

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset vastustavat koulutuksen karsimista
Perussuomalaiset vastustivat eduskunnassa tiukasti hallituksen aikeita kitkeä opetusmäärärahoja.
Hallitus esittää, että väliaikaisina säädetyt opetustoimen valtionosuusindeksi- ja yksikköhintasäästöt muutetaan pysyviksi. Myös lukiokoulutuksen, ammatillisen peruskoulutuksen ja taiteen perusopetuksen yksikköhintaa vähennettäisiin uudella pykälällä.
Leikkaukset vastoin hallituksen linjaa
Perussuomalaiset korostivat vastustaneensa aina koulutukseen tehtäviä leikkauksia. Keskustelussa huomautettiin myös, että hallitus on karsinut koulutuksesta kaksi miljardia euroa samaan aikaan, kun Suomesta pitäisi tehdä oasaavin kansakunta vuoteen 2020 mennessä.
Sivistysvaliokunnan jäsenet Ritva ”Kike” Elomaa ja Kimmo Kivelä esittivät vastalauseessaan esityksen hylkäämistä.
Keskustelua tyhjässä salissa
Jostakin syystä opetusalan keskustelu ei tuntunut kiinnostavan juuri muita kuin perussuomalaisia kansanedustajia, jotka edustivat taajimmin ryhmäänsä suuressa salissa.
– Säästöjen määrääminen pysyviksi on kestämätön ratkaisu hallinnonalan yleistila huomioon ottaen, Elomaa sanoi keskustelun avauspuheensa aluksi.
– Resurssipula uhkaa opetuksen laatua kaikilla oppiasteilla. Koulutusjärjestelmän on tarkoitus tuottaa osaavaa työvoimaa talouden moottoriksi, tarjota riittävä yleissivistys ja ohjata nuoria oikeille raiteille opintojen ja työuran varalle. Toisen asteen koulutuksen merkitystä ei voi kylliksi korostaa, Elomaa totesi.
Koulutus ehkäisee syrjäytymistä
Hän korosti, että oppilaitosten resurssit ovat olennaisia oppilaiden ja maan alueiden välisen tasa-arvon kannalta. Alueellinen saatavuus vaarantuu ylimitoitettujen säästöjen seurauksena.
– Hallituksen tavoite nostaa Suomi osaavimmaksi kansakunnaksi vuoteen 2020 mennessä on ristiriidassa kyseisten säästöjen kanssa. Toisen asteen koulutuksen merkitys on suuri nuorten tulevaisuutta ja maamme näkymien vuonna 2020 ja siitä eteenpäin kannalta, Elomaa korosti.
– Menestyksemme perustuu osaavaan työvoimaan, jota saamme laadukkaasta koulutuksesta. Tätä ei kannata riskeerata verrattain pienillä säästöillä. Koulutukseen tehtävät säästöt ovat lyhytnäköisiä. Säästetään euro nyt, maksetaan viisi kymmenen vuoden kuluttua ja annetaan nuortemme syrjäytyä, kun ei ole tarjota koulutusta. Harjoitetulla politiikalla eivät vuoden 2020 tavoitteet ole toteutettavissa. Tämä on sääli.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää