

Perussuomalaisten viimeinen puheenjohtajapaneeli käytiin Lontoon terrori-iskun varjossa
Maahanmuutto oli tärkein aihe myös viimeisessä perussuomalaisessa puheenjohtajapaneelissa Helsingissä viikonloppuna. Puheenjohtajan, varapuheenjohtajien ja puoluesihteerin valinta on edessä ensi viikonloppuna Jyväskylässä. Ehdokkaiden välillä ei ole juuri eroja maahanmuuttopolitiikassa: kaikki vaativat merkittävästi tiukempaa linjaa maahanmuuttoon. Tilaisuutta väritti eilen tehty jihadistinen terrori-isku Lontoossa. Se oli jo toinen muslimin tekemä terrori-isku puheenjohtajakiertueen aikana.
Muita hieman radikaalimpi profiili on puheenjohtajapaneeleissa ollut Harjavallan perusuomalaisten puheenjohtaja Riku Nevanpäällä, joka myös ajaisi tänne jo tulleita turvapaikanhakijoita laajoin joukoin ulos maasta. Nevanpää lopettaisi suomalaisten nettikyttäämisen ja siirtäisi resurssit pelkästään tänne tulleiden valvontaan.
Puheenjohtajapaneeli Helsingissä. 1 h 47 min. Tenttaajina Riikka Purra ja Matti Putkonen.
Myös Sampo Terho ehkäisisi vihaan kiihottamista omien rajojen sisällä. “Muslimiyhteisöjen ulkomaisen rahoituksen kieltämistä olisi tutkittava.”
Terhon mielestä terrorismin ehkäisyssä keskeistä on hallittu maahanmuutto ja tehokkaat maasta poistamisen keinot, ettei laittomia maahanmuuttajia jää Suomeen.
Veera Ruoho vaati kaikkien maahanmuuttajien sitoutumista länsimaisiin arvoihin, vetovoimatekijöitä pois ja kovia rangaistuksia myös terroristien sympatiseeraajille.
Leena Meri on huolissaan siitä, että pelkästään kriittisestä keskustelusta saa rasisti- tai fasistileiman. Meri korosti myös tiedustelua keskeisenä keinona terrorismin ehkäisyssä. Meri oli valmis rajoittamaan ihmisten vapaata liikkuvuutta kaikkien turvallisuuden takaamiseksi. “Ihmisoikeudet eivät saa olla työkalu niille ihmisille jotka haluavat vahingoittaa muita.”
Jussi Halla-aho muistutti, että suuri osa terroristeista on toisen polven maahanmuuttajia. Siksi kansalaisuuslakeja tulisi kiristää. Halla-ahon mukaan mikään kansainvälinen sopimus ei estä peruuttamasta myönnettyjä kansalaisuuksia.
Halla-ahon mielestä turvapaikanhakijoiden määrää olisi oleellisesti vähennettävä, koska mikään maa ei ole onnistunut kotouttamaan suuria määriä tulijoita. Se olisi mahdollista sulkemalla ruotsin vastainen raja, mikä Halla-ahon mukaan olisi juridisesti ja fyysisesti mahdollista. Lisäksi tulisi karsia kaikki vetovoimatekijät, jotka saavat Kreikkaan tai Italiaan päässeet turvapaikanhakijat marssimaan Suomeen elämän meidän sosiaaliturvallamme.
”Radikaali-Riku” irtautuisi Pariisin ilmastointisopimuksesta
Muissakin kysymyksissä Riku Nevanpäällä oli radikaalein profiili. Hän irtisanoisi Suomen Pariisin ilmastosopimuksesta, eikä hän suostunut vastaamaan englanniksi, kun debattia vetänyt Riikka Purra testasi ehdokkaiden kielitaitoa. Nevanpään mukaan “tässä puolueessa puhutaan suomea ja piste”.
Marko Hamilo
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää