

LEHTIKUVA
Peltokangas: Hallituksen budjettiesitys on kuin märkä rätti maanviljelijöiden kasvoille
Perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokankaan mukaan maaseudun yrittäjien ja viljelijöiden kukkaroon ei polttoaineiden veronkorotusten jälkeen jää edes mattia. Venäjän talouspakotteet pakotteet, maidon tuottajahinnan alhainen taso ja hyvinä maidonhinnan aikoina investoineet yrittäjät ovat viimeistään nyt heittämässä pyyhkeet kehään – konkurssin partaalla.
– Keskustan siunaama budjetti jättää viljelijät täysin huomiotta. Huoltovarmuutemme kivijalka on muuttunut yhdentekeväksi keskustapuolueelle. Tämäkö on Katri Kulmunin linja? Mauri Peltokangas jyrähtää.
– Ei riitä, että keskusta on unohtanut maaseudun, koko hallitus on unohtanut Suomen kansan.
Kehitysapurahoilla ostettu komissaarin salkku
Peltokankaan mielestä on järkyttävää, että miljardeja alijäämäinen pikkuinen Suomi on omasta mielestään Euroopan keskiössä suurine vaikutusvaltoineen, vaikka käteen jäi edellisestäkin isottelusta pelkkä Afrikka-komissaarin salkku.
– On selvää, että hallituksen budjetoimalla 700 miljoonan kehitysapurahalla Suomi osti itselleen komissaarinviran, jota hoitamaan asetettiin Kreikkatukipaketeistakin miinusmerkkisen saldon suomelle vakuuksillaan kuitannut Jutta Urpilainen.
– Sosialistitoveri saa rahan katoamaan sekunneissa, kunhan kohde on mahdollisimman kaukana kotosuomen vähempiosaisten ulottuvilta. Mikäli Rinteen hallitus saa jatkaa kauden loppuun, ei tuo lähes miljardi riitä mihinkään. Budjetissa on momentteja, joihin lisätukirahoja voi piilotella Afrikan savanneille, Peltokangas ennustaa.
Joku muu tuottaa ruuan – myös vihreille
Kotimaisen ruuan tukeminen olisi Peltokankaan mielestä paras ilmastoteko.
– Mitä tekee vihreät sitten? Ei riitä, että maitotilat ajetaan konkurssiin, vaan listalla on myös nautatilojen alasajo hiilijalanjälkeen ja lihan liialliseen syöntiin vedoten.
Peltokankaan mielestä vihreiltä unohtuu se tosiasia, että jos Suomi ei tuota elintarvikkeita, tuottaa ne joku muu – myös vihreiden ruokapöytään.
– Pahoin pelkään, että vihreiden ja hallituksen ilmastotalkoissa uhrataan seuraavaksi Suomeen elintärkeitä tuontieuroja tuova turkistarhaus. Pikkuhiljaa Suomi alkaa olla valmis Euroopan liittovaltioon ja täydelliseen kolonisaatioon.
Annetaan vähän ja otetaan tuplasti
Hallituksen budjettiesitys koskien työllistämistä näyttää Peltokankaan mukaan kasvattavan vain julkista sektoria ja byrokratiaa. Työttömille hallituksen toimenpiteet ja lisärahoitus tuskin tuovat helpotusta aktiivimallin poistosta huolimatta.
– Haittaverot ja muut veronkorotukset vievät kaikki vähätuloisille tarkoitetut hallituksen kaavailemat muutamat kympit. Annetaan vähän ja otetaan se sitten tuplasti muualla – ja koko lystin maksavat pieni- ja keskituloiset.
– Ei ihme, että vihapuheesta ollaan kaavailemassa rikoslakiin pykälää. Sen verran sakeita ovat vihervasemmistohallituksen omaa kansaa kurjistavat toimet ja rahan lapioiminen vieraiden valtojen kansalaisille, ettei niitä ilman kunnon verenpainelääkitystä enää kukaan vihastumatta kritisoisikaan, Peltokangas sanoo.
Peltokangas sanoo, että oppositiossa seurataan mielenkiinnolla, miten Antti Rinne aikoo toteuttaa budjettiesityksensä, kun koko projekti makaa työllisyysasteen nousun varassa.
– Siinä saattavat hyvinkin palaa toverilta näpit, Peltokangas kuittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Maanviljelijät Katri Kulmuni Mauri Peltokangas Afrikka Antti Rinne Vihapuhe budjettiesitys Jutta Urpilainen vihreät perussuomalaiset Maatalous hallitus Keskusta kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaksi kolmasosaa ihmiskunnan kaikkien aikojan hiilipäästöistä voitaisiin peruuttaa metsittämällä

Puoluesihteeri Grönroos: Punavihreä hallitus ajaa keskustan tuella suomalaista maaseutua alas

Meri: Hallitus ei uskalla puuttua todellisiin ongelmiin – ”Hyssytellään kansainvälisissä pöydissä muiden tekemisiä ja kuritetaan suomalaisia”

Peltokangas: Suomi on dumpannut vuosikymmeniä rahaa Afrikkaan – ”Ei ole saatu mitään muuta aikaiseksi kuin lisääntyviä konflikteja, heimosotia ja kansojen kurjistamista”

Peltokangas: Vihreät lyö surutta suomalaista maanviljelijää
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.














