

Matti Matikainen
Perussuomalaisten ryhmäksi joko EFD tai ECR
Perussuomalaisten euroryhmä on selkiintynyt täsmälliseen ”joko-tai” tai ”sekä-että”-asetelmaan, kertoivat Sampo Terho ja Jussi Halla-aho torstaina perussuomalaisten puoluetoimistolla.
– Ryhmämme tulee olemaan joko nykyinen EFD, Vapaa demokraattinen Eurooppa tai ECR, Euroopan konservatiiviset reformistit. Tai sitten perustamme oman ryhmän, kuten teimme viimeksikin. Päätämme asian vaalien jälkeen. Mutta se on varmaa, että ryhmä on EU-kriittinen, Terho kertoi.
Ihanteellisin tavoite on näiden kaikkien yhdistelmä: että EFD ja ECR yhdistäisivät voimansa. Eurovaaleissa näyttää käyvän niin, että eurokriittiset ryhmät nousevat kolmanneksi suurimmaksi joukoksi ja jos ne pystyvät yhdistämään voimansa, uusi ryhmä pääsee kääntämään Euroopan suuntaa, koska konservatiivi- ja sosialistiryhmien olisi pakko ottaa se mukaan päätöksentekoon.
Britit saatava sopuun
– Ongelmana on vain, että EFD:n ja ECR:n brittiryhmät tulevat huonosti toimeen keskenään, Terho kertoo.
EFD:n brittiryhmä on Itsenäisyyspuolue eli eroa EU:sta ajava Ukip. ECR:n brittikonservatiivit ovat eurokriitikoinakin maltillisempia ja etsivät enemmän yhteistyötä.
Onko yhteinen ryhmä siis mahdoton?
– Ei ole. Olenkin ollut neuvottelemassa yhteisen ryhmän perustamisesta, Terho sanoo.
Edellyttääkö se jonkinlaista puhdistusta ryhmien sisällä?
– Ei edellytä, kyllä sopu voidaan löytää, Terho uskoo.
Ryhmissä riittää valinnanvaraa
Ryhmillä on myös valinnanvaraa. Terho sanoo, että esimerkiksi Ranskan kohupuolue, Marine le Penin johtama Front National ei pääse eurokriittiseen ryhmään vaikka haluaisi. Halla-aho kertoo, että Kreikan Kultainen aamunkoitto tuskin pääsee edes Front Nationalin vetämään ryhmään.
– Voimme helposti nousta kolmansiksi. Tuoreiden mittausten mukaan EFD ja ECR saisivat noin 110 paikkaa, noin 20 paikkaa enemmän kuin nyt. Samaan aikaan muut ryhmät menettävät paikkoja. Vaikka kaikki puolueet eivät mahtuisi samaan ryhmään, meillä olisi noin 40 paikkaa liikkumavaraa, Terho laskee.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.