

Plan Suomi vaatii, että naisia pitää nyt alkaa kutsua menstruoiviksi ihmisiksi – Twitter-käyttäjiltä topakka kurinpalautus
Kielen on muututtava, vaatii julkisen rahoituksen varassa toimiva Plan Suomi, ja määrää nyt, että naisia pitäisi jatkossa nimittää naisen anatomiaan ja keholliseen toimintaan viittaavilla sanoilla, eikä naisista saisi enää puhua. Järjettömyyden verukkeeksi Plan Suomi esittää – mitäpä muutakaan kuin tasa-arvoa.
Muhkeita julkisia avustuksia tililleen imuroiva kansalaisjärjestö Plan Suomi on hypännyt täysillä mukaan tiedostavaan woke-hurmokseen.
Plan Suomi pyrkii tekemään maailman paremmaksi sanamagian ja kielipelin menetelmillä, joissa muokataan suomen kieltä ja hämärretään sanojen merkityksiä – todellisten tai kuviteltujen maailmassa vallitsevien epäoikeudenmukaisuuksien taklaamiseksi, tai näin ainakin väitetään.
Plan Suomi loihtii sanamagiaa blogikirjoituksessaan, jossa vaaditaan syrjimättömän viestinnän edistämistä, joka edellyttää kielen tasolla ”eettisiä valintoja”.
Mitä ovat kielen tasolla eettiset valinnat? Plan Suomen mielestä sitä, että jatkossa naisia ei saisi enää kutsua naisiksi, vaan sen sijaan menstruoiviksi ihmisiksi.
Plan Suomi käskyttää kansaa
Blogikirjoituksen otsikko on kirjoitettu käskymuotoon, varmuuden vuoksi vielä huutotyylillä:
”KIELEN ON MUUTUTTAVA AJAN MUKANA – MENSTRUOIVISTA IHMISISTÄ PUHUMINEN EDISTÄÄ TASA-ARVOA JA IHMISOIKEUKSIA.”
Plan Suomi vaatii, että meidän on tehtävä kielen ja kuvaston tasolla eettisiä valintoja ja edistettävä syrjimätöntä viestintää. Plan Suomen mielestä syrjimättömyys ja eettisyys tarkoittaa sitä, että enää ei saisi puhua naisista, vaan nimenomaan menstruoivista ihmisistä.
Miksi näin? Järjetöntä vaatimusta perustellaan – ihmisoikeuksilla.
– Ihmisoikeusperusteisena toimijana haluamme huomioida kaikkien sukupuolten aseman ja oikeudet, Plan Suomi väittää, samalla vihjaillen, että miehen ja naisen lisäksi sukupuolia saattaa muka olla enemmänkin.
Toukokuussa on äitienpäivä – ei menstruoivien ihmisten päivä
Ihmisoikeuksiin vetoaminen näyttää omituiselta, sillä Suomi on mukana useissa ihmisoikeussopimuksissa, joissa nimenomaan tunnustetaan naisen tasa-arvoinen asema. Suomessa on lakina voimassa esimerkiksi YK:n piirissä laadittu naisten oikeuksien sopimus.
Lisäksi esimerkiksi Euroopan unionin perusoikeuskirjan artiklassa säädetään miesten ja naisten välisestä tasa-arvosta:
Miesten ja naisten välinen tasa-arvo on varmistettava kaikilla aloilla työelämä ja palkkaus mukaan lukien.
Plan Suomen vaatimusten mukaisesti, sanamagialoitsujen tuloksena EU-perusoikeuskirjan artiklassa pitäisi ilmeisesti säätää menstruoivien ihmisten ja siemennestettä tuottavien ihmisten välisestä tasa-arvosta. EU-lainsäätäjä ei ole kuitenkaan toistaiseksi taipunut Plan Suomen vaatimuksiin.
Lisäksi edelleen lain mukaan toukokuun toisena sunnuntaina liputetaan lain sanamuodon mukaisesti äitienpäivän, eikä suinkaan menstruoivien ihmisten päivän kunniaksi.
Kommentti kuin rinnakkaistodellisuudesta
Twitter-käyttäjät antavat Plan Suomelle kurinpalautusta, sillä järjestön määräykset on nähty tökeröinä ja naisen arvoa alentavana.
Planin pläni vaikuttaisi olevan naisten dehumanisointi ja redusointi ruumiintoimintoihinsa.
En yhdy suunnitelmaan.
— Dystocracy (@Dystocracycrew) June 16, 2022
Ihminen on henki, sielu ja ruumis. Ihmisen pelkistäminen pelkiksi ruumiintoiminnoiksi, on ihmisarvon alentamista ja tässä tapauksessa naisten halventamista ja naisvihaa. Löytyi 6,5 miljardin leikkauskohde.
— CRISTO IRLANDA (@RKyrolainen) June 16, 2022
Kieltämättä, jos jotain sanoisi menstruoivaksi, niin eikö se tarkoittaisi, että on se aika kuusta. Yleensä taidetaan noin sanoa, jos nainen on pahantuulinen?
— Mika Salmi (@MikaUolevi) June 16, 2022
Plan Suomi osallistuu myös keskusteluun, mutta Twitter-kommentti on kuin rinnakkaistodellisuudesta, sillä kommentin kirjoittaja ei vaikuta ymmärtävän somekansan närkästymistä.
Meillä ei ole aikomusta häivyttää tyttöjen ja naisten kohtaamaa syrjintää viestinnästämme. Koska kuukautiset on muillakin kuin tytöillä ja naisilla, haluamme ihmisoikeusperusteisena toimijana käyttää inklusiivista kieltä ja huomioida myös muut ihmisryhmät, joilla on kuukautiset.
— Plan International Suomi (@plansuomi) June 16, 2022
Julkisrahoitteinen elättijärjestö
Kuten monet muutkin omasta mielestään hyviä asioita edistävät kansalaisjärjestöt, myös Plan Suomi on pitkälti julkisten avustusten varassa.
Ulkoministeriö rahoittaa järjestöä vuodessa 6,5 miljoonalla eurolla. Lisäksi järjestön tilille kilahti tänä vuonna sosiaali- ja terveysministeriön STEA-avustuksia 204 000 euroa.
Turun yliopiston taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén vihjaa sarkastiseen tyyliin, että ehkäpä julkisilla rahoilla olisi parempaakin käyttöä kuin tukea Plan Suomen kulttuurinmuokkausprojekteja.
Kiva uutinen. Budjettialijäämän umpeenkurominen on sittenkin helppo juttu. Joka päivä joku Turhake -järjestö kertoo, mihin verovaroja EI pitäisi käyttää.
— Matti Viren (@viren_matti) June 16, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äitienpäivä STEA-avustukset julkinen rahoitus menstruointi Woke-ideologia Plan Suomi Miehet ja naiset sukupuoli Syrjintä Twitter Tasa-arvo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

Naisasialiitto pohtii: Mitä jos poika suostuu leikkimään vain autoilla?

Lakivaliokunnan perussuomalaiset uudesta vanhemmuuslaista: ”Hallituksen ideologista humppaa”

Ilmaiset tamponit myös pojille – Oregonin kouluissa arvostetaan ihan kaikkien kuukautisia

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Suomalaisista järjestöistä tuli julkisen rahan kerjäämisen ammattilaisia – ”Kansalaistoiminnan tarkoituksena ja ainoana toimintamuotona ei saisi olla rahan hankkiminen valtiolta”

Perussuomalaiset: Sananvapaus ja kansallinen turvallisuus liittyvät yhteen – vuohipaimenistakin pitää pystyä puhumaan kiihottumatta

Opiskelija käsitteli intersektionaalista feminismiä kriittisesti, gradulle mätkäistiin erittäin harvinainen hylkäyspäätös – ohjataanko tieteentekoa poliittisista syistä?

Woketus huipussaan: Yökerho kieltää luvattoman tuijottelun
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää