Artikkeli kuva

Taloustutkimuksen Pasi Holm esitteli tänään selvitystä hyvinvointialueiden lämpö- ja sähkökustannusten noususta sekä perussuomalaisten vaihtoehtoa kustannusten alentamiseksi. / MATTI MATIKAINEN

Perussuomalaisten esitys sähköveron alennuksesta vähentäisi hyvinvointialueiden energiakustannuksia ja tuottaisi vuodessa jopa 11 miljoonan säästöt

14.01.2022 |15:50

Sähkön korkeat hinnat kiusaavat kuluttajia, mutta myös sote-ala on sähköintensiivinen, ja vihersiirtymä ja päästökauppa vaikuttavat siihen merkittävästi. Energian hinnannousu nostaa hyvinvointialueiden sote-kiinteistöjen lämpö- ja sähkömenoja, johon perussuomalaiset vastaisi veronalennuksella.

Perussuomalaiset on jo aiemmin esittänyt sekä kotitaloussähkön veron että liikennepolttoaineiden veron alentamista 25 prosentilla, jolla olisi merkittävä ostovoimaa vahvistava vaikutus keskiverrossa suomalaiskotitaloudessa.

Sote-uudistuksessa kiinteistöt siirtyvät kunnilta hyvinvointialueille, jolloin uudistuksen yhteydessä on tärkeää tarkastella paitsi sosiaali- ja terveyspalveluiden henkilöstömenoja myös lämpö- ja sähkömenoja.

Rahaa vapautuisi varsinaiseen sote-toimintaan

Perussuomalaiset esittää sähköverojen laskemista hyvinvointialueiden sote-toimintojen osalta EU:n minimiin eli 0,1 senttiin per kilowattitunti, jolloin laskeminen merkittävästi alentaisi hyvinvointialueiden energiakustannuksia.

– Mikäli sähköveroa laskettaisiin hyvinvointialueiden sote-toimintojen osalta EU:n minimiin, leikkaisi se sähkökustannusten nousua 9 prosenttiyksikköä.

– Tämäkin perussuomalainen ehdotus hyvinvointialueiden sote-toimintojen sähköveron laskemisesta vapauttaisi rahaa kaikkein olennaisimpaan, varsinaiseen sote-toimintaan ja alentaisi sote-alan maksettavaksi lankeavia kaukolämpö- ja sähkömenoja 11 miljoonaa euroa vuodessa, puheenjohtaja Riikka Purra sanoi tänään tuumaustunnilla.

Parantaisi mahdollisuuksia palkata lisää henkilökuntaa

Perussuomalainen ehdotus hyvinvointialueiden sote-toimintojen sähköveron laskemisesta vapauttaisi rahaa kaikkein olennaisimpaan, varsinaiseen sote-toimintaan alentamalla merkittävästi alan maksettavaksi lankeavia sähköveroja.

Sähköveron alennus EU:n minimitasoon ja päästökauppatulojen ohjaaminen sote-alalle parantaa mahdollisuuksia palkata lisähenkilökuntaa ja samalla palkanmaksukyky kohenee.

Perussuomalaisten esityksen pohjana toimii Taloustutkimus Oy:n selvitys hyvinvointialueiden lämpö- ja sähkökustannusten noususta. Selvitystä esitteli tänään tuumaustunnilla Taloustutkimus Oy:n tutkimusjohtaja Pasi Holm.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
9.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää