

LEHTIKUVA
PS: Vantaa ei tarvitse vastaanottokeskusta
Vantaalle ollaan uutisten mukaan perustamassa vastaanottokeskusta. Vantaan Perussuomalaisten valtuustoryhmä vastustaa keskuksen perustamista.
– Helsingin Sanomien mukaan tilat olisivat lukumäärältään pienemmät kuin maahanmuuttoviraston alaraja. Jo tämä osoittaa sen, että kyse on enemmänkin ideologisista halusta kuin todellisuudesta, valtuustoryhmän puheenjohtaja Johannes Nieminen painottaa.
– Voimme hyvin spekuloida mistä tilasta on kyse, sillä Vantaan kaupungin omistamista tiloista ei löydy montaakaan vaihtoehtoa. Jos vastaanottokeskukseksi harkitaan Tikkurilan urheilupuiston hotellia, on kyseessä järjetön tuiki tarpeellisen hotellin käyttäjäkuntaa rankaiseva toimi. Hotellin käyttöaste nykyisellään on todella hyvä ja sille on todellinen tarve. Vantaan ei pidä uhrata tätä tilaa.
Vastaanottokeskukset
eivät ole tilapäisiä
Vantaan Perussuomalaisten mielestä vantaalaisten täytyy ymmärtää, etteivät vastaanottokeskukset ole tilapäisiä, sillä ennusteet turvapaikanhakijamääristä ovat huimat.
– On siis selvää, että jos Vantaa päätyy esillä olleeseen ratkaisuun, niin meillä on pysyvästi 120 turvapaikanhakijaa, Nieminen huomauttaa.
Maahanmuuttajat mielivät
pääkaupunkiseudulle
Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa, että Vantaa on jo nyt väestömäärään suhteutettuna suurimpia vastuun kantajia Suomen maahanmuutosta.
– Nettomuuttomme muodostuu lähes täysin maahanmuutosta. Ajan myötä suuri osa maahanmuuttajista muuttaa muualta Suomesta kohti pääkaupunkiseutua. Jo tämä on väestörakenteeseen merkittävästi vaikuttava tekijä, Nieminen sanoo.
– Ikävä kyllä maahanmuutolla on myös oma osansa segregaatiokehityksessä. Turvapaikanhakijoista osa jää Vantaalle, joten pysyvä vastaanottokeskus on riskitekijä sosiaalisen eriytymiseen kannalta.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vastaanottokeskuksen jatkosta vaaditaan kansanäänestystä

Halla-aho: Siirtolaistulva vaarantaa vapaan liikkuvuuden
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

PS:n Simo Grönroos väestönvaihdoksesta: ”Väestönvaihdos ei ole salaliittoteoria vaan kylmän looginen seuraus maahanmuuttopoliittisista valinnoista”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos kirjoittaa Suomalaisuuden Liiton Suomen Mieli -julkaisussa väestönvaihdoksesta, joka ei ole salaliittoteoria vaan korkean maahanmuuton ja kantaväestön matalan syntyvyyden synnyttämä ilmiö, josta aikamme tullaan muistamaan historiankirjoissa, jos asialle ei tehdä jotain. - Suomalaisuuden pelastamiseksi tarvitaan tervettä ylpeyttä omasta suomalaisesta kulttuurista ja omista juurista, jota ilman kansallinen pelastuminen ei ole mahdollista, Grönroos kirjoittaa.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.