

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-Naiset: Työntekijän sairaspoissaolojen kulut vaiheittain pois yrittäjältä
Perussuomalaiset Naisten varapuheenjohtaja Marja-Leena Leppänen haluaa helpotusta pienyrittäjän arkeen ja yrityksen aloittamiseen.
Arvonlisäverovelvollisuuden alaraja ylös
Erityisesti yksinyrittäjän, joiden määrä kasvaa jatkuvasti, ensimmäinen kompastuskivi on arvonlisävero. Yrittäjä on arvonlisäverovelvollinen, kun liikevaihto tilikaudessa ylittää 10 000 euroa. Kun tämä määrä ylittyy, yrittäjän on pakko lisätä verokulut käytännössä asiakashintoihin, joka taas vähentää kysyntää juuri kriittisessä aloitusvaiheessa.
– Arvonlisäveron alaraja tulisikin nostaa vähintään 30 000 euroon. Myös arvonlisäveron niin sanottua huojennusaluetta tulisi nostaa. Näin yrittäjällä olisi enemmän aikaa kehittää firmansa taloudelliseen tasapainoon ennen kuin verotus alkaa, Leppänen esittää.
– Vaikka arvonlisäveron alarajan nostaminen näyttää ensin valtion kassassa miinusta, se nopeasti loisi uusia yrityksiä ja sitä kautta työpaikkoja, kun yrittäjillä olisi enemmän varaa palkata väkeä. Tämä vähentäisi sosiaalitukien käyttöä ja lisäisi ansioveroja. Lopulta tulos jäisi kaikkien kannalta positiiviseksi.
Leppäsen mukaan pelkkä paperitöiden vähentyminen helpottaisi yrittäjän alkutaipaleella, kun ei joka kuukausi tarvitse laskea tilityksiä.
– Näitä tilityksiä verottaja ei jää odottelemaan, vaan on hanakasti kimpussa, jos niitä ei kuulu.
Sairastelu maksaa yrittäjälle
Toinen asia, joka rasittaa Leppäsen mielestä yrittäjiä, on sairaspäiväraha. Kun yrittäjällä on työntekijä, joka on ollut kuukauden talossa, joutuu yritys hänen sairastuessaan maksamaan heti täyttä sairasajan palkkaa. Yrittäjä maksaa tästä palkasta myös kaikki palkan sivukulut. Kela astuu kuvioihin vasta kymmenen sairaspäivän jälkeen.
– Yrittäjä voi joutua hankkimaan sijaisen, jolle myös maksaa palkan – asiakkaat eivät kuitenkaan maksa kuin normaalin hinnan, joka on sovittu. Asiakas ei odottele työntekijöiden sairaslomia.
– Yrittäjällä tulee reippaasti takkiin, mitä useammin näitä tapauksia on. Ne ovat usein alle kymmenen päivän poissaoloja, joista yrittäjä maksaa kaiken. Moni pieni yrittäjä on jopa joutunut lopettamaan toimintansa tällaisten tapausten vuoksi.
Ehdotankin, että kaikki sairauspäivärahat hoitaa Kela.
Helpottaisi työllistämistä
Leppäsen mukaan uudistuksen voisi aloittaa esimerkiksi asteittain pienyrityksistä ja yrittäjän maksamia päiviä vähentämällä.
– Lisääntyvä työllisyys ja verotulojen kasvu antavat varoja valtion budjettiin. Uudistus voisi olla merkittävä parannus yrittäjän haluun työllistää.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset ottaa laajassa varjobudjetissaan kantaa muun muassa asumiseen, homeongelmaan, yrittäjyyteen, työllisyyteen, koulutukseen, hoivaan ja turvallisuuteen

Perussuomalaiset: Raha tulee taloutemme rattaisiin työstä ja yrittämisestä

PS-kansanedustajalta mielenkiintoinen idea pienyrittäjyyden helpottamiseen: ”Ideat esiin pöytälaatikosta”

Lehto: Yrityssaatavien perintäkuluille katto

Eerola: Yrittäjien puolisoiden asemaa parannettava

Savio: Valinnanvapausmalli tappaa suomalaisia pk-yrityksiä

Taksiyrittäjien taustat selvitetään, silti monella voi olla taustallaan väkivaltarikoksia: ”Herättää epäilyjä asiakkaissa”

Aktiivimalli luo murhetta myös yrittäjälle – ei ole välttämättä resursseja palkata työtöntä
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














