

Vaalimaan rajanylityspaikalla käy kuhina. Tulijoiden joukossa on poikkeuksellisen paljon nuoria miehiä. / LEHTIKUVA
Purra ja Halla-aho: Enemmistö venäläisistä tukee edelleen hävityssotaa – kokoomuksesta väläytetään jopa turvapaikkaa venäläisille
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sekä kansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho ihmettelevät muun muassa kokoomuksesta, SDP:stä ja vihreistä tulevia kommentteja, joiden mukaan armeijakomennusta pakoileville venäläisille voisi myöntää turvapaikan Suomesta.
Jussi Halla-aho pitää kommentteja naiiveina ja huomauttaa, että kyselytutkimusten mukaan enemmistö venäläisistä tukee hävityssotaa Ukrainassa: he eivät vain ole itse valmiita menemään rintamalle.
– Tämä on venäläisille tyypillistä ajattelua. Ne, joilla on varaa, ovat viettäneet suuren osan ajastaan länsimaissa. Heidän lapsensa ovat opiskelleet eurooppalaisissa oppilaitoksissa. Silti – tai juuri siksi – he ovat kannattaneet Putinin hallintoa. Putin on suosittu, koska hän on tähän asti tarjonnut keskiluokalle mahdollisuuden sekä länsimaisiin mukavuuksiin että suurvenäläisiin fantasioihin, Halla-aho kirjoittaa.
Itärajalta tulvii venäläisiä
Perussuomalaiset on kesästä asti vaatinut turistiviisumien keskeyttämistä kokonaan.
– Tätäkään ei ole saatu tehtyä. Jokainen voi nyt katsoa kelikameroita itärajalta ja lukea uutisia tuhansista ja tuhansista päivittäin Suomeen tulevista venäläisistä. Tilanne on täysin kestämätön ja liikenne kiihtyy, Riikka Purra huomauttaa.
Kyseessä on Purran mukaan selvä riskitekijä, sillä ihmisjoukoissa voi tulla ketä tahansa.
– Voi tulla toki turisteja, mutta voi tulla myös soluttautujia ja turvallisuusuhkia, joita emme halua.
Ei turvapaikkaperuste
Liikekannallepano tai asevelvollisuus ei voi olla perussuomalaisten mielestä turvapaikkaperuste, vaikka esimerkiksi Eritreasta tällaisia henkilöitä tulee ja he saavat turvapaikan.
– Näin ei pitäisi olla eikä etenkään suhteessa Venäjään, joka käy raakaa sotaa Ukrainassa ja on meidän historiallinen sekä tulevaisuuden uhkamme.
Venäjältä syystä tai toisesta nyt pois haluavat eivät Purran mielestä tervetulleita Suomeen itärajan yli.
– Meidän täytyy tehdä samanlainen päätös kuin Latviassa: yksikään liikekannallepanoa pakeneva venäläinen ei saa turvapaikkaa.
Viisumit pois – rajalaki käyttöön
– Itäraja täytyy saada kiinni ja turistiviisumit keskeyttää. Oikeuskanslerikin Tuoman Pöystikin on muuttanut asiassa mieltään ja turistiviisumeita voidaan myös taannehtivasti mahdollisesti peruuttaa, Purra huomauttaa.
– Lisäksi onneksi meillä on heinäkuussa hyväksytty uusi rajalaki ja siellä pykälät, joilla voidaan ensisijaisenakin toimena sulkea itäraja ja olla ottamatta vastaan turvapaikkahakemuksia.
Purra muistuttaa edelleen, että välineellistetyn ja ei-välineellistetyn maahantulon raja on hiuksenhieno.
Kokoomus väläyttää venäläisten vastaanottoa
Kokoomuksen linja ei selvästikään ole kristallikirkas kuten perussuomalaisilla. Kokoomuksen kansanedustaja ja puolueen varapuheenjohtaja Elina Valtonen väläyttää päivän Helsingin Sanomissa, että asepalvelusta pakoileville venäläisille voisi myöntää turvapaikan Suomesta.
– Kokoomuksen linja on sekaisin, raja kiinni – raja auki. Eduskunnassa on vain yksi puolue, joka haluaa itärajan kiinni: perussuomalaiset.
Maasta poistuvat eivät vastusta sotaa
Halla-aho korostaa, että ne, jotka nyt pakenevat Venäjältä, eivät vastusta sotaa vaan liikekannallepanoa.
– Päästyään länsimaihin ja pelastettuaan oman nahkansa he jatkavat sodan ja Putinin kannattamista.
– On hyvä, että Putinin sota osuu myös ”tavalliseen venäläiseen”, joka tähän asti on voinut heiluttaa sotalippua kotisohvalta käsin.
Halla-aho toivoo, että tämä johtaa Venäjällä levottomuuksiin, kapinaan ja vallankumoukseen.
– Se on meidän kaikkien etumme. Länsimaiden ei pidä tarjota turvapaikkajärjestelmällään venttiiliä paineen purkautumiselle, Halla-aho huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajalaki liikekannallepano venäläiset hyökkäyssota Elina Valtonen maahantulijat nuoret miehet itäraja turvallisuusuhat länsimaat turvapaikkahakemukset Rajavalvonta Riikka Purra Vladimir Putin Asevelvollisuus vihreät perussuomalaiset SDP Jussi Halla-aho Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Itäraja kiinni, heti! Peltokangas, Junnila ja Meri moittivat hallituksen noloa selittelyä (video)

Wihonen: Onko huoli venäläisten oikeuksista suomalaisten ja ukrainalaisten turvallisuutta tärkeämpää?

Purra: Venäläisten huvimatkat Suomeen estettävä kokonaan – mahdollista, jos tahtoa on

Perussuomalaiset: Suomi on venäläisten huvimatkailijoiden portti Eurooppaan – hallituksella ei todellista tahtoa estää tilannetta

Turistiviisumiasia saatiin kuntoon poliittisen paineen ansiosta – ”Perussuomalaiset olivat koko ajan oikeassa”

Halla-aho: Suomi on vitkutellut venäläisten viisumiasiassa – ”Hallituksen jatkuva aloitekyvyn puute huolestuttaa”

Purra moittii hallituksen hidastelua venäläisten turistiviisumien estämisessä: ”Kun ongelmat kohdataan, niitä ei haluta tunnistaa, sinisilmäisyys ja hyväuskoisuus ovat syvällä”

Vihervasemmisto ja kokoomus väläyttävät turvapaikkojen myöntämistä venäläisille – perussuomalaisille ei käy: ”Itäraja voidaan ja se täytyy sulkea ensisijaisena toimenpiteenä, kun tilanne kärjistyy”

Demareiden Tuomioja tarjoamassa suojaa Venäjältä pakeneville miehille – perussuomalaiset haluaa pitää ihmismassat itärajan takana
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.