
Panssarintorjuntaohjus 2000 LR2 maavoimien kokonaistulenkäytön esittelytilaisuudessa Karjalan prikaatissa Vekaranjärvellä Kouvolan Valkealassa. Arkistokuvaa.
Hallitus kertoo ennennäkemättömistä satsauksista maanpuolustukseen – Purra: Ilman uskottavaa puolustusta ei meillä ole julkista talouttakaan
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää tänään julkistettua linjausta puolustusmenojen kasvattamisesta kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2029 mennessä mittaluokaltaan ennennäkemättömänä panostuksena Suomen turvallisuuden eteen.
– Rahallisesti puhumme noin kolmen miljardin euron lisäyksestä puolustushallinnon rahoitukseen vuoteen 2029 mennessä. Kyse on toimintamenojen kasvattamisesta 460 miljoonalla eurolla ja ennen kaikkea materiaalihankinnoista, Riikka Purra kertoo.
– Valtiovarainministerinä pidän paketin rahallista mittaluokkaa valtavana, varsinkin tässä julkisen talouden tilanteessa. Isänmaallisena suomalaisena, äitinä, perussuomalaisena sen välttämättömyys on kuitenkin helppo ymmärtää. Suomalaisten turvallisuuden ja Suomen koskemattomuuden takaaminen on meille sydämen asia. Suomalainen sotilas ansaitsee tarvitsemansa aseistuksen ja suorituskyvyt. Ilman uskottavaa puolustusta ei meillä ole julkista talouttakaan. Puhumme nyt valtion ydintehtävän resursoinnista, suomalaisten ihmisten turvallisuudesta, lastemme ja lastenlastemme turvallisuudesta.
Maavoimien hankinnat voidaan aloittaa lähes välittömästi
Purran mukaan ilmavoimien hävittäjähankintojen ja merivoimien korvettihankintojen jälkeen nyt päätetyt uudet resurssit kohdentuvat etupäässä maavoimillemme.
– Maavoimien kalustoa ja suorituskykyä on uusittava. Suomen armeijan suorituskyky perustuu isänmaanrakkauteen ja maanpuolustustahtoon, ja niin tulee aina olla, mutta niiden rinnalle tarvitaan tehokasta ja modernia kalustoa turvaamaan sotilaitamme.
– Nyt sovittu kokonaisuus on rakennettu huolellisesti siten, että maavoimien uusien suorituskykyjen hankinta voidaan aloittaa lähes välittömästi. Hyödynnämme budjetin maksimaaliset joustot sekä jo myönnetyt siirtomäärärahat. On kuitenkin selvää, että uusien hankintojen myötä, kulujen realisoituessa, meidän on löydettävä budjetista uusia säästöjä, jotta emme kasvata valtion velanottoa, vaikka vaalikauden kehykseen tämän päivän päätökset eivät juurikaan vaikuta.
Myös muuhun turvaan panostetaan
Puolustusmenojen lisäksi hallitus sopi tänään myös muista välttämättömistä turvallisuuspanostuksista.
– Suojelupoliisille, poliisin valmiusyksikölle ja rajavartiolaitokselle lisättiin pysyvää rahoitusta, toteaa Purra.
– Suomalaiset voivat nukkua yönsä rauhassa, kun tiedustelupalvelumme on resursoitu riittävällä tavalla. Poliisin ja rajan ensivaste on tehokas, ja rajavartiolaitoksen strategiset suorituskyvyt, laivat ja lentokoneet operoivat täydellä kyvyllään jatkossakin. Lisäksi hankimme rajavartiolaitokselle uusia merellisiä suorituskykyjä ja kalustoa.
– Olemme tehneet tänään panostuksia myös siviilien suojeluun. Tarkemmin: väestönsuojien ylläpitoon, perusparannukseen ja kunnostukseen kohdistetaan merkittävää lisärahoitusta. Ukrainan kokemukset osoittavat, kuinka haavoittuvassa asemassa siviiliväestö voi olla kriisitilanteessa.
Jalkaväkimiinat saadaan takaisin
Purra kertoo hallituksen korjaavan aiemmin tehtyjä strategisia virheitä.
– Valmistelemme jalkaväkimiinojen kiellon purkua. Jalkaväkimiinat ovat välttämättömiä Suomen puolustuksen kannalta. Suomen maaraja on pitkä, ja suomalaisen pioneerin miinoite merkitään karttoihin. Suomalaiseen miinaan ei astu kuin hyökkäävä vihollissotilas. Suomi ottaa jalkaväkimiinat takaisin arsenaaliinsa toivottavasti mahdollisimman pian.
– Tämä on aina ollut perussuomalainen linja, ja olen hyvin tyytyväinen, että tämä hallitus kykenee aiemmin tehdyn virheen korjaamaan.
Suomen Uutiset
Lue myös
Jari Ronkainen: Puolustusmenojen nostaminen on ratkaisevaa Suomen turvallisuuden kannalta
Suomi irtautuu Ottawan sopimuksesta – Antikainen: ”Suomi on tehnyt tärkeän päätöksen kansallisen turvallisuuden puolesta”
Perussuomalaiset iloitsevat hallituksen aikeista ottaa jalkaväkimiinat takaisin käyttöön – ministeri Ranne: ”Erinomainen päätös”
Miko Bergbom kiittää hallitusta: ”Jalkaväkimiinat ovat kustannustehokkain keino parantaa Suomen puolustusvalmiutta ja pelotevaikutusta”
Vigelius: Vahva talous olennainen osa Pohjoismaiden yhteistä puolustuskykyä
Hallitus haluaa jalkaväkimiinat takaisin – Elomaa: ”Perussuomalaiset on kannattanut tätä järkipäätöstä jo pitkään”
Junnila: Tämä ei ole aprillia – jalkaväkimiinat palaavat
Hallitus valmistelee jalkaväkimiinojen kiellon purkua – Purra: ”Tämä on aina ollut perussuomalainen linja”
Hallituksen tiedotustilaisuus ulko- ja turvallisuuspolitiikasta – Purra ja Orpo suorassa lähetyksessä kello 14 alkaen
Artikkeliin liittyvät aiheet
- merivoimat materiaalihankinnat maavoimat puolustusmenot maanpuolustustahto Ilmavoimat Rajavartiolaitos Julkinen talous Riikka Purra Suojelupoliisi Jalkaväkimiinat Turvallisuus Poliisi maanpuolustus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Perussuomalaiset: Ukraina-tukiohjelmasta merkittävää kasvua Suomen puolustusteollisuudelle
Perussuomalaiset näkevät hallituksen tuoreen Ukraina-tukiohjelman olevan merkittävä mahdollisuus kotimaiselle puolustusteollisuudelle. Hallituksen ehdottamalla uudella tilausvaltuudella tuotteita tilataan suoraan suomalaisilta puolustusteollisuuden yrityksiltä. Tämä vahvistaa kotimaista työllisyyttä ja yritystoimintaa.

Mäenpää talvisodan päättymisen muistopäivänä: ”Kotimaisen puolustusteollisuuden vahvistaminen tukee kansallista puolustuskykyämme”
Torstaina perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää sai mahdollisuuden esittää eduskunnan suullisen kyselytunnin viimeisen kysymyksen. Aiheeksi valikoitui Ukraina-tuki ja kotimainen puolustusteollisuus. Hän muistutti, että kotimaisen puolustusteollisuuden vahvistaminen tukee kansallista puolustuskykyämme, taloutemme kasvua ja innovaatioita sekä parantaa Suomen asemaa kansainvälisessä puolustusyhteistyössä.

Purra Brysselissä: Puolustusmenojen pysyvästi korkeampi taso voidaan saavuttaa säästämällä jostakin muualta – pelkät EU-ratkaisut eivät riitä
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra tapasi mediaa Brysselissä Euroopan talous- ja rahoitusasioiden neuvoston, Ecofinin, kokouksen jälkeen. Purra korostaa, että eri valtioiden puolustusmenot - edes yhteiset - eivät voi antaa jäsenmaille talousjoustoa muualle kuin puolustukseen.

Suomen Perustan Taloustutkimukselta tilaama kyselytutkimus: Enemmistö suomalaisista kannattaa irtautumista jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta
Ajatuspaja Suomen Perustan Taloustutkimukselta tilaama kyselytutkimus paljastaa, että yli puolet suomalaisista haluaa Suomen irtautuvan jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta.

Puola haluaa pois miinakieltosopimuksesta – myös Suomi haluaa jalkaväkimiinat takaisin
Puola laajentaa miesten sotilaskoulutusta ja pohtii jopa oman ydinaseen hankkimista. Maa haluaa myös irti Ottawan miinakieltosopimuksesta. Myös Suomi tullee irtautumaan miinakieltosopimuksesta mahdollisesti jo juhannukseen mennessä.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










