Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Polttoainevero alas! – Orpo ei muistanut lupausta veroalennuksen harkitsemisesta

31.05.2018 |18:02

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Tavio kysyi eduskunnassa suullisella kyselytunnilla tänään torstaina, aikooko Sipilän hallitus pitää lupauksensa polttoaineveron tarkastelemisesta uudelleen.

Hallitus päätti korottaa nestemäisten polttoaineiden valmisteveroa vuonna 2016. Tuolloin ilmoitettiin, että jos öljyn maailmanmarkkinahinta nousee 80 dollariin tynnyriltä, veron suuruutta harkitaan. Hinnanylitys on kaksi viikkoa sitten tapahtunut.

Hallitus ei edes harkitse asiaa

Kyselytunnilla valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) myönsi vastauksessaan, ettei hän muista hallituksen päätöstä 80 dollarin kipurajasta. Orpo vastasi, ettei polttoaineveron alentaminen ole hallituksen harkinnassa.

Tavio muistutti hallitusta siitä, että polttoaine on Suomessa raskaasti verotettua. Tässä kuussa Yhdysvalloissa bensa maksaa noin 0,70 euroa litra ja Suomessa noin 1,60 euroa litra, eli hinta on Suomessa yli kaksinkertainen. Bensiinin hinnasta suurin osa on Suomessa veroja.

– Bensa- tai dieselauton ajaminen on monelle suomalaiselle välttämättömyys tulonhankkimisessa ja perhe-elämässä. Dieselautosta maksetaan lisäksi kallista käyttövoimaveroa, joten korkeaksi noussut dieselin hinta on kohtuuton, Tavio totesi.

Turha vedota ympäristöpäästöihin

Tavion mielestä polttoaineveron alentamisen voisi budjetissa paikata esimerkiksi vähentämällä tuulivoimatukia, EU:hun kaadettavaa rahaa tai maahanmuuton kustannuksia.

Orpo viittasi vastauksessaan myös ympäristöpäästöihin. Tavio puolestaan huomautti, että USA:ssa on yli 200 miljoonaa autoa ja Kiinassa yli 300 miljoonaa.

– Globaalissa päästökysymyksessä Suomen autojen vaikutus päästöihin on lähes olematon. Sen sijaan polttoaineen hinnalla on suuri merkitys ihmisten ostovoimaan sekä Suomen kilpailukykyyn, Tavio sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita

27.02.2026 |14:04
6.
Suomen uutiset logo

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”

23.02.2026 |11:00

Uusimmat










Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää