
Eerola: Vasemmistoliitto kannattaa korkeampaa verotusta – kunhan maksaja ei ole oman puolueen kannattaja
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kummastelee vasemmiston vimmaa kyykyttää kansaa entistä korkeammalla verotuksella.

LEHTIKUVA
Valtiovarainministeri Riikka Purra kertasi tänään Suuren veropäivän puheessaan hallituskauden talous- ja veropolitiikan toimia. Vaikeasta taloustilanteesta huolimatta hallitus on onnistunut laskemaan kokonaisveroastetta prosenttiyksiköllä. Purra painottaa kuitenkin, ettei verotusta voida keventää enää radikaalisti ilman vastaavia menoleikkauksia.
Hallitus on työskennellyt Suomen korjaamiseksi jo yli kolme vuotta, ja tulostakin on tullut: Talous kasvaa, työmarkkinoiden rakenteita on uudistettu, holtiton maahanmuuttopolitiikka on ottanut askeleita vastuullisempaan suuntaan, Suomen turvallisuudesta on huolehdittu, ja valtiontaloudessakin on tehty kovaa sopeutusta.
Veropolitiikka on ollut työhön kannustavaa, ja samalla toki pyritään vauhdittamaan alkanutta talouskasvua.
Keskuskauppakamarin Suuren veropäivän tapahtumassa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra toteaa, että verotus on keventynyt tällä hallituskaudella merkittävästi kokonaisuutena.
– Painopistettä on siirretty työn ja yrittämisen verottamisesta enemmän kuluttamiseen: arvonlisäverotusta on kiristetty, toisaalta työn verotusta ja yhteisöveroa on kevennetty. Haittaveroja on myös kiristetty.
Purra muistutti puheessaan, että Suomen verotus on silti edelleen kokonaisuudessaan liian kireää. Purran mukaan radikaaleja lisäkevennyksiä ei kuitenkaan voida enää tehdä ilman vastaavia leikkauksia valtion budjettiin. Hän varoittaa veropopulismista, joka voisi näkyä markkinoilla valtion kasvavina riskilisinä ja mahdollisesti myös luottoluokituksen heikentymisenä.
– Ison-Britannian esimerkit vuodelta 2022 kertovat meille sen, että finanssipolitiikan tulee olla uskottavaa ja perustua vakaaseen harkintaan.
Joitain verotukia on poistettu. Kaivosmineraaliveroa on kiristetty, jotta kansallisvarallisuus ei mene ulkomaille enää aivan maksutta. Hallituksen veropolitiikka osin myös innovatiivista, Purra sanoo.
– Esimerkiksi investointien verohyvitys on uusi ja innovatiivinen verokannustin maassamme, joka tarvitsee merkittävästi investointeja kasvaakseen. Investointien verokannustin on toiminut odotetulla tavalla, ja sille tulee jatkoa.
Hallitus on sopeuttanut julkista taloutta suoraan noin 5 miljardilla eurolla, vaikka esimerkiksi puolustukseen ja soteen on ollut välttämätöntä lisätä rahaa. Korkomenot ovat kuitenkin nousseet rajusti, joten sopeutusta tarvitaan lisää.
– Ranskan korkotaso on jo huolestuttava, ja sama on meilläkin edessä, jos emme jatka velkajarrun mukaista sopeutusta ensi kaudella.
Tulevissa hallitusneuvotteluissa verotus Purran mukaan ei voi olla keskeisessä ratkaisijan roolissa, sillä kokonaisveroasteemme on edelleen maailman korkeimpia.
– Joitain pieniä verotoimia voidaan harkita, ja niitä meidän listallammekin on, mutta valtaosa sopeutuksesta tulee tehdä leikkauksin, suoraan valtiontalouden kehysmenoista. Arvonlisäverotuksemme on korkealla, emmekä voi peruuttaa työn tai yrittämisen kevennyksistä, ennakoimattomuus on myrkkyä elinkeinotoiminnalle ja investoinneille. Tarvitsemme myös jo päätettyjä marginaaliverojen kevennyksiä, tutkimus tukee veropolitiikkaamme.
SUOMEN UUTISET
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kummastelee vasemmiston vimmaa kyykyttää kansaa entistä korkeammalla verotuksella.

Hallitus jatkaa työn verotuksen keventämistä ensi vuoden budjetissa. Työtulovähennystä kasvatetaan ja veroperusteisiin tehdään indeksitarkistus kaikilla tulotasoilla. Kevennys kohdistuu pääosin pieni- ja keskituloisille, ja jatkaa linjaa, jolla suomalaisten ostovoima on vahvistunut koko vaalikauden ajan.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ja SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kohtasivat politiikan toimittajien järjestämässä talousdebatissa. Lindtman odotetusti moitti hallituksen talouspolitiikkaa. Purra kuitenkin huomautti Lindtmanille talouskasvun merkeistä ja siitä, että välttämättömät sopeutukset hyödyttävät myös palkansaajaa, ja kokonaisuus vahvistaa työllisyyttä.

Perintöveron poisto on uusin elinkeinoelämän veromuutostoive, joka on hallituksen viimeisen budjettiriihen yhteydessä esillä kokoomuksen toimesta. Tämä ei nyt taida olla voittava arpa muille kuin omistavalle luokalle, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vasemmisto-oppositio luottaa kuin vuoreen työperäisen maahanmuuton taloutta vahvistavaan vaikutukseen. Valtiovarainministeri Riikka Purra kuitenkin muistuttaa eduskunnalle tosiasioista: työperäinen maahanmuutto auttaa vain, jos maahanmuuttajien luoma arvonlisä on riittävä suhteessa heidän kuluttamiinsa julkisiin palveluihin ja etuuksiin. Näin ei usein ole.

Osaamisen romahdus uhkaa tuottavuutta. EK:n syysseminaarissa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra korosti, että peruskoulun tasoa täytyy nostaa. Lisäksi seuraavan hallituskauden on laskettava työn ja yrittämisen verotusta edelleen, jotta riskinotto kannattaisi entistä paremmin. Tämä edellyttää fiskaalista tilaa, joka syntyy käyttömenoja leikkaamalla.

Perussuomalaisten kansanedustajat Ville Vähämäki, Minna Reijonen, Sami Savio, Jari Ronkainen ja Jari Koskela korostavat, että vuoden 2026 veroratkaisut keventävät työn verotusta laajasti painottuen pieni- ja keskituloisiin. Samalla hallitus yksinkertaistaa verojärjestelmää ja vahvistaa kannustimia.

Eduskunnan kyselytunnilla keskustan Markus Lohi kritisoi hallitusta suurituloisten veronalennuksista. Valtiovarainministeri Riikka Purra vastasi, että hallitus on kaikista sopeutus- ja säästötoimista huolimatta pystynyt alentamaan työn verotusta 1,8 miljardilla eurolla ja että suurin osa veronalennuksista kohdistuu pieni- ja keskituloisiin. Purra painotti myös ylimpien marginaalien laskun olevan kasvutoimi, joka asiantuntija-arvioiden mukaan pitkälti rahoittaa itse itsensä.
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Dosentti Markku Ruotsilan selvitys esittelee niitä toimenpiteitä, joilla Donald Trump on toisella kaudellaan suitsinut hallitsematonta maahanmuuttoa. Suomen Perustan julkaisema tuore raportti kuvaa ne konkreettiset keinot, joilla Trump on saavuttanut historiallisia tuloksia. Palettiin kuuluu kaikki karkotuksista paluumuuttoporkkanoihin.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää