

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Poliisitaustainen Rantanen huolissaan Suomen turvallisuustilanteesta – tankkaako poliisikin Teboililla?
Perussuomalainen poliisitaustainen kansanedustaja Mari Rantanen on tehnyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen Suomen sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden viranomaisten julkisista hankinnoista.
Hallitukselle jättämässään kirjallisessa kysymyksessä kansanedustaja Mari Rantanen tiedustelee, aikooko hallitus laatia turvallisuusselvitystä sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden viranomaisten kuten poliisin, Rajavartiolaitoksen, Tullin ja Puolustusvoimien julkisista hankinnoista.
– Venäjän hyökättyä Ukrainaan on Suomenkin turvallisuustilanne muuttunut. Mahdolliset turvallisuusvaikutukset julkisissa hankinnoissa on syytä selvittää. Saamieni tietojen mukaan esimerkiksi poliisit tankkaavat Teboilin jakeluasemilla, joka kuuluu venäläiseen LUKOIL Groupiin, Rantanen perustelee.
Huoltovarmuuden toteutumisesta huolehdittava
Valtion ja kuntien yhteishankintayhtiö Hansel selvittää parhaillaan Teboilin polttoaineeseen ja muihin venäläisiin tuotteisiin kohdistuvia uusia pakotemahdollisuuksia. Rantanen tiedustelee hallitukselta myös huoltovarmuuden toteutumisesta.
– Mikäli yhteistyö esimerkiksi Teboilin kanssa ei jatku, niin miten hallitus takaa polttoainetoimitukset turvallisuusviranomaisten toimintaan? Rantanen kysyy.
Ikävä tilanne Teboilin suomalaisyrittäjille
Venäjän puheet myös Suomea kohtaan ovat koventuneet Ukrainan sodan aikana. Rantanen perääkin laajempia kriteereitä tulevissa kilpailutuksissa.
– Kilpailutuksissa hinnan lisäksi on jatkossa huolehdittava myös turvallisuusnäkökulmista. Tilanne on harvinaisen ikävä Teboilin suomaisille yrittäjille, jotka tuskin pystyivät vielä viikko sitten kuvittelemaan Venäjän sodanjulistusta keskellä Eurooppaa, Rantanen lisää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suomalaisyrittäjät polttoainetoimitukset Hansel Teboil turvallisuusvaikutukset turvallisuusselvitys ulkoinen turvallisuus Venäjän hyökkäys julkiset hankinnat turvallisuusviranomaiset Lukoil Tulli turvallisuustilanne Venäjä-pakotteet kirjallinen kysymys Ukrainan kriisi kilpailutus Rajavartiolaitos Puolustusvoimat Sisäinen turvallisuus Mari Rantanen Huoltovarmuus Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjän vastareaktio voi aiheuttaa ketjureaktion, joka lamauttaa Itä-Suomen liikenteen – Laaksolla valmis ratkaisu Venäjän pakotteista seuraavaan liikennekaaokseen: ”Väylät uudistettava pikimmiten”

Ex-pääministeri Paavo Lipponen ja demarien puoluesihteeri konsultoivat Venäjän kaasuputkihankkeita – palkkioksi satoja tuhansia euroja

Ranne: Suomen on suojeltava kansalaisiaan, yrityksiään ja talouttaan Ukrainan kriisin seurauksilta – ”Kaupalliset keskinäisriippuvuudet Venäjän kanssa eivät meitä suojele syntyneessä tilanteessa”

Halla-aho: Suomella ja Euroopalla on pakon edessä tilaisuus vapauttaa itsensä Venäjä-riippuvuudesta

Rantanen ihmettelee ulkoministeriön toimintaa: ”Onko todella ulkoministeriön asia auttaa yksityisiä yrityksiä kiertämään kansainvälisiä pakotteita?”
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









