Artikkeli kuva

Eduskuntaryhmien johtajat: Leena Meri (ps.) ja Antti Lindtman (sdp.). Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Hyvä, että muutkin heräävät ulkomaalaisten aiheuttamaan seksuaalirikosuhkaan – ”taitaa kuitenkin olla vaalipuhetta”

13.01.2019 |18:46

SDP:n eduskuntaryhmä on tänään ilmoittanut haluavansa kaikki eduskuntaryhmät koolle miettimään keinoja seksuaalirikosten ehkäisemiseksi. Keskustelu on lähtenyt liikkeelle Oulun rikosvyyhdistä, jossa maahanmuuttajat ovat epäiltynä lukuisista lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri on valmis istumaan alas ja esittämään koviakin keinoja rikosten ehkäisemiseksi, mutta ihmettelee, miksi SDP ei kuitenkaan lähtenyt mukaan perussuomalaisten välikysymykseen aiheesta. Perussuomalaiset haastoivat joulukuun alussa muut oppositioryhmät välikysymykseen siitä, onko hallitus onnistunut turvapaikkapolitiikassa, kotoutuksessa, kansalaisten suojelussa, yhteiskuntarauhan säilyttämisessä ja erityisesti lasten suojelussa.

– Keskusrikospoliisi on jo paljon aikaisemmin sanonut, että Oulun vyyhti on vain jäävuoren huippu. Toki on hyvä, että demaritkin vihdoin heräävät totuuteen, mutta ihmettelen, miksi vasta nyt. Vaalit ovat ovella, Meri huomauttaa.

– Jo 2014 Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen tekemässä selvityksessä todetaan, että Lähi-idästä ja Pohjois-Afrikasta tulleet miehet ovat jopa 16-kertaisesti yliedustettuina seksuaalirikostilastoissa, Meri jatkaa.

Perussuomalaiset ovat esittäneet lukuisia toimenpiteitä seksuaalirikosten kitkemiseksi. Eduskuntaryhmä haluaa ministereiltä pikaisia toimia, ja ryhmä huomauttaakin, etteivät kaikki päätökset edes tarvitse eduskunnan päätöstä.

– Ministereillä tässä on suurin vastuu, koska perussuomalaisten ollessa vielä hallituksessa joulukuussa 2015 tehtyä turvapaikkapoliittista toimenpideohjelmaa ei ole noudatettu. Suomessa on edelleen Pohjoismaiden löysin turvapaikkapolitiikka. Olemme ainoa ryhmä, joka haluaa muuttaa tämän faktan. Näin suojelemme konkreettisesti kansalaisiamme.

– Haastankin kaikki ryhmät näihin konkreettisiin toimenpiteisiin mukaan tyhjien puheiden sijaan, Meri päättää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää