

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Hallituksen touhu alkaa vaikuttaa työssäkäyvien rankaisemiselta
Perussuomalaiset eivät hyväksy valtionvarainministeriön veroryhmän esitystä, jonka mukaan työpaikkojen pysäköinti muutettaisiin veronalaiseksi etuudeksi.
Valtiovarainministeriön veroryhmä esittää, että työpysäköinti laitetaan verolle. Ryhmä pitää ilmaista tai alihinnoiteltua pysäköintiä etuna, jota voidaan pitää jopa 3 600 euron arvoisena. Tämän arvon he haluavat verotettavaksi etuudeksi.
Vihervasemmisto verottaa suomalaiset köyhiksi
Perussuomalaiset tyrmää esityksen täysin.
– Hallituksen touhu alkaa vaikuttaa työssäkäyvien rankaisemiselta. Eikö hallituksen pitänyt lisätä työpaikkoja, ei vähentää työpaikkoja? perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio ihmettelee.
– Vihervasemmiston tasa-arvokäsitys näyttää olevan, että kaikki verotetaan yhtä köyhiksi, kun taas perussuomalaiset ajattelevat, että mahdollisimman monen kovalla työnteolla menestyminen olisi kaikkien etu.
Kaikki eivät voi valita joukkoliikennettä
Perussuomalaisten mukaan esitys on lisäksi räikeän epäoikeudenmukainen niille, joilla ei ole mahdollisuutta käydä julkisin välinein töissä.
– Suurella osalla ei ole mitään mahdollisuuksia hoitaa työmatkoja joukkoliikenteellä. Emme voi ymmärtää himoa rangaista työnteosta. Vihervasemmistolainen politiikka on kateuspolitiikkaa, ja siihen kategoriaan tämäkin esitys menee. Kyseessä on Suomen työvihamielisin hallitus, kansanedustaja Jani Mäkelä sivaltaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työpaikkapysäköinti kurjistuspolitiikka duunarit Valtiovarainministeriö autoilijat vihervasemmisto Ville Tavio Jani Mäkelä perussuomalaiset hallitus työllisyys verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa vaatii hallitukselta sinivalkoisempaa politiikkaa: Suomella ei ole varaa ajaa verottamalla ja vihreilemällä perusteollisuutta alas

Junnila tyrmää työpaikkapysäköinnin muuttamisen veronalaiseksi eduksi: ”Tällaista ei pidä hyväksyä missään olosuhteissa”

Ranne UPM:n Kaipolan paperitehtaan sulkemisesta: Punavihreä politiikka ja Suomen liian korkea verotus työssään

Purra: Hillitön noidankehä Suomen kilpailukyvyn ja kansalaisten ostovoiman heikentymisen taustalla

Vallin: ”Mitään faktoihin perustuvia syitä Suomen korkeille autoilun veroille ei ole olemassa – järkevintä talouspolitiikkaa olisi alentaa autoilun verotusta esimerkiksi Viron tasolle”

Purra: Vihreän elvytyksen sijaan pitäisi puhua vihreästä tainnutuksesta – ”Päätökset kohdistuvat palkansaajien rahapussiin siten, että asumisen, autoilun ja lämmityksen kustannukset kohoavat”

Tavion mielestä Suomessa tarvitaan aatteellinen ja taloudellinen ryhtiliike: ”Kuoliaaksi verottaminen ja valtiontalouden tuhoaminen on lopetettava ”

Antikainen: Hallitus tekemässä työssäkäynnistä yhä kalliimpaa – ”Nähtävästi haluaa verottaa Suomen ja suomalaiset kuoliaiksi”

Ranne huolissaan vihervasemmistolaisen ideologian vaikutuksista maamme talouteen ja nuorisoon: ”Ilmastohätätilan sijaan on julistettava talouden ja moraalikadon hätätila”
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Kun faktantarkistus muuttui työkaluksi: Yle muokkaa totuutta itselleen sopivaan muotoon
Yleisradion politisoitunut ”faktantarkistus” ei kaadu siihen, mitä Yle tarkistuksissaan löytää, vaan siihen, mitä se etukäteen päättää olla etsimättä. Sama kaava näkyy useimmissa tapauksissa, kun Yle ryhtyy tarkistamaan faktoja: hakukriteerit on rajattu kapeaksi ja konteksti on sangen valikoiva.

Kun eliitti rikastuu enemmistön kustannuksella – yhteismaan ongelma selittää nykyaikaa
Massamaahanmuutto, tuulimyllypuistot ja Lapin turistiralli ovat kaikki ilmiöitä, joilla varakas vähemmistö lyö rahoiksi. Tavallisen veronmaksajan tehtäväksi jää seurausten sietäminen.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.













