

LEHTIKUVA
Tavion mielestä Suomessa tarvitaan aatteellinen ja taloudellinen ryhtiliike: ”Kuoliaaksi verottaminen ja valtiontalouden tuhoaminen on lopetettava ”
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavion mukaan perussuomalaisten tärkein tehtävä alkavalla eduskunnan syysistuntokaudella on kaataa EU:n tukipaketti. – Vielä viime keväänä hallituspuolueet puhuivat, että jokainen valtio vastatkoon omista veloistaan. Kesällä ääni kellossa muuttui, kun Sanna Marin kävi häviämässä yli 6 miljardia suomalaisten veronmaksajien rahaa Brysselissä. Nyt suomalaisten rahojen lähettäminen etelän vetelille onkin hallituspuolueiden mielestä vastuullista politiikkaa.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokous järjestetään tänä vuonnaTurun linnassa. Eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Ville Tavio huomauttaa, että Turulla on erityinen linkki myös perussuomalaisten aatemaailmaan, sillä suomalaisuusliikkeen katsotaan saaneensa alkunsa Turussa.
– Kansallisfilosofimme J.V. Snellman oli 16-vuotias, kun hän muutti Turkuun opiskelemaan Turun akatemiaan, joka oli Suomen ensimmäinen yliopisto. Samaan aikaan opinnot hänen kanssaan aloittivat muun muassa J.L Runeberg ja Elias Lönnrot.
– Tuolloin nämä opiskelijapojat päätyivät filosofiassaan siihen, että Suomessa tarvitaan kansallismielinen herääminen. Monella tapaa voidaan mielestäni ajatella, että me perussuomalaiset ajamme nykyaikana jälleen tuollaista kansallista heräämistä maahamme, Tavio sanoo.
Suomalaiset eivät ole monikulttuurista massaa
Tavion mukaan tarvitaan voimakasta kansallista itsetuntoa, jotta Suomi voi nousta vastustamaan Brysselin-herrojen kieroilua ja EU:n hajotuspolitiikkaa.
– Me emme ole EU-kansalaisia tai monikulttuurista massaa, me olemme suomalaisia. Meillä on oma kielemme ja kulttuurimme. Me ansaitsemme myös oman valtiomme. Meille tämä on lähes itsestään selvää, mutta kaikille se ei enää tunnu olevan.
Tavion mukaan rouvat Suomen hallituksessa ovat unohtaneet itsenäisyyden merkityksen. Tavio muistuttaa, että itsenäisyys on kuin vapaus: jos sen antaa pois, sen menettää eikä sitä niin vain saa enää takaisin.
– Me perussuomalaiset tahdomme vapauden asua omassa turvallisessa maassamme. Me tahdomme takaisin oman itsemääräämisoikeutemme. Me tahdomme Suomen takaisin. Perussuomalaista eduskuntaryhmää tarvitaan eduskunnassa järjen äänenä ja tavallisen suomalaisen puolustajana.
Pääministeri kävi häviämässä veronmaksajien rahat
Eduskunnan syyskauden ykkösagenda tulee olemaan EU:n uusi tukipaketti, joka läpi mennessään muuttaisi koko EU:n entistä selkeämmin liittovaltioksi ja tulonsiirtounioniksi.
Tavio painottaa, että suomalainen veronmaksaja ollaan laittamassa omilla korkeilla veroillaan rahoittamaan muiden maiden matalampi verotus.
– Tämä tulee estää. Kaikki meille tärkeät asiat kuten vanhustenhoito tai koulutus, alistettiin toissijaiseksi, kun EU lähti taas ajamaan saksalaisten ja ranskalaisten pankkien etua. Bryssel pyrkii rahanjaolla pitämään Italian kaltaiset jäsenmaat tyytyväisenä, koska muuten EU:n korttitalo uhkaa sortua.
Vielä viime keväänä hallituspuolueet puhuivat no bail out -säännön puolesta eli siitä, että jokainen valtio vastatkoon omista veloistaan.
– Nyt kesällä ääni kellossa muuttui kun Sanna Marin kävi häviämässä yli 6 miljardia suomalaisten veronmaksajien rahaa Brysselissä. Nyt suomalaisten veronmaksajien rahojen lähettäminen etelän vetelille onkin hallituspuolueiden mielestä vastuullista politiikkaa.
– Eduskuntaa pääministeri Marin ei tahtonut historiallisesta päätöksestä huolimatta kutsua koolle, vaikka suurin oppositiopuolue perussuomalaiset sitä vaati. Hallituspuolueet ovat ilmeisesti peloissaan, että oppositio pääsee ääneen. Varmaan syystäkin, sillä kun viimeisetkin keskustan kannattajat ymmärtävät, että keskusta suoraan omilla toimillaan mahdollistaa tämän ennen näkemättömän vihervasemmiston sekoilun, niin he ottavat yhteyttä omiin keskustalaisiin kansanedustajiinsa ja sanovat näille: Lopettakaa vihervasemmiston tukeminen ja Suomen tuhoaminen, Tavio sanoo.
Yhteinen kakku pitäisi ensin leipoa
Tavion mukaan perussuomalaisten tärkein tehtävä alkavalla eduskunnan istuntokaudella on kaataa EU:n tukipaketti, jota Tavio vertaa Kalevalan hengessä Sammon ryöstöön.
– Jokaisen EU-maan tulee vastata itse omasta taloudestaan, jokainen maa vastatkoon itse omista veloistaan. Veloista puheen ollen, mieleeni tulee demarit. Sdp ei selvästikään ole enää maltillinen työväenliike vaan siitä on tullut vihervasemmiston kärkipuolue, Tavio sanoo.
Tavion mukaan sdp on Marinin myötä vasemmistolaisempi kuin koskaan ja se näkyy muun muassa viime aikojen intona jakaa yhteistä kakkua.
– Jonkun pitäisi vaan se yhteinen kakku ensin leipoa, mutta ainakin sdp on ehtinyt jo jakaa sen moneen kertaan. Vasemmisto lupaa äänestäjille kuuta taivaalta, mutta todellisuudessa käy kuten vappusataselle.
– Sanna Marin edusti eduskuntavaalien vaalikonevastauksissaan enemmän feminististä puoluetta, vasemmistoliittoa ja vihreitä kuin mitä hän edusti keskivertodemaria. Suomen valtamediassa piisaa punavihreiden luottotoimittajia, jotka tietysti riemuitsevat tästä ja keskittyvät politiikasta kirjoittamisen sijaan luomaan henkilökulttia pääministerin ympärille.
Vihervasemmistolainen moraaliposeeraus ei saa määrätä
Mariniin viitaten Tavio totesi, että kansalle esitellään uuden ”Keisarinnan vaatteita”, jotta kukaan ei huomaisi tämän aatteita.
– Ne ovat vaarallisia vihervasemmistolaisia aatteita, joilla työttömyys ja pahoinvointi kasvaa. Tavalliset työssäkäyvät ihmiset ajetaan vihervasemmiston politiikalla ahtaalle.
– Tarvitaan taloudellinen ryhtiliike. Kuoliaaksi verottaminen ja valtiontalouden tuhoaminen on lopetettava. Tarvitaan aatteellinen ryhtiliike. Vihervasemmistolainen moraaliposeeraus ja identiteettipolitiikka eivät saa määrittää miten Suomessa toimitaan. Meidän on puolustettava demokratiaa, sananvapautta ja oikeusvaltiota, Tavio painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- luottotoimittajat miljardit EU-tukipaketit veronmaksajat vihervasemmisto Sanna Marin Ville Tavio Suomi Eduskuntaryhmä perussuomalaiset SDP hallitus talous työttömyys media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Polttoaineveron korotus on pelkkää rahastusta, suurten kaupunkien ulkopuolella ihmisillä ei ole mahdollisuutta vähentää autoilua

Toimi Kankaanniemi KSML:ssä: 750 mrd euron EU-tukipaketti on vaarallinen ensimmäinen avaus – pian Välimeren kriisimaat vaativat lisää miljardeja

Sdp käänsi takkinsa: Lisää veroja omakotitaloasujille

Tavio: Suomi hävisi EU:ssa, oikeusvaltioperiaate koetuksella – perustuslakivaliokunnan aiempi mandaatti ei antanut Marinin hallitukselle lupaa sitouttaa Suomea EU:n yhteiseen velkaan

Suomi maksaa EU-elpymisrahastoon 6,6 miljardia ja saa takaisin 3,2 miljardia – Purra: Kierrätämme omia rahojamme EU:n kautta

Halla-ahon mukaan hallitus ei ole kiinnostunut suomalaisten työllistämisestä: ”Ulkomaalaisia vaaditaan töihin keinolla millä hyvänsä – vaikka valtion maksamilla charter-lennoilla”

Eurooppaministeri Tuppurainen toisti suomalaisten maksamien lahjarahojen levittämisen evankeliumia

Halla-aho: Tehtaanpiiput eivät pysy Suomessa itsestään – ” Hallituksen pahoittelut tehtaiden sulkemisesta ja työpaikkojen katoamisesta ovat tyhjää hurskastelua”

Hallituksen uusin ”vappusatanen” herättää ihmetystä: ”Olisi voinut ajatella, että Marinin hallitus toisi kiireesti esityksiä, joilla säilytettäisiin ja luotaisiin työpaikkoja – mutta ei”
Viikon suosituimmat

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.














