

LEHTIKUVA
Peltokangas: Hallituksen budjettiesitys on kuin märkä rätti maanviljelijöiden kasvoille
Perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokankaan mukaan maaseudun yrittäjien ja viljelijöiden kukkaroon ei polttoaineiden veronkorotusten jälkeen jää edes mattia. Venäjän talouspakotteet pakotteet, maidon tuottajahinnan alhainen taso ja hyvinä maidonhinnan aikoina investoineet yrittäjät ovat viimeistään nyt heittämässä pyyhkeet kehään – konkurssin partaalla.
– Keskustan siunaama budjetti jättää viljelijät täysin huomiotta. Huoltovarmuutemme kivijalka on muuttunut yhdentekeväksi keskustapuolueelle. Tämäkö on Katri Kulmunin linja? Mauri Peltokangas jyrähtää.
– Ei riitä, että keskusta on unohtanut maaseudun, koko hallitus on unohtanut Suomen kansan.
Kehitysapurahoilla ostettu komissaarin salkku
Peltokankaan mielestä on järkyttävää, että miljardeja alijäämäinen pikkuinen Suomi on omasta mielestään Euroopan keskiössä suurine vaikutusvaltoineen, vaikka käteen jäi edellisestäkin isottelusta pelkkä Afrikka-komissaarin salkku.
– On selvää, että hallituksen budjetoimalla 700 miljoonan kehitysapurahalla Suomi osti itselleen komissaarinviran, jota hoitamaan asetettiin Kreikkatukipaketeistakin miinusmerkkisen saldon suomelle vakuuksillaan kuitannut Jutta Urpilainen.
– Sosialistitoveri saa rahan katoamaan sekunneissa, kunhan kohde on mahdollisimman kaukana kotosuomen vähempiosaisten ulottuvilta. Mikäli Rinteen hallitus saa jatkaa kauden loppuun, ei tuo lähes miljardi riitä mihinkään. Budjetissa on momentteja, joihin lisätukirahoja voi piilotella Afrikan savanneille, Peltokangas ennustaa.
Joku muu tuottaa ruuan – myös vihreille
Kotimaisen ruuan tukeminen olisi Peltokankaan mielestä paras ilmastoteko.
– Mitä tekee vihreät sitten? Ei riitä, että maitotilat ajetaan konkurssiin, vaan listalla on myös nautatilojen alasajo hiilijalanjälkeen ja lihan liialliseen syöntiin vedoten.
Peltokankaan mielestä vihreiltä unohtuu se tosiasia, että jos Suomi ei tuota elintarvikkeita, tuottaa ne joku muu – myös vihreiden ruokapöytään.
– Pahoin pelkään, että vihreiden ja hallituksen ilmastotalkoissa uhrataan seuraavaksi Suomeen elintärkeitä tuontieuroja tuova turkistarhaus. Pikkuhiljaa Suomi alkaa olla valmis Euroopan liittovaltioon ja täydelliseen kolonisaatioon.
Annetaan vähän ja otetaan tuplasti
Hallituksen budjettiesitys koskien työllistämistä näyttää Peltokankaan mukaan kasvattavan vain julkista sektoria ja byrokratiaa. Työttömille hallituksen toimenpiteet ja lisärahoitus tuskin tuovat helpotusta aktiivimallin poistosta huolimatta.
– Haittaverot ja muut veronkorotukset vievät kaikki vähätuloisille tarkoitetut hallituksen kaavailemat muutamat kympit. Annetaan vähän ja otetaan se sitten tuplasti muualla – ja koko lystin maksavat pieni- ja keskituloiset.
– Ei ihme, että vihapuheesta ollaan kaavailemassa rikoslakiin pykälää. Sen verran sakeita ovat vihervasemmistohallituksen omaa kansaa kurjistavat toimet ja rahan lapioiminen vieraiden valtojen kansalaisille, ettei niitä ilman kunnon verenpainelääkitystä enää kukaan vihastumatta kritisoisikaan, Peltokangas sanoo.
Peltokangas sanoo, että oppositiossa seurataan mielenkiinnolla, miten Antti Rinne aikoo toteuttaa budjettiesityksensä, kun koko projekti makaa työllisyysasteen nousun varassa.
– Siinä saattavat hyvinkin palaa toverilta näpit, Peltokangas kuittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Maanviljelijät Katri Kulmuni Mauri Peltokangas Afrikka Antti Rinne Vihapuhe budjettiesitys Jutta Urpilainen vihreät perussuomalaiset Maatalous hallitus Keskusta kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaksi kolmasosaa ihmiskunnan kaikkien aikojan hiilipäästöistä voitaisiin peruuttaa metsittämällä

Puoluesihteeri Grönroos: Punavihreä hallitus ajaa keskustan tuella suomalaista maaseutua alas

Meri: Hallitus ei uskalla puuttua todellisiin ongelmiin – ”Hyssytellään kansainvälisissä pöydissä muiden tekemisiä ja kuritetaan suomalaisia”

Peltokangas: Suomi on dumpannut vuosikymmeniä rahaa Afrikkaan – ”Ei ole saatu mitään muuta aikaiseksi kuin lisääntyviä konflikteja, heimosotia ja kansojen kurjistamista”

Peltokangas: Vihreät lyö surutta suomalaista maanviljelijää
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









