

Taloustutkimuksen Pasi Holm esitteli tänään selvitystä hyvinvointialueiden lämpö- ja sähkökustannusten noususta sekä perussuomalaisten vaihtoehtoa kustannusten alentamiseksi. / MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaisten esitys sähköveron alennuksesta vähentäisi hyvinvointialueiden energiakustannuksia ja tuottaisi vuodessa jopa 11 miljoonan säästöt
Sähkön korkeat hinnat kiusaavat kuluttajia, mutta myös sote-ala on sähköintensiivinen, ja vihersiirtymä ja päästökauppa vaikuttavat siihen merkittävästi. Energian hinnannousu nostaa hyvinvointialueiden sote-kiinteistöjen lämpö- ja sähkömenoja, johon perussuomalaiset vastaisi veronalennuksella.
Perussuomalaiset on jo aiemmin esittänyt sekä kotitaloussähkön veron että liikennepolttoaineiden veron alentamista 25 prosentilla, jolla olisi merkittävä ostovoimaa vahvistava vaikutus keskiverrossa suomalaiskotitaloudessa.
Sote-uudistuksessa kiinteistöt siirtyvät kunnilta hyvinvointialueille, jolloin uudistuksen yhteydessä on tärkeää tarkastella paitsi sosiaali- ja terveyspalveluiden henkilöstömenoja myös lämpö- ja sähkömenoja.
Rahaa vapautuisi varsinaiseen sote-toimintaan
Perussuomalaiset esittää sähköverojen laskemista hyvinvointialueiden sote-toimintojen osalta EU:n minimiin eli 0,1 senttiin per kilowattitunti, jolloin laskeminen merkittävästi alentaisi hyvinvointialueiden energiakustannuksia.
– Mikäli sähköveroa laskettaisiin hyvinvointialueiden sote-toimintojen osalta EU:n minimiin, leikkaisi se sähkökustannusten nousua 9 prosenttiyksikköä.
– Tämäkin perussuomalainen ehdotus hyvinvointialueiden sote-toimintojen sähköveron laskemisesta vapauttaisi rahaa kaikkein olennaisimpaan, varsinaiseen sote-toimintaan ja alentaisi sote-alan maksettavaksi lankeavia kaukolämpö- ja sähkömenoja 11 miljoonaa euroa vuodessa, puheenjohtaja Riikka Purra sanoi tänään tuumaustunnilla.
Parantaisi mahdollisuuksia palkata lisää henkilökuntaa
Perussuomalainen ehdotus hyvinvointialueiden sote-toimintojen sähköveron laskemisesta vapauttaisi rahaa kaikkein olennaisimpaan, varsinaiseen sote-toimintaan alentamalla merkittävästi alan maksettavaksi lankeavia sähköveroja.
Sähköveron alennus EU:n minimitasoon ja päästökauppatulojen ohjaaminen sote-alalle parantaa mahdollisuuksia palkata lisähenkilökuntaa ja samalla palkanmaksukyky kohenee.
Perussuomalaisten esityksen pohjana toimii Taloustutkimus Oy:n selvitys hyvinvointialueiden lämpö- ja sähkökustannusten noususta. Selvitystä esitteli tänään tuumaustunnilla Taloustutkimus Oy:n tutkimusjohtaja Pasi Holm.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lämmityskulut energian hinnannousu sote-ala vihreä siirtymä selvitys kustannukset sähkövero Päästökauppa Riikka Purra Taloustutkimus Pasi Holm perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Päästökauppatulot ohjattava sote-alan rahoitusvajeen korjaamiseen

Suomalainen hyötyy koko ajan yhä vähemmän maksamistaan veroista

Sähkökriisi tuuperruttamassa Euroopan talouden – jättipankki arvioi kotitalouksien energialaskujen nousevan vielä 50 prosenttia

Leena Meri: Kansalaiset kärvistelevät sähkö- ja polttoainelaskujensa kanssa – ”Kylmäsydäminen kepu kehottaa menemään sossuun”

Kokoomus perustelee EU-tulonsiirtoja ”yhteisellä vahvuudella” – Purra: ”Miksi Suomen pitäisi maksaa Ranskaan sähkölaskuja ja Italian kyvyttömyyttä kerätä veroja”

Oikeisto-opposition painostus tuotti tulosta Ruotsissa: Valtio lähdössä tukemaan sähkön huippuhinnoista kärsiviä kotitalouksia – mallissa vielä viilaamista

Ranne: Sote-uudistus romuttaa talouden ja palvelut, jos vanha valta jatkaa

Purra: Pelkkä kasvu tai työllisyyden nousu eivät riitä kustantamaan sote-menoja – ”Nyt on välttämätöntä puhua siitä, mistä raha saadaan”

Hallituksen kansaa kurjistavat ilmastotoimet saavat moitteita itäsuomalaisilta: ”Polttoaine alkaa olla niin kallista, ettei ole varaa ajaa kuin myötätuuleen”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää