

LEHTIKUVA
Peltokangas: Vihreät lyö surutta suomalaista maanviljelijää
Samaan aikaan kun muu hallitus puhuu kauniisti huoltovarmuuden turvaamisesta ja huolesta työvoiman saamiseen maatalouden käyttöön nyt kriisiaikana, syyttävät vihreät suomalaisia maanviljelijöitä Itämeren saastuttamisesta, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas.
Eduskunnan täysistunnon lähetekeskustelussa (6.5.) käsiteltiin hallituksen esitystä vesienhoidon ja merenhoidon järjestämisestä annetun lain muuttamisesta.
– Yksi vihreiden ”lempilapsista” syyllistämään suomalaista maataloutta Itämeren rehevöitymisestä, sanoo Mauri Peltokangas.
– Samalla kun muu hallitus kauniisti puhuu huoltovarmuuden turvaamisesta ja huolesta työvoiman saamiseen maatalouden käyttöön nyt kriisiaikana, lyö vihreät surutta suomalaista maanviljelijää, väittäen juuri suomalaisen maajussin olevan syy Itämeren huonoon kuntoon.
Vihreää agendaa ilman faktapohjaa
Peltokangas ihmettelee, että Pohjanmaalla, joka on Suomen voimakkaimpia vilja-aittoja, ei samaa ongelmaa Pohjanlahdessa ole.
– Miten voi olla mahdollista, että sama luonto etelärannikolta Keski-Pohjanmaan kauniille rannikkoseuduille on niin erilaista, että meidän Pohjanlahtemme on hyväkuntoinen ja Itämeri maatalouden saastuttama? Haluaisin todellakin vastauksen tähän kysymykseen, Peltokangas painottaa.
– Vai onko meillä tilanne se, että tällaista vihreää poliittista agendaa tukeaksemme, otamme nämä asiat esiin, mutta ilman sitä faktaa, että Itämerta saastuttavat myös kaikki muutkin yhdeksän valtiota – ja sieltä tulee paljon enemmän roinaa Itämereen kuin mitä Suomi ikään kykenee tuottamaan.
Puhdasta kotimaista ruokaa
Peltokangas vaatii, että asioissa edetään faktapohjalta ja jätetään maanviljelijöiden syyllistäminen vähemmälle.
– Annetaan viljelijöille ne eväät ja ne lääkkeet, millä maatalous turvataan. Väitän, että suomalainen maanviljelijä on yksi maailman vastuullisimmista viljelijöistä – on ollut sitä aina ja on tänä päivänä edelläkävijä, mitä tulee luonnonsuojeluun.
– Jos me luomme samanlaiset pelisäännöt omaan maanviljelykseen kuten Keski-Euroopassa, voimme olla ylpeitä siitä, että omat maataloustuottajat tuottavat meille puhdasta kotimaista ruokaa, Peltokangas jatkaa.
Peltokankaan mukaan vihreät toistavat mantran tavoin maatalouden olevan se syy vesien rehevöitymiseen, eikä heille ole muuta totuutta. Hän toivoo positiivisuutta asioiden hoitoon pelkän syyllistämisen sijaan.
– Toivotan kaikille maanviljelijöille jaksamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Peltokangas: Hallituksen budjettiesitys on kuin märkä rätti maanviljelijöiden kasvoille

Purra: Hallitus aikoo helpottaa matalapalkka-aloille saapuvaa maahanmuuttoa, vaikka rajamme ovat kiinni ja vaikka maa on pian täynnä lomautettuja ja työttömiä ihmisiä

Hallitus avaa työmarkkinoita ulkomaiselle halpatyövoimalle koronakriisin varjolla – ”Viljelijöitä höynäytettiin pahan kerran”

Tommi on turhaan etsinyt töitä jo kuusi vuotta: ”Suomessa ei ole mitään työvoimapulaa, vaan meillä on pulaa oikeista työpaikoista, joihin pitäisi työllistää suomalaisia”

Osa maaseudun pienyrityksistä jäämässä ilman koronatukea – Juuso vaatii asiaan korjausta

Maataloustuotannon seuraavan kasvukauden varmuusvarastojen tulee olla riittävät

Reijonen: Lähiruuan käyttö vahvistaisi omavaraisuuttamme, huoltovarmuutta ja maaseudun elinvoimaisuutta

Perussuomalaiset Naiset: Maaseudun elinkeinot on turvattava – suomalaiselle ruoantuotannolle kunnianpalautus

Antikainen: ”Suomen luonnonsuojeluliiton Pohjois-Karjalan piiri, jättäkää viljelijät rauhaan!”
Viikon suosituimmat

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.















