

LEHTIKUVA
Presidentti Biden: Kiinan toimissa uiguureja kohtaan on kyse ”erilaisista kulttuurillisista normeista”
Presidentti Biden on herättänyt kohua puolustelemalla Kiinan toimia uiguurivähemmistöä kohtaan. Kiinan vankileireillä tapahtuu järjestelmällisiä raiskauksia, kidutuksia ja pakkosterilisointeja, joita monet vertaavat kansanmurhaan. Bidenin mielestä kyse on kuitenkin vain ”erilaisista kulttuurillisista normeista”, joita Kiinan ja sen johtajan odotetaan noudattavan.
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on herättänyt huomiota puolustelemalla Kiinan toimia uiguurivähemmistöä kohtaan. Monet tahot ovat verranneet Kiinan ”uudelleenkoulutusleireillä” tapahtuneita järjestelmällisiä raiskauksia, kidutuksia ja pakkosterilisointeja kansanmurhaan, mutta Biden viittasi niihin ”kulttuurillisina normeina”.
Puolusteli Kiinan tiukkaa kontrollia
CNN-uutiskanavan haastattelussa Bidenilta kysyttiin hänen äskettäin Kiinan presidentti Xi Jinpingin kanssa käymistään keskusteluista. Bidenin vastaus oli kuin suoraan Xi Jinpingin suusta hän puolustellessaan tiukan kontrollin tarvetta.
– Jos tunnette yhtään Kiinan historiaa, tiedätte, että ulkomaailma on aina syyllistänyt Kiinaa silloin kun Kiina ei ole ollut sisäisesti yhtenäinen, Biden sanoi.
https://twitter.com/SteveGuest/status/1361877221670080514
Presidentti Biden sanoi, että hän ei aio puhua Kiinan kommunistisen puolueen Hong Kongiin, Taiwaniin tai uiguureihin kohdistamia toimia vastaan.
– Joka maassa on erilaiset kulttuurilliset normit, joita maan ja sen johtajan odotetaan noudattavan, Biden sanoi.
Leireillä joukkoraiskauksia ja pahoinpitelyjä
Fox-kanavan haastattelema uiguurinainen kertoo siitä, miten leireille kuljetetuilta uiguureilta leikattiin hiukset ja ryöstettiin arvoesineet. Leirillä tapahtui joukkoraiskauksia ja pahoinpitelyjä. Naisen mukaan kaikki alle 40-vuotiaat naiset joutuivat raiskatuiksi. Nyt Yhdysvalloissa asuva uiguurinainen kertoo, että häneltä jouduttiin pahoinpitelyjen seurauksena poistamaan munasarjat.
Myös BBC:n tekemä laaja reportaasi kertoo uiguurinaisiin kohdistuneista järjestelmällisistä raiskauksista ja nälässä pitämisestä. Helpoimmillaan elämä uudelleenkoulutusleirillä koostuu tuntikausia kestävistä istunnoista, joissa lauletaan isänmaallisia kiinalaisia lauluja ja katsotaan Kiinan television ohjelmia presidentti Xi Jinpingistä, mutta leireillä tapahtuu myös kauheuksia. BBC:n haastattelemat uiguurit ovat kertoneet kiduttamisesta vaginaan työnnetyllä sähköpampulla ja pakkosterilisaatioista.
Trump otti tiukan linjan Kiinaa kohtaan
Presidentti Donald Trumpin aikana Yhdysvaltain hallinto otti tiukan linjan Kiinaa kohtaan. Xinjiangin alueen puuvilla ja tomaattituotteet asetettiin tuontikieltoon, koska niiden tuotannossa epäiltiin käytetyn uiguurien pakkotyövoimaa. Trump määräsi myös viisumirajoituksia ja muita sanktioita eräille Kiinan kommunistisen puolueen johtohenkilöille.
Trumpin hallinnon ulkoministeri Mike Pompeo syytti Kiinan kommunistista puoluetta uiguureihin kohdistuneesta kansanmurhasta ja joukkotuhonnasta. Ulkoministeriö julkaisi Pompeon lausunnon päivää ennen presidentti Bidenin virkaan astumista.
Myös Bidenin hallinnon ulkoministeri Antony Blinken on kritisoinut Kiinan toimia ja vakuuttanut, että Valkoinen talo tulee ottamaan tiukan linjan Kiinan suhteen myös Bidenin presidenttikaudella. Ulkoministeri Blinken yhtyi edeltäjänsä näkemykseen, että uiguurien kohtelussa on kyse kansanmurhasta. Mutta nyt presidentti Biden puhuu vain ”erilaisista kulttuurillisista normeista”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Antony Blinken uudelleenkoulutusleirit joukkotuhonta Kiinan kommunistinen puolue Uiguurit kidutus kansanmurha Mike Pompeo Hong Kong Taiwan Joe Biden vankileirit Xi Jinping Raiskaukset Donald Trump Kiina Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yhdysvaltain väistyvä ulkoministeri kritisoi uiguurien kansanmurhaa – Kiina asetti maahantulokiellon

Pystyykö Biden pitämään kiinni lupauksistaan, kuten edeltäjänsä?

Biden romuttaa Trumpin aikaansaannoksia – sekä muuri että deregulaatio saavat kaatua

Bidenin kirjoittama three-strikes-laki täytti USA:n vankilat mustilla – Trump kumosi lain

Liikekumppani vahvistaa: Joe Biden oli mukana poikansa Kiina-diileissä
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!