Artikkeli kuva

Vasemmala Leena Meri, Oikealla Kai Mykkänen. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

PS kutsuu oppositiopuolueita välikysymykseen heikkenevän turvallisuustilanteen takia – “Ellei hallinto kykene turvaamaan kansalaistensa arkea, on sen väistyttävä”

08.12.2018 |11:55

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä kutsuu ryhmän puheenjohtaja Leena Meren johdolla kaikki oppositiopuolueet mukaan välikysymykseen siitä, onko hallitus onnistunut turvapaikkapolitiikassa, kotoutuksessa, kansalaisten suojelussa, yhteiskuntarauhan säilyttämisessä ja erityisesti lastemme suojelussa.

PS-eduskuntaryhmä perustelee kutsua:

“Oulussa paljastunut raiskausepidemia on Keskusrikospoliisin mukaan vasta jäävuoren huippu. Lapsiin kohdistuvien rikosten on viime vuosina havaittu olevan entistä raaempia. Krp:n mukaan Suomessa pitäisi herätä siihen, että tällainen rikollisuus alkaa olla järjestäytynyttä ja että tällaisia verkostoja on olemassa. Perussuomalaiset yhtyy Krp:n arvioon. Asia on nostettava keskusteluun ja vaarallinen kehitys on katkaistava.

Turun terrori-isku on tuoreessa muistissa. Siihen syyllistyi kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut henkilö. Kielteisen päätöksen olivat saaneet myös kaksi henkilöä, jotka yrittivät suistaa bussit tieltä. Suomessa on noin 10 000 kielteisen turvapaikkapäätöksen saanutta. Heistä noin 7 000 on irakilaisia, palautussopimuksen puuttuminen on akuutti ongelma.

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet aiheuttavat yhteiskunnallista epävakautta. He ovat rikollisjärjestöjen ja ääri-ideologioiden värväreille otollinen kohde.

Turun terrorismitapauksen jälkeen hallitus lupasi tiukentaa turvapaikan hakijoiden säilöönottoa ja turvata kansalaisia. Mitään konkreettista ei tapahtunut. Hallituksen kyvyttömyys turvapaikkapolitiikassa on johtanut tilanteeseen, jossa yhteiskuntarauha on todellisessa vaarassa.

Perussuomalaiset ovat esittäneet kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden säilöönottoa.

Tavallisia suomalaisia kytätään enenevässä määrin ja paheksutaan heidän vihaista puhettaan ja syyllistetään ihmisiä heidän turvattomuudestaan ja pahasta olosta. Eivät he ole mitään rikollisia, vaan tavallisia perheellisiä ihmisiä, jotka haluavat elää turvallisessa Suomessa, joka se oli vielä muutamia vuosi sitten. Kiukku vääryyksien edessä ei ole rikos. Syyttely ei paranna tilannetta vaan pahentaa sitä entisestään.

Turvallisuus on hallinnon ydintehtävä. Ellei hallinto kykene turvaamaan kansalaistensa arkea, on sen väistyttävä.

Ministeri Mykkänen on julkisuudessa toistuvasti kommentoinut Oulun tapahtumia. Hänen viestinsä on selkeä – mitään järeitä ja selkeitä toimenpidettä ei ole tulossa.

Koska hallitus ei ole ryhtynyt riittäviin ja pikaisiin sekä konkreettisiin toimenpiteisiin maahanmuuton kaikkein pahimpien lieveilmiöiden torjunnassa ja kielteisen turvapaikan saaneiden säilöönotossa sekä vakavien rikosten tehneiden pikaisessa karkottamisessa, esitämme epäluottamuslausetta hallitukselle.

Vetoamme muihin oppositiopuolueisiin – liittykää välikysymykseen. Suojelkaa Suomen kansaa ja erityisesti puolustuskyvyttömiä ja haavoittuvassa asemassa olevia suomalaisia lapsia.”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
4.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
8.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – “Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39
9.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää