

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset tyytyväisiä Tehyn valtuustovaalien tulokseen – Juvonen: ”Asetimme riman korkealle, ja tavoite saavutettiin”
Perussuomalaiset olivat tänä vuonna ensimmäistä kertaa mukana Tehyn vaaleissa, ja tulos yllätti erittäin positiivisesti kaikki. Kahdestakymmenestä ehdokkaasta läpi meni kaksi, Arja Juvonen Espoosta (228 ääntä) ja Petri Kröger Hämeenlinnasta (121 ääntä). Lista sai ääniä yhteensä 1 083, ja kaikki perussuomalaisehdokkaat saivat paljon ääniä.
Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Arja Juvonen pitää vaalitulosta merkittävänä senkin vuoksi, että puolue lähti mukaan kisaan vasta kalkkiviivoilla. Lista asetettiin vasta helmikuussa, mihin nähden on tulokseen todella syytä olla ylpeä.
– Opimme tästä sen, että seuraavissa vaaleissa lista laitetaan pystyyn vuotta ennen vaaleja, ja ihmisiä innostetaan ja kannustetaan lähtemään ehdolle ajamaan jäsenistön asioita. Meillä tämä jäi nyt vähän viime tippaan, mutta seuraavissa vaaleissa ollaan viisaampia. Nyt kun meillä on oma lista Tehyn vaaleissa ollut, on neljän vuoden päästä entistä helpompi lähteä mukaan, Juvonen uskoo.
Jokainen ehdokas laittoi itsensä likoon
Juvonen on äärettömän ylpeä kaikista listalla olleista ehdokkaista, joista jokainen teki upean työn tuodessaan esille omaa osaamistaan, ammattitaitoaan ja työelämän tuntemustaan juuri niissä asioissa, joita koko Suomi tarvitsee. Juvosen mielestä oli todella hienoa nähdä, kuinka jokainen listan ehdokas laittoi itsensä täysillä likoon.
– Nyt lähden tosissani neuvottelemaan paikasta Tehyn hallituksessa. Olisi hyvin tärkeää päästä myös sinne vaikuttamaan. Minulla ei ole tietoa siitä, miten ne paikat jaetaan, koska olemme uusi ja pieni ryhmä, mutta haluamme kyllä päästä vaikuttamaan, Juvonen kertoo.
Hoitajien arvostuksen pitää näkyä myös palkassa
Ammattiyhdistysliikkeissä perussuomalaisten on tärkeää ajaa jäsenten asioita samalla, kun laitetaan koko Suomea kuntoon, esimerkiksi Tehyssä terveydenhuollon osalta. Työntekijöiden hyvinvointi heijastuu väkisin myös potilaiden hyvinvointiin, ja suomalainen hoitaja on osaava ja ansaitsee arvostuksensa. Perussuomalaisten tehtävä on nostaa entistä paremmin esille niin palkkakysymyksiä kuin myös työhyvinvointiin liittyviä asioita.
– Hoitajien arvostus on tärkeää, ja sen pitää näkyä myös palkkauksessa. Korona-ajan kriisi on heijastunut valtavasti tälle alalle. Ihmiset ovat väsyneitä ja kentän työntekijät ovat olleet myös pelokkaita siitä, miten heille käy. Siinä missä muualla Euroopassa on arvostettu hoitajia muun muassa koronalisillä, ei Suomessa näin ole tapahtunut, ja se on iso häpeäpilkku, Juvonen sanoo.
Oikea onnenpotku perussuomalaisille
Perussuomalaisten ehdokaslistalla oli hyvä kattaus ihmisiä ympäri Suomen, ja heidän välillään vallitsi niin hyvä henki, että Juvonen toivoo kaikkien pitävän edelleen yhteyttä ja kommunikoivan keskenään jatkossakin, jotta tiedetään, mitä kentälle kuuluu. Aikaisemmin ongelmana on ollut se, ettei ole tiedetty, mitä Tehyssä tapahtuu, kun perussuomalaisilla ei ollut siellä valtuutettuja.
– Tämä oli meille oikea onnenpotku. Tavoite oli yksi edustaja, pelkona oli, ettei saada yhtään, mutta kaksi on jo suuri voitto. Mielestäni pärjäsimme hyvin. Asetimme riman korkealle, ja tavoite saavutettiin, mutta se ei tullut ilman työtä. Jokainen pisti kaikki paukut peliin, Juvonen iloitsee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valtuustovaalit Petri Kröger ammattiyhdistysliikkeet koronalisä koronakriisi hoitajat Tehy Terveydenhuolto Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikaisen mielestä hoitajat ansaitsevat liittojen esittämän koronakorvauksen: ”Myös kutsumustyössä voi palaa loppuun heikkojen työolojen vuoksi”

Koronakriisi ajaa hoitajat ahtaalle: ”Ala on tapettu kymmenessä vuodessa”

Juvonen: Anestesialääkärin ja -hoitajan kamelin selkä katkesi – henkilöstöpulan ja väsymyksen juuret syvällä

Juvonen pöyristynyt hallituksen välttelevästä linjasta liittyen sotehenkilöstön jaksamiseen: ”Edes lämmintä kättä ei tarjota”

Juvonen haluaa eduskuntaan selkokielisen kyselytunnin: ”Jokainen voi harjaantua puhumaan myös selkokielellä”

Perussuomalaiset pelattiin ulos STTK:n edustajistosta Tehyn valtuustossa – valtuutetut Petri Kröger ja Arja Juvonen: ”Törkeyden huippu”
Viikon suosituimmat

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.













