myös kaksikäyttötuotteita, joita tarvitaan myös autoteollisuudessa tai viihde-elektroniikassa. Pääosa ulkomaisista komponenteista oli valmistettu Yhdysvalloissa. Muita valmistusmaita olivat muun muassa Saksa, Hollanti ja Englanti.

Uutistoimisto Reutersin haltuunsa saamat Venäjän tullin dokumentit osoittavat, että komponenttitoimitukset Venäjälle jatkuvat pakotteista huolimatta edelleen. Käytännössä myynnin ja toimitukset hoitaa usein kolmas osapuoli, jonka avulla pakotteiden kiertäminen on mahdollista.

Raportin tekijöiden mukaan on ensiarvoisen tärkeätä lopettaa länsimaisen teknologian virta Venäjälle, jotta maan asevoimat saadaan pysäytetyksi. Venäjän aseteollisuus kun perustuu paljolti ulkomaisiin komponentteihin. Kotimaista vaihtoehtoa ei yksinkertaisesti ole olemassa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
4.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
5.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää