

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ilmaiset tamponit myös pojille – Oregonin kouluissa arvostetaan ihan kaikkien kuukautisia
Kuukautiset ovat ihan normaali asia kaikille ovuloiville ihmisille. Siksi Oregonin osavaltion kouluissa aiotaan laittaa ilmaisia kuukautissuojia tarjolle myös poikien vessoihin.
Oregonin osavaltion kuvernööri Kate Brown vahvisti viime vuonna kuukautisten arvokkuutta koskevan lain (”Menstrual Dignity Act”), jonka mukaan kaikissa julkisissa kouluissa ala-asteelta yliopistoihin asti on oltava tarjolla ilmaisia tamponeja ja kuukautissiteitä sekä tyttöjen että poikien vessoissa.
Vuonna 2016 kuvernööriksi valittu Kate Brown edustaaa demokraattipuoluetta. Hän identifioituu itse biseksuaaliksi. Brown on Yhdysvaltain historian ensimmäinen avoimesti LGBT-vähemmistöä edustava henkilö, joka on valittu osavaltion kuvernööriksi. Hän on naimisissa cis-miehen kanssa.
”Kaikille menstruoiville oppilaille”
Lain soveltamisohjeissa korostetaan, että koulujen on tarjottava ilmaisia kuukautissuojia ”kaikille menstruoiville oppilaille”. Tarkoituksena on helpottaa taloudellista rasitetta ja häpeän tuntemuksia, jotka muuten saattaisivat estää menstruoivia oppilaita osallistumasta opetukseen.
Uuden lain mukaan ilmaisia kuukautissuojia on oltava tarjolla tyttöjen vessoissa, sukupuolineutraaleissa vessoissa ja poikien vessoissa. Tällä halutaan tukea ja vahvistaa jokaisen oppilaan oikeutta määritellä oma sukupuolensa itse.
Osavaltion suurimmassa kaupungissa Oregonissa laki on otettu käyttöön vaiheittain. Kuluvan lukukauden aikana kuukautissuojia on ollut tarjolla tyttöjen vessoissa ja sukupuolineutraaleissa vessoissa, mutta syksystä alkaen pojillekin tarjotaan ilmaisia tamponeja käyttöohjeiden kera.
”Kuukautisarvokkuus” maksaa miljoonia
Kouluille annetuissa soveltamisohjeissa korostetaan, että kuukautisissa ei ole mitään hävettävää. ”Kuukautiset ovat ovuloivien ihmisten biologinen prosessi”, ohjeissa sanotaan.
Lain tarkoitus on turvata ”oikeus kuukautisarvokkuuteen” erityisesti ”transsukupuolisille, intersukupuolisille, ei-binäärisille ja kaksihenkisille oppilaille”. Kaksihenkisillä viitataan seksuaali- ja/tai sukupuolivähemmistöön kuuluviin Amerikan alkuperäisasukkaisiin.
Osavaltion tasolla kuukautissuojien tarjoamiseen kouluissa on tarkoitus käyttää korkeintaan 5 595 000 dollaria kaksivuotisella budjettikaudella.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- gender menstruointi ovulaatio ei-binäärisyys Woke-ideologia LGBTIQ intersukupuoliset kuukautiset Kate Brown Oregon sukupuolineutraalit vessat Transsukupuolisuus Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Naisjärjestöjen voimaantumiskonventissa taisteltiin taantumusta vastaan, kattauksena tiedostavaa hymistelyä – vain samanmielisille

Naiseksi identifioituva aikuinen tuomittiin kahdeksi vuodeksi tyttöjen nuorisovankilaan

Vasemmistoliitto outoilee – Li Andersson sydänhalailee seksuaaliseen ahdisteluun syyllistynyttä feministiaktivistia, puolue salli ehdokkuuden vaikka tiesi ongelmista

Nyt se on tutkittu: yliopistoissa syrjitään perinteisten arvojen kannattajia

Juniori voi Ruotsissa valita voimisteleeko poikien vai tyttöjen sarjassa – määritellystä sukupuolesta huolimatta.

Naisasialiitto pohtii: Mitä jos poika suostuu leikkimään vain autoilla?

Lakivaliokunnan perussuomalaiset uudesta vanhemmuuslaista: ”Hallituksen ideologista humppaa”

Plan Suomi vaatii, että naisia pitää nyt alkaa kutsua menstruoiviksi ihmisiksi – Twitter-käyttäjiltä topakka kurinpalautus

Saksan jalkapallolitto: Transhenkilöt voivat valita pelaavatko jalkapalloa miesten vai naisten sarjassa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää