Taloustutkimuksen Pasi Holm esitteli tänään selvitystä hyvinvointialueiden lämpö- ja sähkökustannusten noususta sekä perussuomalaisten vaihtoehtoa kustannusten alentamiseksi. / MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaisten esitys sähköveron alennuksesta vähentäisi hyvinvointialueiden energiakustannuksia ja tuottaisi vuodessa jopa 11 miljoonan säästöt
Sähkön korkeat hinnat kiusaavat kuluttajia, mutta myös sote-ala on sähköintensiivinen, ja vihersiirtymä ja päästökauppa vaikuttavat siihen merkittävästi. Energian hinnannousu nostaa hyvinvointialueiden sote-kiinteistöjen lämpö- ja sähkömenoja, johon perussuomalaiset vastaisi veronalennuksella.
Perussuomalaiset on jo aiemmin esittänyt sekä kotitaloussähkön veron että liikennepolttoaineiden veron alentamista 25 prosentilla, jolla olisi merkittävä ostovoimaa vahvistava vaikutus keskiverrossa suomalaiskotitaloudessa.
Sote-uudistuksessa kiinteistöt siirtyvät kunnilta hyvinvointialueille, jolloin uudistuksen yhteydessä on tärkeää tarkastella paitsi sosiaali- ja terveyspalveluiden henkilöstömenoja myös lämpö- ja sähkömenoja.
Rahaa vapautuisi varsinaiseen sote-toimintaan
Perussuomalaiset esittää sähköverojen laskemista hyvinvointialueiden sote-toimintojen osalta EU:n minimiin eli 0,1 senttiin per kilowattitunti, jolloin laskeminen merkittävästi alentaisi hyvinvointialueiden energiakustannuksia.
– Mikäli sähköveroa laskettaisiin hyvinvointialueiden sote-toimintojen osalta EU:n minimiin, leikkaisi se sähkökustannusten nousua 9 prosenttiyksikköä.
– Tämäkin perussuomalainen ehdotus hyvinvointialueiden sote-toimintojen sähköveron laskemisesta vapauttaisi rahaa kaikkein olennaisimpaan, varsinaiseen sote-toimintaan ja alentaisi sote-alan maksettavaksi lankeavia kaukolämpö- ja sähkömenoja 11 miljoonaa euroa vuodessa, puheenjohtaja Riikka Purra sanoi tänään tuumaustunnilla.
Parantaisi mahdollisuuksia palkata lisää henkilökuntaa
Perussuomalainen ehdotus hyvinvointialueiden sote-toimintojen sähköveron laskemisesta vapauttaisi rahaa kaikkein olennaisimpaan, varsinaiseen sote-toimintaan alentamalla merkittävästi alan maksettavaksi lankeavia sähköveroja.
Sähköveron alennus EU:n minimitasoon ja päästökauppatulojen ohjaaminen sote-alalle parantaa mahdollisuuksia palkata lisähenkilökuntaa ja samalla palkanmaksukyky kohenee.
Perussuomalaisten esityksen pohjana toimii Taloustutkimus Oy:n selvitys hyvinvointialueiden lämpö- ja sähkökustannusten noususta. Selvitystä esitteli tänään tuumaustunnilla Taloustutkimus Oy:n tutkimusjohtaja Pasi Holm.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lämmityskulut energian hinnannousu sote-ala vihreä siirtymä selvitys kustannukset sähkövero Päästökauppa Riikka Purra Taloustutkimus Pasi Holm perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Purra: Päästökauppatulot ohjattava sote-alan rahoitusvajeen korjaamiseen
Suomalainen hyötyy koko ajan yhä vähemmän maksamistaan veroista
Sähkökriisi tuuperruttamassa Euroopan talouden – jättipankki arvioi kotitalouksien energialaskujen nousevan vielä 50 prosenttia
Leena Meri: Kansalaiset kärvistelevät sähkö- ja polttoainelaskujensa kanssa – ”Kylmäsydäminen kepu kehottaa menemään sossuun”
Kokoomus perustelee EU-tulonsiirtoja ”yhteisellä vahvuudella” – Purra: ”Miksi Suomen pitäisi maksaa Ranskaan sähkölaskuja ja Italian kyvyttömyyttä kerätä veroja”
Oikeisto-opposition painostus tuotti tulosta Ruotsissa: Valtio lähdössä tukemaan sähkön huippuhinnoista kärsiviä kotitalouksia – mallissa vielä viilaamista
Ranne: Sote-uudistus romuttaa talouden ja palvelut, jos vanha valta jatkaa
Purra: Pelkkä kasvu tai työllisyyden nousu eivät riitä kustantamaan sote-menoja – ”Nyt on välttämätöntä puhua siitä, mistä raha saadaan”
Hallituksen kansaa kurjistavat ilmastotoimet saavat moitteita itäsuomalaisilta: “Polttoaine alkaa olla niin kallista, ettei ole varaa ajaa kuin myötätuuleen”
Viikon suosituimmat
Tamponit poistetaan Facebookin konttoreiden miestenvessoista – DEI-ideologia tekee kuolemaa Amerikassa
DEI-ideologia jyllää vielä vahvasti Suomessa, varsinkin julkisella sektorilla, mutta synnyinmantereellaan DEI vetää viimeisiä henkäyksiään. Facebookin omistava Meta-konserni on liittynyt niiden suuryritysten joukkoon, jotka ovat ilmoittaneet lopettavansa DEI-hankkeensa. Käytännössä se näkyy muun muassa siten, että jatkossa Facebookin toimitilojen miestenvessoissa ei ole enää tarjolla ilmaisia tamponeja.
Jättimäinen grooming-skandaali lopulta julki: rasismisyytösten pelko ja väestösuhteiden vaaliminen tukkivat viranomaisten suut -“Suurin rauhan ajan rikos ja sen peittely Britannian historiassa”
Useamman vuosikymmenen ajan jatkunut tuhansien englantilaistyttöjen järjestelmällinen groomaus, ahdistelu ja sarjaraiskaukset ovat suurin rauhanajan rikos modernin Euroopan historiassa, kirjoittaa historioitsija ja kolumnisti Dominic Green amerikkalaisessa The Free Press -lehdessä. Nämä rikokset ovat enimmäkseen pakistanilaistaustaisten muslimimiesten tekemiä, ja valtaosa heistä ei ole joutunut vastuuseen. 2010-luvulla sekä oikeiston että vasemmiston johtamat hallitukset yrittivät hyssytellä vyyhtiä muutamien symbolisten oikeudenkäyntien jälkeen. Se näytti onnistuvan, kunnes Elon Musk perehtyi osaan oikeudenkäyntiasiakirjoista ja nosti asian esille omistamallaan X-alustalla. Nyt skandaali ravistelee Ison-Britannian yhteiskuntajärjestystä, eikä vyyhtiä voi enää hyssytellä.
DEI-ideologia ei varjellut Kaliforniaa maastopaloilta – viranomaisille kovaa kritiikkiä
Yksi kritiikin kohde Los Angelesin alueen maastopaloihin liittyen on se, että monien mielestä poliitikkojen ja pelastuslaitoksen johdon olisi pitänyt ideologisen yhdenvertaisuuspuuhastelun sijasta keskittyä perusasioihin, kuten varmistamaan palopostien toimivuus ja sammutusveden saatavuus. Los Angelesin pelastuslaitoksella on viime vuosina panostettu vahvasti DEI-ideologian edistämiseen.
Yliopistotutkimuksen karu tulos: Ulkomaalaistaustaisten yliedustus raiskauksissa jopa 7-kertainen – syrjäytyminen ei ole syynä
Suuri enemmistö kaikista Ruotsissa raiskaustuomion vuosina 2000-2020 saaneista oli maahanmuuttajataustaisia. Ero etnisesti ruotsalaisiin oli jopa 7-kertainen. Sosioekonomiset seikat ja syrjäytyminen eivät selitä rikoksia, selviää Lundin yliopiston tekemästä tutkimuksesta. Syyt on etsittävä muualta.
Antikainen: Scholzin päätös jättää Ukraina ilman apua on häpeällinen – Tuppurainen siunasi Suomen demarien tuen Berliinissä
Saksan liittokansleri Olaf Scholz (SPD) päätti estää noin kolmen miljardin euron arvoisen tukipaketin Ukrainalle. Tukipaketti olisi sisältänyt kriittisiä puolustusjärjestelmiä, kuten IRIS-T-ilmatorjuntajärjestelmiä ja Patriot-ilmatorjuntaohjuksia, joita Ukraina on pyytänyt suojellakseen kansalaisiaan Venäjän aggressioilta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä ja vastuuttomana.
Sadistinen ja täysin mielenvikainen väkivalta yleistyy Ruotsissa – asialla saatananpalvojilta vaikutteita saaneet lapset
Tammikuun alussa koiraansa ulkoiluttanut 55-vuotias nainen yritettiin murhata veitseniskuilla Boråsissa. Kyseessä oli lyhyessä ajassa jo toinen törkeä väkivallanteko, joka on yhdistetty verkon pimeimmässä nurkassa majaansa pitämään natsihenkiseen saatananpalvojayhteisöön. Jäljet johtavat myös sylttytehtaisiin Venäjällä.
Espoon Miilukorven vastaanottokeskus lopettaa toimintansa perussuomalaisten esityksestä
Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunta päätti kokouksessaan perussuomalaisten esityksestä määrätä Espoon Miilukorvessa toimivan vastaanottokeskuksen toiminnan lopetettavaksi uhkasakon uhalla äänin 8-5.
Europarlamentaarikko Tynkkynen lupaa edistää digitaalista sananvapautta EU:ssa – vihreiden Niinistö sen sijaan rajoittaisi lailla somekeskusteluja
Miljardööri Mark Zuckerberg on äskettäin luvannut vähentää sensuuria ja edistää sananvapautta omistamissaan sosiaalisen median sovelluksissa. A-studiossa keskiviikkona vieraana olleet europarlamentaarikot Sebastian Tynkkyen ja Ville Niinistö olivat täysin eri linjoilla sananvapauden käytöstä sähköisillä alustoilla. Tynkkynen huomauttikin Niinistölle, että vihervasemmistolaiset ovat kiivaasti puolustaneet sosiaalisen median faktantarkistajia, koska toimet eivät ole kajonneet vihervasemmiston sisältöihin.
Ruotsi valmistautuu muuttamaan perustuslakia: Passi pois kaksoiskansalaisilta, jotka ovat uhka kansalliselle turvallisuudelle
Ruotsi valmistautuu muuttamaan perustuslakia voidakseen ottaa passin pois niiltä kaksoiskansalaisilta, jotka ovat saaneet Ruotsin kansalaisuuden vilpillisin keinoin tai jotka ovat uhka kansalliselle turvallisuudelle.
Brittihallinto leimaa termin “aasialaiset raiskausringit” rasistiseksi – tilaston mukaan pakistanilaiset syyllistyvät neljä kertaa todennäköisemmin lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön
Paikallishallintojen alueet, joilla brittiläis-pakistanilaiset miehet raiskasivat nuoria vaaleaihoisia tyttöjä, ovat hyväksyneet Iso-Britannian työväenpuolue Labour Partyn virallisesti hyväksymän islamofobian määritelmän, joka pitää ilmausta "aasialaiset raiskausringit” rasistisena.