

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Hallituksen touhu alkaa vaikuttaa työssäkäyvien rankaisemiselta
Perussuomalaiset eivät hyväksy valtionvarainministeriön veroryhmän esitystä, jonka mukaan työpaikkojen pysäköinti muutettaisiin veronalaiseksi etuudeksi.
Valtiovarainministeriön veroryhmä esittää, että työpysäköinti laitetaan verolle. Ryhmä pitää ilmaista tai alihinnoiteltua pysäköintiä etuna, jota voidaan pitää jopa 3 600 euron arvoisena. Tämän arvon he haluavat verotettavaksi etuudeksi.
Vihervasemmisto verottaa suomalaiset köyhiksi
Perussuomalaiset tyrmää esityksen täysin.
– Hallituksen touhu alkaa vaikuttaa työssäkäyvien rankaisemiselta. Eikö hallituksen pitänyt lisätä työpaikkoja, ei vähentää työpaikkoja? perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ihmettelee.
– Vihervasemmiston tasa-arvokäsitys näyttää olevan, että kaikki verotetaan yhtä köyhiksi, kun taas perussuomalaiset ajattelevat, että mahdollisimman monen kovalla työnteolla menestyminen olisi kaikkien etu.
Kaikki eivät voi valita joukkoliikennettä
Perussuomalaisten mukaan esitys on lisäksi räikeän epäoikeudenmukainen niille, joilla ei ole mahdollisuutta käydä julkisin välinein töissä.
– Suurella osalla ei ole mitään mahdollisuuksia hoitaa työmatkoja joukkoliikenteellä. Emme voi ymmärtää himoa rangaista työnteosta. Vihervasemmistolainen politiikka on kateuspolitiikkaa, ja siihen kategoriaan tämäkin esitys menee. Kyseessä on Suomen työvihamielisin hallitus, kansanedustaja Jani Mäkelä sivaltaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työpaikkapysäköinti kurjistuspolitiikka duunarit Valtiovarainministeriö autoilijat vihervasemmisto Ville Tavio Jani Mäkelä perussuomalaiset hallitus työllisyys verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa vaatii hallitukselta sinivalkoisempaa politiikkaa: Suomella ei ole varaa ajaa verottamalla ja vihreilemällä perusteollisuutta alas

Junnila tyrmää työpaikkapysäköinnin muuttamisen veronalaiseksi eduksi: “Tällaista ei pidä hyväksyä missään olosuhteissa”

Ranne UPM:n Kaipolan paperitehtaan sulkemisesta: Punavihreä politiikka ja Suomen liian korkea verotus työssään

Purra: Hillitön noidankehä Suomen kilpailukyvyn ja kansalaisten ostovoiman heikentymisen taustalla

Vallin: “Mitään faktoihin perustuvia syitä Suomen korkeille autoilun veroille ei ole olemassa – järkevintä talouspolitiikkaa olisi alentaa autoilun verotusta esimerkiksi Viron tasolle”

Purra: Vihreän elvytyksen sijaan pitäisi puhua vihreästä tainnutuksesta – ”Päätökset kohdistuvat palkansaajien rahapussiin siten, että asumisen, autoilun ja lämmityksen kustannukset kohoavat”

Tavion mielestä Suomessa tarvitaan aatteellinen ja taloudellinen ryhtiliike: ”Kuoliaaksi verottaminen ja valtiontalouden tuhoaminen on lopetettava ”

Antikainen: Hallitus tekemässä työssäkäynnistä yhä kalliimpaa – “Nähtävästi haluaa verottaa Suomen ja suomalaiset kuoliaiksi”

Ranne huolissaan vihervasemmistolaisen ideologian vaikutuksista maamme talouteen ja nuorisoon: “Ilmastohätätilan sijaan on julistettava talouden ja moraalikadon hätätila”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.