

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Sähkövero puolitettava – ”Tuet pois tuulivoimalta ja haittamaahanmuutosta”
Perussuomalaisten mielestä teollisuuden energialeikkuri, päästökauppakompensaatio, kaivosten nykyinen sähköverokanta ja matkustaja-autolautan työvoimakustannustuet on ehdottomasti säilytettävä nykyisellään. Säilyttäminen on välttämätöntä sekä huoltovarmuuden että teollisuuden kilpailukyvyn turvaamiseksi.
– Suomalaisten edun mukaista on estää teollisuuttamme karkaamasta EU:n ulkopuolelle maihin, joissa ei ole joko lainkaan tai ei ainakaan EU-tasoisia ilmastopoliittisia määräyksiä, muistuttavat yritystukityöryhmän perussuomalaisten edustajat kansanedustajat Teuvo Hakkarainen ja Ville Vähämäki.
Tehokkaampaa energiankäyttöä
Sähköintensiivisen teollisuuden sähköveroleikkurista on annettu kaksikon mukaan julkisuudessa tyystin väärä kuva. Energiaveroleikkurilla ei haeta omistajille lisätuottoa tai osinkoja.
Energiaintensiivisen teollisuuden energiaveroleikkuri otettiin käyttöön Suomessa, jotta energiaverorasitusta saataisiin lähemmäksi kilpailijamaiden tasoa.
– EU:n energiaverodirektiivi asettaa sähköverolle minimitasot, jotka ovat teollisuudelle ja palveluille 0,05 senttiä/kWh ja kotitalouksille 0,10 senttiä/kWh. Suomessa olisi perusteltua soveltaa näitä minimitasoja, koska teollisuutemme rakenne on koko EU:n energiaintensiivisin.
– Vientiteollisuutemme rungon muodostavat metalli-, metsä- ja kemianteollisuus. Vaikka ne käyttävät paljon energia, niin energian käyttö Suomessa on kilpailijamaihin verrattuna tehokkaampaa ja vähäpäästöisempää, Hakkarainen ja Vähämäki muistuttavat.
Suomessa järkyttävän korkea sähkövero
Teollisuuden sähkövero on Suomessa 0,69 euroa/kWh eli yli kymmenkertainen verrattuna EU:n sallimaan minimiin. Suomalaisilla kotitalouksilla vero on jopa yhdeksäntoista kertainen. Korkea verotaso on asetettu puhtaasti fiskaalisista syistä.
– Kun Suomen energiaveroja lasketaan lähemmäksi EU:n minimitasoa, energiaveroleikkuria ei tarvittaisi. Sähköveron tuoton on tälle vuodelle arvioitu olevan 1,2 miljardia euroa. Sähkövero voidaan puolittaa lopettamalla tuulivoiman syöttötariffit (300 miljoonaa euroa/vuosi) ja leikkaamalla haittamaahanmuuton kustannuksia 300 miljoonalla eurolla.
– Sähköveron alentamisella turvattaisiin teollisuuden, pk-sektorin ja palvelualan kilpailukyky sekä lisättäisiin kotitalouksien ostovoimaa, perussuomalaisten kansanedustajat painottavat.
Tuulivoiman tukeminen riskialtista
Perussuomalaisten mielestä yritystukityöryhmän on yksiselitteisesti esitettävä tuulivoimatukien lakkauttamista.
– Tuulivoiman tuotantotukia ei pidä sisällyttää uusiin yritystukijärjestelmiin. Nykyisten tuulivoimasyöttötariffien maksatus on keskeytettävä siihen saakka, kunnes hallituksen päättämän terveystutkimuksen toinen vaihe on toteutettu.
– Vasta terveystutkimuksen jälkeen tiedämme, kuinka kauas asunnoista ja eläinsuojista tuulivoimalat pitää sijoittaa, jotta asukkaiden ja tuotantoeläinten terveyttä ei vaaranneta, Hakkarainen ja Vähämäki sanovat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Analyysi: Maahanmuuttajien kotoutuminen erityisen heikkoa ja kallista

Halla-aho: Kivihiilen ja turpeen käyttökielto tulee kalliiksi sekä lisää päästöjä – ”Keskustan etupiiri rahastamassa”

Presidenttiehdokas Huhtasaari teollisuuden ulosliputtamisesta: ”Kyllä tulee hintaa päättäjiemme moraaliselle ylemmyydentunnolle”

VTT: Ydinvoima soveltuisi myös päästöttömän kaukolämmän tuottamiseen

Leena Meri: Ilmastosopimuksen taakanjako on epäoikeudenmukainen Suomelle – EU rankaisee niitä, jotka ovat jo hoitaneet tonttinsa hyvin

Perussuomalaiset edustajat: Emme hyväksy tuulivoiman tukemista – ”Ulkomaiset yhtiöt odottavat uutta tukea vesi kielellä”

Putkonen: Epäpyhä allianssi kylvää veroeuroja varakkaimmille ilmastopolitiikan varjolla – ”Viimeisimpänä hullutuksena 400 euron sähköpyörätuki”

Ronkainen: Sähkön siirtohinnan kertakorotukseen enimmäismäärä – ”Siirtohinta jo suurempi kuin energian hinta”

Näin perussuomalaiset valmistautuvat vaaleihin – Halla-aho: Maahanmuutto edellä, muut PS-teemat vahvasti mukana
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












