Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Puisto: Suoraa tukea koronan vuoksi ongelmissa oleville pienyrityksille

23.03.2020 |12:55

Koronatoimien vuoksi ongelmissa olevia yrityksille pitää harkita tukea palkkakustannuksiin. Ei pelkkää lainaa tai lainojen takausta, vaan suoraa tukea, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sakari Puisto.
– Esimerkkiä voidaan hakea Englannista, joka maksaa palkat suurelta osittain ihmisille, jotka muuten joutuisivat irtisanotuiksi.

Estäisi massiivista konkurssiaaltoa

Englannin mallissa on rahallinen yläraja ja siitä 80 % prosenttia korvataan. Sitä tarjotaan tällä hetkellä kolmen kuukauden määräajaksi ja tilannetta tarkastellaan myöhemmin uudestaan. Kustannusarvio on karkeasti 1 000 puntaa per henkilö per kuukausi.

– Samanlaista mallia pitää harkita Suomessa ainakin yksityisen sektorin pienemmille firmoille, joihin poikkeustila erityisesti koskee. Vaikka se maksaa julkiselle taloudelle, kassavirran ehtyminen yrityksistä johtaisi massiiviseen korkurssien ja työttömyyden aaltoon ja on paljon pahempaa, Puisto kirjoittaa Facebookissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää