

LEHTIKUVA
Poliisikansanedustaja: ”Raiskattua ei lohduta, jos sanotaan yksittäistapaukseksi”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja pitkän poliisiuran tehnyt Veera Ruoho on erittäin huolissaan siitä, että turvapaikanhakijoihin kohdistuvat rikosepäilyt ovat lisääntyneet merkittävästi syksyn aikana.
Ilta-Sanomat kertoi keskiviikkona, että pelkästään marraskuussa on ilmennyt noin sata seksuaalista ahdistelutapausta, joissa epäillään tekijäksi turvapaikanhakijoita.
– Uutinen ei ole yllätys minulle. Turvapaikanhakijoista suurin osa on nuoria miehiä ja heillä on seksuaaliset tarpeet. He tuovat mukanaan kulttuurin, jossa naisten asema on heikompi kuin meillä Suomessa, Ruoho sanoo.
Joka 4-5 raiskaaja ulkomaalainen
Joka neljäs tai viides raiskausrikoksen tekijöistä on ulkomaalainen. Poliisi on kirjannut tänä vuonna noin kymmenen rikosilmoitusta raiskauksista, joista epäillään turvapaikanhakijoita.
Ruoho on tehnyt sekä turvapaikkatutkintaa että maastakarkoitusesityksiä. Hän on myös kuullut uransa aikana lapsia, jotka on raiskattu.
– Uhria eikä omaisia lohduta, jos sanotaan, että raiskaukset ovat kuitenkin vain yksittäistapauksia. Mielestäni yksikin raiskaus on liikaa. Ulkomaalaiset ovat yliedustettuina raiskaustilastoissa. Nyt on pakko vahvistaa poliisin resursseja, sillä saahan maahanmuuttovirastokin lisää 750 henkilöä lisää hakemusten käsittelyyn.
Vanhemmilla on hätä
Ruoho on saanut paljon yhteydenottoja lasten turvallisuuden puolesta pelkääviltä vanhemmilta, jotka kertovat erilaisia esimerkkejä seksuaalisesta häirinnästä.
– Seksuaalisävytteiset huutelut hyvinkin nuorille tytöille on yleistä silmäniskuineen. Olennaista on kuitenkin se miten erilaisten lähestymisyritysten kohteeksi joutunut kokee tilanteen. Kannustan ilmoittamaan poliisille aina, jos kokee tilanteen epämiellyttäväksi. Kyllä poliisi osaa ratkaista ylittyykö kynnys aloittaa tutkinta.
Kansalaiset vihaisia
Raiskaus- ja ahdistelutapaukset ovat saaneet ihmiset suutuksiin.
– Ymmärrän, että kansalaiset ovat vihaisia, ja meidän kansanedustajien on otettava ihmisten reaktiot vakavasti. Yksi valtiovallan tärkeimpiä tehtäviä on kansallisen turvallisuuden takaaminen ja yhteiskuntarauhan säilyttäminen. Siinä työssä kannan vastuuni vakavasti, Ruoho painottaa.
Yhteenottoja vastaanottokeskuksissa
Raiskausten ja ahdistelutapausten tutkinnan lisäksi poliisia on työllistänyt viime kuukausina vastaanottokeskuksissa tapahtuvat eriasteiset yhteenotot. Poliisi aikoo tiedottaa turvapaikanhakijoiden rikollisuudesta vielä tällä viikolla ja se on Ruohon mielestä oikea linja.
– Tosiasioita ei pidä hyssytellä ja poliisi toimii oikein kertoessaan rikoksista. Kansalaisilla on oikeus saada tietoa siitä, että mihin suuntaan turvallisuus kehittyy Suomessa.
Pariisin iskuissa turvapaikanhakijoita
Noin kolmasosa Suomeen tulevista turvapaikanhakijoista saa myönteisen päätöksen turvapaikasta. Kielteisen päätöksen saaneilla on edessä heidän palauttaminen lähtömaihin.
– Pariisin marraskuisen terroristi-iskun tekijöiden joukossa on kaksi turvapaikanhakijaa. On tärkeää, että turvapaikkatutkinta tehdään mahdollisimman nopeasti ja tiedetään millaisia henkilöitä meillä on maassa.
– Palautuksissa tarvitaan kansainvälistä yhteistyötä. Palautukset toimivat ennaltaehkäisevästi kun turvapaikanhakijoiden lähtömaissa huomataan, että tänne ei voi jäädä ilman perusteita.
Ruohon mielestä turvapaikkatutkinnassa voisi käyttää nykyistä enemmän perustelua, jossa turvapaikkahakemus katsotaan ilmeisen perusteettomaksi. Silloin kielteisen päätöksen saaneen henkilön palautusprosessi on nopeampi.
Ihmissalakuljetus kuriin
Arviolta joka toinen turvapaikanhakija tulee nykyään Euroopan unionin alueelle ihmissalakuljettajien matkassa. Ruohon mukaan viranomaisilla riittää työtä salakuljetuksen kitkemisessä.
– Pakolaisten hätä on rikollisille iso bisnes. Esimerkiksi terroristijärjestö Isis rahoittaa toimintaansa sen avulla. Ihmissalakuljetuksen torjumisessa tarvitaan tiiviimpää yhteistyötä esimerkiksi tiedustelutietojen vaihdossa eri maiden kesken. Myös suhteet Venäjään täytyy pitää kunnossa, jotta yhteistyö itärajan valvonnassa pitää, Ruoho toteaa.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-naiskansanedustajat: Kuka puolustaa Suomen naisia ja tyttöjä?

Nuoria tyttöjä ahdisteltu – turvapaikanhakijoiden käytös pelottaa Saarijärvellä

Eerola: ”Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät”

Tapanilassa vammaisen uhrin kimppuun käynyt raiskaaja paljastui turvapaikanhakijaksi

PS-kansanedustajalta lakialoite: Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettava automaattisesti

Eerola: Kansalaisilla on oikeus saada tietoa turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista

Eerola turvapaikanhakijoista: Pois Suomesta, jos rikot lakia

Ruoho: Seksuaalinen ahdistelu virallisen syytteen alaiseksi rikokseksi – ei olisi enää asianomistajan käsissä

Joka kolmas raiskattu on ulkomaalaisen uhri – Apulaispoliisipäällikkö: ”Ahdisteluista jääty kiinni jopa verekseltään poliisille”
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














